Články na téma: spotřeba
Spotřeba je ekonomický termín označující užívání výrobků a služeb k uspokojení potřeb i přání domácností nebo jednotlivců. Jedná se o klíčový prvek ekonomiky, ovlivňuje výrobu, distribuci i výměnu zboží.
Do osobní a domácí spotřeby patří běžné nákupy potravin, oděvů, domácích potřeb, elektroniky a využívání dalších služeb. Domácí spotřeba jsou tedy všechny výdaje domácnosti.
Spotřeba je hlavním komponentem HDP. Spotřeba se také zkoumá z hlediska vlivu na celkovou ekonomickou aktivitu a stabilitu. Spotřebu ovlivňují příjmy, ceny, spotřebitelské preference a úrokové sazby.
Udržitelná spotřeba je termín, který zahrnuje odpovědný přístup k nakupování a používání zdrojů. Snaží se minimalizovat odpad a podporovat ekologické produkty.
Další články na téma spotřeba najdete na Peníze.cz.
Jak na ekonomický růst? Přestaňme uplácet důchodce a investujme do dětí, burcuje Prouza
Útraty Čechů rostou, a to nejen v kavárnách a kvalitních restauracích. Vracíme se ke kvalitnímu masu, pečivu a exotickému ovoci a zvýšený zájem hlásí i cestovní kanceláře. Je to snad předzvěst lepších časů? „Čekám mírný růst, který přežije i bláznivé nápady Donalda Trumpa,“ říká v rozhovoru ekonom, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a jeden z řečníků letošního Fenoménu Tomáš Prouza.
Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal
Nejednu českou firmu po hubených letech zajímá, jak na tom Česko hospodářsky bude v letech následujících. Hlavně: budou mít zákazníci dost peněz? Aby rostla jejich spotřeba a s ní celá ekonomika? „Dobrá zpráva je, že hůř už být snad nemůže,“ zadoufal v odraz ode dna v rámci úvodní keynote říjnového Finmag eventu pro podnikatele ekonom Dominik Stroukal.
Tržby v maloobchodu překonaly očekávání, nákupní horečka se ale nekoná
Tržby v maloobchodu se v červenci reálně zvýšily meziročně o 4,5 % a meziměsíčně o 0,7 % a mírně překonaly očekávání trhu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Čeští spotřebitelé se tak po postpandemickém útlumu konečně vracejí do obchodů, i nadále ale zůstávají opatrní, všímají si ekonomové.
Inovovali jste letos svůj byznys? Zkuste štěstí v celostátní soutěži
Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vypsala soutěž pro všechny živnostníky, mikro, malé a střední podniky, které za poslední rok věnovaly energii do přeměny svého fungování. Nejste to právě vy?
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Maloobchodní tržby se v červnu reálně zvýšily meziročně o 4,4 % a meziměsíčně o 0,7 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonomů se naděje vkládané do letošního dynamického oživení spotřebitelské poptávky zatím příliš nenaplňují.
Oživení se nekoná. Tržby v maloobchodu dál zůstávají za očekáváním
Maloobchodní tržby v květnu zvolnily své tempo růstu z 5,3 % na 4,4 %, v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,1 procenta. Podle ekonomů naznačují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) stagnaci spotřebitelské poptávky.
Čechy přepadla silná chuť utrácet. Tržby v maloobchodě rychle rostou
Maloobchodní tržby se v březnu reálně zvýšily meziročně o 6,1 %, meziměsíčně o 1,3 % a překonaly tak očekávání trhu. V příštích měsících by navíc podle ekonomů mělo přijít ještě další zlepšení. Spotřebitelé v Česku jsou stále víc ochotní utrácet.
Lidé utrácejí méně než před pandemií, oživení maloobchodu se nekoná
Tržby v maloobchodě v únoru rostly méně než uváděly odhady. Meziročně se v únoru sice zvýšily reálně o 1,6 %, zatímco trh předpovídal víc než dvouprocentní růst, meziměsíčně ovšem klesly o 0,8 %. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ta jsou podle řady ekonomů spíše zklamáním než potvrzením oživení trhu.
Radost pro obchodníky. Čechům se vrací chuť nakupovat, měla by jim zůstat po celý rok
Tržby obchodníků v lednu vykázaly reálný růst o 2,4 procenta a potvrdil se tak trend rostoucího nákupního apetitu zákazníků. Podle odborníků by tržby v maloobchodu měly růst po celý rok.
Odliv mozků ochuzuje každou zemi. Chci Česku vrátit, co mi dalo, říká vědkyně
„Česko je pro mne ideální místo k práci i životu,“ říká úspěšná vědkyně Helena Reichlová v rozhovoru pro nové číslo Finmagu. Do Prahy se nedávno přestěhovala z Drážďan se dvěma malými dětmi a rakouským partnerem. A věří, že je to natrvalo.
Bitcoin jako sušička na prádlo. A míří do školních osnov. Týden v kryptu #48
Cambridge se v odhadech spotřeby energie bitcoinu pletl, Turci hledají záchranu před inflací u bitcoinu, Salvador ho dá do osnov, SEC odložil rozhodnutí o ETF a Visa používá Solanu. Je tu další #TýdenVKryptu.

