Články na téma: půjčky
Kdo nedědil, musí si půjčit. Jiná cesta k lepšímu majetku nevede
Půjčky jsou jedny z nejgeniálnějších vymožeností historie. Bez nich by současný stav světa neexistoval. Bez úvěrů by nebyly inovace, nebylo by možné realizovat dobré projekty či rozmnožit majetek.

Půjčka pro podnikatele v kostce. Kdy se vyplatí nebankovní úvěr a kdy naopak?
Nebankovní půjčky na sebe často vydělávají na vysokých úrocích a exekucích u lidí, kteří si půjčují třeba na dovolenou. Podnikatelé však mohou v některých případech na nebankovní půjčce vydělat. Kdy se tato možnost vyplatí a kdy je výhodnější navštívit banku?

Crowdfunding pro firmy? Každému nedáme, říká šéf investiční platformy
Půjčky pro firmy můžou u crowdfundingových platforem podražit. Vít Endler z investiční platformy finGOOD vysvětluje, že pokud má jeho společnost při dnešní inflaci nabídnout investorům rozumné zhodnocení, bez mírného zvýšení úroků půjček to nepůjde.

Úvěrový strašák. Konec odkladu splátek očima expertů
Na jaře dostaly banky nakázáno: pokud přijde dlužník, že kvůli virové sezóně nemůže splácet, počkejte mu se splátkami. Virová sezóna na podzim pokračuje, odklad ale v listopadu ale končí. Banky slibují, že budou k lidem v potížích dál vstřícné.

Korona digitalizuje! Pandemie očima bankéřů
Jak bude vypadat bankovnictví v době pokoronavirové? V anketě odpovídají nedávno zvolení členové prezidia České bankovní asociace.

Očima expertů: Budou Češi kamarádit s kreditkami?
Proč se v Česku neprosadily kreditní karty? Mají ještě šanci?

Ředitel Fair Creditu: Neposíláme k lidem bouchače
„Všichni si myslí, že naši obchodní zástupci jsou chlapi, co mají dva metry a sto dvacet kilo. Z osmdesáti procent jde o ženy. Stejný člověk, který půjčku sjednává, pak každý týden vybírá jednotlivé splátky,“ vysvětluje v rozhovor šéf úvěrové společnosti Fair Credit Tomáš Konvička.

Očima expertů: Má v Česku budoucnost investování do půjček?
Dokážou na českém trhu uspět peer to peer platformy, které při půjčování peněz vynechávají banky?

Asijská mise
O byznysu na druhém konci světa, systému půjček v rozvojových zemích, divokém životě v Indii a boji s monopolem na Filipínách. Příběh manažera Vlastimila Hrabala.

Očima expertů: Lidi nám nemyslí. Zakažte reklamu na půjčky!
U každé nabídky úvěru musí být dneska plný ruksak informací, aby se každý mohl bez obtíží dozvědět, za jakou cenu a za jakých podmínek si půjčuje. Jenže ouha – jsou lidi, kteří vědět nechtějí. Říkají, že si mám půjčit, abych se měl líp, tak si půjčím. Skupina poslanců z KDU-ČSL proto přichází s návrhem reklamu na půjčky prostě zakázat. Může to fungovat?

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé
„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Očima expertů: Pandemie exekucí. Jak ji léčit?
Každý desátý Čech starší patnácti let má exekuci. Proč tolik lidí končí v dluhové pasti a co s tím?

ČNB: Úroky zůstávají. Zatím. Brzy porostou
Houbaři se konečně dočkali, vracejí se z lesů s plnými koši. Ekonomové a investoři minulý týden čekali, jestli na zasedání bankovní rady ČNB sprchne a porostou taky úrokové sazby. Česká národní banka zatím ponechala sazby beze změny, ale předpověď je jasná: budou růst. Brzy.

Investiční aukce: Faktoring naruby pro malé a střední firmy
Jednomu váznou peníze u zákazníka. Jenže by se hodily hned. Druhý peníze má a klidně by je pustil z ruky, kdyby věděl, že se mu za čas vrátí trochu rozmnožené. Kdyby ti dva o sobě věděli! Fintechový projekt Adama Šoukala a Tomáše Slobodníka, je propojit dokáže. Peer-to-peer faktoring postavený na hlavu představuje v rozhovoru Adam Šoukal.

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?
Kdo by platil za běžný účet, když účtů zadarmo je dvanáct do tuctu? Z různých důvodů se takoví lidé najdou. A ti ostatní se kvůli záporným úrokovým sazbám, ordinovaným centrálními bankami, s účty bez poplatků možná také brzo budou muset rozloučit.

Záporné úrokové sazby? Zvrácené ekonomické smýšlení
Centrální banky jdou na ruku politikům. Záporné úrokové sazby ale ničemu nepomůžou, jen kupují Evropě pár let navíc.

Měníme pravidla hry
Svět bankovnictví se mění. Jedno ale zůstává stejné – vítězí ten, kdo dokáže získat důvěru klientů. Zkušený italský bankéř, který posledních šest let působí v Česku, by mohl vyprávět. A taky že vypráví…

Šéf ANO spořitelního družstva: Banka není náš cíl
Kampeličky zažily zlé časy: některé padly, celý sektor pak byl podroben drobnohlednému zkoumání ČNB. A pak loni v červenci začal platit zákon, který družstevní záložny znevýhodňuje oproti bankám: střadatel totiž ke svému úročenému vkladu musí přidat ještě peníze navíc, ty se ale neúročí. ANO spořitelní družstvo se přesto loni dostalo ze ztráty a letos už chce počítat zisky.

Michal Šmída: Musíte vědět, co zákazník chce a dát mu to rychle a jednoduše
Někteří lidé přesouvají na internet prakticky celý svůj život, jiní alespoň většinu svých nákupů. Michal Šmída tvrdí, že ví, jak za zboží z webu chceme opravdu platit. „Je potřeba zabít dobírku,“ hlásal titulek našeho rozhovoru před rokem a půl, když Šmídův projekt Twisto startoval.

Očima expertů: Jak v roce 2016 ulevit rodinnému rozpočtu
Odborníci radí, jak letos ušetřit na energiích, potravinách, provozu auta, finančních produktech.

Šedá zóna? Jsou jen bezpečné půjčky a lichváři, nic mezi
Ekonomická krize je už zapomenuta a Češi se zase zadlužují jako diví. Bohužel se to netýká jen těch, kteří si to můžou dovolit. Podaří se novému zákonu o úvěru pro spotřebitele omezit byznys lichvářů?