Články na téma: peníze
Peníze jsou prostředek směny. Slouží jako zúčtovací jednotka, tedy slouží jako měřítko hodnoty zboží nebo služby, a jsou základním nástrojem ekonomiky. Peníze umožňují platit za zboží a měly by si uchovávat hodnotu i po čase.
Peníze existují v několika formách – jako papírové peníze nebo mince, anebo jako elektronické peníze. V současnosti také jako kryptoměny.
Historie peněz prošla dlouhým vývojem, zpočátku se platilo v surovinách, poté se začaly používat první mince, následovaly bankovky a v současnosti peníze existují vedle hotovosti v elektronické formě.
Peníze ovlivňují inflaci, úrokové sazby a celkovou ekonomickou aktivitu, mají tedy klíčovou roli v ekonomice. Jsou základní i pro centrální banky, jako je například Česká národní banka, které provádí měnovou politiku a regulují množství peněz v oběhu.
Pro podnikatele jsou peníze zcela zásadní, jsou třeba nejen k řízení a rozvoji podnikání, ale i k výplatě a obživě daného podnikatele. Každý podnikatel by se tedy měl naučit správně řídit a spravovat finance.
Další články na téma peníze najdete na Peníze.cz.
Dušičky a dýně. A tvrdý byznys. Víte, jak se vydělává na zesnulých?
Je pošmourno, sychravo a mlhavo a lidi si chtějí zavzpomínat. Však jsou tady Dušičky. Anebo naopak zahánět temnotu a svět mrtvých tím, že je zpitvoří. A k tomu je Halloween. Správný byznysmen má city a různá hnutí lidských myslí rád, protože ví, že se skoro vždycky dají otočit v nákup. Zkuste si v našem kvízu, co víte o podzimních svátcích i o tom, jak za ně zaplatíte.
Milí akcionáři, plačte! Zisky vám zbaští nenažraný stát
Chybí nám miliardy, hodně miliard, tak mlčte a plaťte, vzkázala vláda investorům. Svým postupem upozornila, že český stát je stále nenažraný a nemíní se omezovat.
Veliký eurokvíz. Poznáte podle motivu na euru, která země ho vydala?
Kdysi jsme slíbili přijmout euro. Jednou. Vláda letos to „jednou“ zas posunula na sv. Dyndy. Přitom řada firem po euru volá. Že by už se jim hodilo. Že zbytečně jedou v dvouměnovém režimu, ztrácejí peníze na kurzovém zajišťování, že by jim v Evropě bylo líp s evropskými penězi. Známe ale euro? Víte třeba, že motivů euromincí je daleko víc než zemí eurozóny? Otestujte se.
Handrkování o zaručenou mzdu už bylo dost. Je čas zapnout autopilota?
Vláda není žádná „nejvyšší moudrost“, která by byla schopná určovat správnou cenu lidské práce. Proto by měla regulaci zaručených mezd jednou provždy pustit k vodě.
Peníze pod stromečkem? Rychle s nimi pryč! Poradíme, kam je investovat
Babička, strejda nebo ta druhá teta si můžou myslet, že obálka naditá bankovkami pod vánočním stromkem vyřeší vaše starosti. Ale to netuší, že vám je můžou naopak přidělat – pokud se budete snažit peníze poctivě zhodnotit. Co ale jiného dělat s obnosem, se kterým jste nepočítali?
Od banky, od přátel, nebo přes crowdfunding? Kde vzít na rozjezd podnikání
Máte vymyšlený podnikatelský plán, jasně nastavenou vizi a teď už „jen“ řešíte, jak a kde na rozjezd podnikání vzít? Na půjčky od přátel a rodiny pozor, skrývá se v nich riziko zničení mezilidských vztahů. Jaké alternativy existují k půjčce od banky? Na to se podíváme v dalším dílu speciálu Jak začít podnikat.
Jak se rodí nápad za milion? Pomoci vám může třeba Superman
Jedním z hlavních důvodů selhání startupů je podle řady studií neschopnost odhadnout poptávku na trhu a nabídnout zákazníkům správný produkt. Tímto způsobem zkrachuje okolo 40 % nových firem. Jak se téhle hrozbě vyhnout?
Bitcoin prudce vystřelil a doporučují ho už i miliardáři. Týden v kryptu #55
Bitcoin v pondělí zdražil o sto šedesát tisíc korun, mexický miliardář radí kupovat bitcoin, nepříjemná chyba v Lightning Network, Severní Amerika vede v adopci krypta a ožívají už i blockchainové hry. Je tu další #TýdenVKryptu.
Bitcoin vyletěl díky „kachně“ a za krypto koupíte už i Ferrari. Týden v kryptu #54
Falešná zpráva o schválení ETF, naděje pro Grayscale, Ferrari pořídíte za bitcoiny a etherea, problémy Metamasku u Applu a další rána pro uživatele Binance US. Je tu další #TýdenVKryptu.
Hosana, vláda zvedne minimální mzdu. Spíš by ale měla překopat celý systém
Marian Jurečka páchá další dobro. Není však jisté, zda změny, které chystá v systému minimálních mezd, také dobře skončí.
Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertů
České firmy se potýkají s poklesem poptávky, vysokými cenami energií i vysokou inflací. Většina z nich letošní rok dokonce označuje za horší než covidová léta. Přesto odbory přicházejí s doporučením, aby mzdy zaměstnanců rostly v příštím roce o osm až deset procent. Je to vůbec reálné?
Hledáte „práci snů“? Tady máte návod, jak jí docílit
Pro peníze? Kvůli nezávislosti? Motivací, proč začít podnikat, je hodně. V rámci seriálu Jak začít podnikat se podíváme na ty nejčastější. A řekneme si, v čem spočívá koncept IKIGAI (a proč je jeho vnímání na západě a v Japonsku jiné).
Hotovost je jen zlomek. Jak dnes vzniká valná většina peněz?
F. A. Hayek kdysi napsal, že peníze jsou tou nejméně chápanou věcí a předmětem největší, rozumem naprosto nedotčené obrazotvornosti. Pokusme se proto objasnit, jak dnešní měnový systém funguje, aby se nežádoucímu fantazírování v této oblasti alespoň částečně zabránilo. Zodpovězme tedy otázku, jak dnes vznikají peníze.
O všecko se rozděl. I o tipy na chytré čtení
O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij. Vracej věci tam, kde jsi je našel. Uklízej po sobě. Znáte? Pravidla, která se Robert Fulghum naučil v mateřské školce, prý člověku vystačí na celý život. Tímto se ve Finmag newsletteru dělím a zároveň si trochu uklízím stůl.

Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak
Kvantitativní uvolňování. Kdo pozorně sledoval dění v měnové politice (nejen) v posledních letech, jistě toto terminologické spojení nemohl minout. Lidově se pro něj vžilo označení „tištění peněz“. Co přesně ale ono kvantitativní uvolňování je a je skutečně pravdou, že centrální banky tisknou peníze?

Nižší valorizace důchodů a peklo ve Sněmovně. Čeká nás penzijní pohádka
Schyluje se k jedné z největších politických bitev tohoto volebního období. Strhne se o valorizaci důchodů.

Obří pokuta pro Kim Kardashian, nový Vasil a Interpol v akci. Týden v kryptu #1
Kim Kardashian se nevyplatila propagace kryptoměny EthereumMax, Solana se blíží k jubilejnímu desátému výpadku ve své historii, Cardano má Vasila a pracuje na Hydře, Interpol shání zakladatele Terra Luna a v problémech je i zakladatel společnosti Celsius. Vítejte u nového přehledu #TýdenVKryptu.

Hotovost je právo, platby kartou nás nespasí. Řekneme vám proč
Jen tak mávnout kartou či ještě lépe chytrým mobilem či hodinkami. Tak dnes řeší běžné finanční transakce čím dál víc lidí. K platbám bez použití hotovosti dokonce vyzývalo během pandemie i ministerstvo zdravotnictví. Je to snadné a rychlé, ale... nejdeme tím až příliš na ruku bankovním společnostem?