Popularita SUV je sice pohroma, ale vypouštěním pneumatik to nezachráníte
Vypouštět ventilky vozům SUV, protože prý představují „ekologickou katastrofu“, je nejnovější hit extrémních ekologistů. A také jedna z největších pitomostí, kterou někdo může v boji za záchranu planety udělat. Nejenže to ničemu nepomůže, často to naopak poškodí řidiče, kterým na životním prostředí záleží. Nemluvě o poškozené image ekologů.

Očima expertů: Věříte na kurvítko?
Koupíte si počítač, pračku nebo televizi a přístroj přestane pár měsíců po uplynutí záruční doby fungovat. Měli jste jen smůlu, nebo váš spotřebič na předčasný odchod někdo předem naprogramoval? Ptáme se odborníků.

Lukáš Kovanda: Nesouhlasím s Českou národní bankou
Měnová intervence České národní banky má nezpochybnitelné přínosy. Ty ale nevyvažují dlouhodobé náklady na ni.

Kurvítko nevymontuješ
Jak chcete někoho odsoudit za zlý úmysl, když ho dovede obratem vysvětlit jako úmysl dobrý ?

Kovaná ekonomie: Snobové, pokusní králíci z vlastní vůle
Často se více či méně v nadsázce říká, že motorem veškerého pokroku je lidská lenost. Něco na tom bude, neměli bychom ale z lenosti opomenout ještě jeden motor: touhu trochu se vytáhnout a ukázat, že mám na něco víc než ostatní. Poděkujte snobům. To oni si pořizují za velké peníze novinky a sponzorují tak výzkum a vývoj. A ještě nasazují život při jejich testování.


Česko 2014: Letos to půjde nahoru...
Český hospodářský růst v roce 2014 zahuben nebude, lze souhlasit s předpovědí dra Zhouby.

Očima expertů: Měnová intervence ČNB. Komu pomůže a komu ublíží?
Co bude oslabení koruny znamenat pro naše peněženky? A nedopustila se Česká národní banka omylu? Přečtěte si názory Karla Havlíčka, Jiřího Rusnoka, Petra Macha a dalších osobností ze světa financí.

Česká národní banka a důsledky intervence
Jak obhajuje centrální banka svou intervenci k zeslabení koruny? Přeloženo do lidské řeči asi takto: Občané, vaše úspory budou ztrácet na hodnotě, takže se jich raději zbavte hned než později. Ale nebojte se, když budete utrácet, třeba za nesmysly, které nepotřebujete, kola ekonomiky se roztočí a my všichni budeme bohatší!

Oslabování: Pomýlená politika ČNB
Česká národní banka na svou devizovou intervenci vynaložila obrovské náklady. Koupila si za ně jen teoretickou naději na změny. Změny, které jdou proti náladám celé společnosti.