Články na téma: náklady
Náklady jsou výdaje, které firma nebo jednotlivec vynaloží na dosažení určitého cíle. Tímto cílem může být například výroba produktu, poskytování služby nebo provoz firmy. Náklady mohou mít různé podoby a jejich správa je zásadní při udržování finanční stability a ziskovosti podnikání.
Existuje několik druhů nákladů:
- Fixní náklady jsou náklady, které zůstávají stejné bez ohledu na objem výroby nebo prodeje, je to tedy nájem, plat zaměstnanců bez ohledu na počet odpracovaných hodin, pojištění a další. Musí se platit bez ohledu na to, jestli se firmě daří nebo ne.
- Variabilní náklady jsou náklady vázané na objev výroby nebo prodeje. Jsou to například náklady na suroviny, spotřebu energie, mzdu zaměstnanců placených podle odpracovaných hodin a další. Zvyšují se podle toho, kolik firma vyrábí a prodává.
- Přímé náklady jsou ty, které se pojí k určitému výrobku, službě nebo projektu. Jsou to tedy náklady za materiál na výrobu daného produktu.
- Nepřímé náklady jsou nutné pro provoz firmy jako celku, ale nepojí se k ničemu konkrétnímu. Jsou to tedy náklady na administrativu, údržbu zařízení, náklady na marketing a další.
- Provozní náklady jsou spojené s každodenním provozem podnikání, tedy za energie, za údržbu a úklid prostor a další.
Náklady jsou zásadní pro řízení podnikání, mají přímý dopad na ziskovost firmy. Je proto důležité je sledovat a analyzovat, aby podnikání dosahovalo zisku a také aby podnikatel mohl rozhodovat o cenách, investicích a provozních postupech.
Další články na téma náklady najdete na Peníze.cz.
Dobíjecí stání umíme přinést každému, říká šéf elektromobility v PRE
Už 729 dobíjecích stanic pro elektromobily provozuje Pražská energetika a jen za poslední půlrok jich zprovoznila 36. V Česku se také pohybuje na 33 tisíc čistě bateriových aut. Jak se elektromobilitě daří a jakou má budoucnost? Povídali jsme si s vedoucím elektromobility v PRE Liborem Hladíkem.
Chcete žádat o vrácení DPH z EU? Pozor, čas máte jen do konce září
České firmy a podnikatelé mají možnost získat zpět daň z přidané hodnoty, kterou zaplatili v rámci Evropské unie. O vracení za minulý kalendářní rok ale mohou zažádat pouze do 30. září, samotný proces navíc často vyžaduje znalost specifik jednotlivých států. Na co si dát pozor?
Vrácení DPH z EU. Podmínky, limity, termíny a jak na podání žádosti
Podnikatelé registrovaní jako plátci DPH mohou žádat o vrácení daně zaplacené v zahraničí. Kdo má na vratku nárok a jaké termíny si ohlídat? Poradíme v našem přehledu.
Samé náklady, tak kdy konečně začne firma vydělávat? Odpoví analýza bodu zvratu
K základní výbavě podnikatele by měla patřit schopnost určit, kolik zboží nebo služby musí prodat, aby alespoň pokryl své náklady. K nejjednodušším, ale velmi efektivním nástrojům patří ve financování a finančním řízení analýza bodu zvratu, která dokáže na tyto otázky odpovědět. V rámci seriálu Jak na podnikání probereme, jak na ni.
Auto a podnikání: přečtěte si, jak na náklady, odpisy a odpočet DPH
Může si OSVČ odečíst nákup auta z daní, lze takové auto používat i pro soukromé účely a jak si dát do nákladů platby za pohonné hmoty? Projděte si náš velký přehled.
Servisní prohlídky vozu si lze nyní předplatit. A to i na splátky
Předplatit si servisní prohlídky v autorizovaném servisu až na několik let dopředu a vyhnout se tak riziku zvýšení cen servisu i náhradních dílů. Společnost Volkswagen Financial Services umožňuje sjednání takové služby online.
Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí
Královéhradecká společnost Petrof, tradiční výrobce pian se 160letou tradicí, přesune část výroby do Indonésie. V rozhovoru pro deník e15 to uvedla prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Přelomový krok hájí neúnosně rostoucími náklady v Česku.
Osekání daňového zvýhodnění benefitů očima expertů. Jak si s tím poradí menší firmy?
Daňová podpora nefinančních benefitů, které poskytují firmy svým lidem, měla být napřed úplně zrušena. Nakonec v osekané podobě přežila. Svazuje to zaměstnavatelům ruce a znevýhodňuje to střední a menší firmy, které nezvládnou konkurovat těm velkým s týmy daňových optimalizátorů?
Pomozme firmám a nakopněme Česko. NERV poslal vládě 37 prorůstových opatření
Akcelerace digitalizace, chytré řízení přijímání pracovní síly ze zahraničí, snížení míry certifikace profesí, snazší propouštění či radikální zkrácení povolovacích lhůt a usnadnění vlastních investic do výzkumu a vývoje. To je jen část z 37 doporučení, která v úterý odpoledne zveřejnila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Kabinet nyní posoudí, jaká z nich je reálné splnit.
Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčků
Počet lidí využívajících paušální daň se letos opět zvýšil, oznámila finanční správa. Jak nováčkům, tak stávajícím paušalistům teď hoří termín, upozorňuje úřad.
Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.
Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy
Rok 2023 je pro podnikání nejhorší za posledních 15 let, tvrdí malé a střední podniky v Evropě i Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bibby Financial Services, podle kterého téměř polovina malých a středních firem uvádí, že letošní rok je horší než roky pandemické. Zhruba třetina firem se pak domnívá, že podmínky pro podnikání jsou ještě náročnější než za časů velké finanční krize.
Gambleři jsou taky lidi. Kolik nás stojí hazard?
Závislost na hazardním hraní škodí nejen samotnému hráči, ale velmi často i jeho rodině a skrze kriminalitu i celé společnosti. Gambleři ale tvoří spíš jen viditelnou menšinu. Pro většinu hráčů je hazard prostě jen způsob trávení volného času, koníček, nebo sport, ze kterého mají obce i stát nemalé příjmy. Jak tedy hazard celkově dopadá na společnost?
Hazardní byznys v Česku aneb Kde se točí miliardy
Hazard je celosvětový fenomén, který provází lidstvo už od vzniku civilizace. Pro jedny bezbožný byznys s lidským (ne)štěstím a závislostí, pro druhé zábava, sport nebo lákadlo pro turisty. Povyražení pro bohaté a falešná naděje pro chudé. Jak si stojí tenhle byznys v Česku?
Jak se zbavit korupce II: Korupce je příznak, ne příčina
V pokračování včerejšího článku se autoři zaměřují polopravdy a mediální mýty, které podle nich zastírají skutečnou povahu korupce. „Média otáčejí kauzalitu. Korupce je příznak, nikoli příčina,“ tvrdí.
Vzpomínky podnikatele: Podnikáš? Zaplatíš!
Polemizovali jsme na našich stránkách o tom, jak těžké je podnikat a zaměstnávat lidi. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, kterou pro naše čtenáře sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.
O stravenkách, mimozemšťanech a finanční gramotnosti
Když si koupíte dort za stravenku, vyjde vás na polovic. Nevěříte? Gratulujeme!