Optimismus je pryč, inflace skokově narostla. Je snad důvod k panice?
Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, meziročně pak o 2,9 % a přiblížily se tak horní hranici tolerančního pásma. Inflaci nahoru tlačily hlavně ceny potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. Ekonomové upozorňují na pokračující inflační tlaky, návratu k vysoké inflaci z posledních dvou let se ale neobávají.
Meziměsíčně nejvýrazněji zdražily kategorie alkoholických nápojů a tabáku, potravin a nealkoholických nápojů a bytového vybavení a zařízení pro domácnost. Zlevňovaly naopak rekreace a kultura, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně rostly ceny nejvíce u stravování a ubytování, alkoholických nápojů a tabáku a vzdělávání, ceny potravin naopak v tomto případě mírně poklesly.
V meziročním srovnání stoupla inflace o 0,9 procenta. Nadále se tak drží v tolerančním pásmu, nicméně už atakuje jeho horní hranici tří procent.
„Zvýšení meziroční inflace až na hodnotu 2,9 % může působit dramaticky, nelze ji ale interpretovat jako zmrtvýchvstání inflační příšery,“ komentuje nejnovější data Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus. „Částečně to způsobil efekt srovnávací základny, kdy před rokem v dubnu ceny nezvykle poklesly. Zároveň došlo k přerušení předchozího trendu meziměsíčního zlevňování potravin, což ovšem bylo spíše otázkou času.“
Také podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není důvod propadat panice: „Nejde o nic nečekaného. Loni v dubnu výrazně klesly ceny potravin a opakování tohoto dezinflačního impulzu se letos nedalo očekávat.“
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ovšem upozorňuje, že tempo růstu inflace překonává odhady České národní banky (ČNB) i dalších analytiků. „O tom, že dubnová inflace svojí výší trh zaskočila, svědčí citelné posilování koruny, k němuž bezprostředně po zveřejnění údaje dochází,“ říká s tím, že koruna zpevňuje až k úrovni 24,80 Kč za euro a je tak nejsilnější od začátku února.
Podle ekonomů bude rozkolísaná inflace panovat po celý letošní rok. „Za celý letošní rok je třeba počítat s inflací čítající 2,7 procenta, protože inflační tlaky v tuzemské ekonomice opět sílí a ČNB může mít problém inflaci udržet v tolerančním pásmu, tedy na úrovni tříprocentní a nižší,“ odhaduje Kovanda.
Podle Hradila bude mít kolísající inflace vliv i na rozhodování Bankovní rady ČNB ohledně úrokových sazeb: „S velkou pravděpodobností dojde ke zpomalení tempa uvolňování měnové politiky, které nyní přejde z předchozích 50- na 25bodové kroky.“
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Zpracovatelský průmysl pomalu nabírá dech. Brzdí ho ale slabá poptávka z Německa
Dolů, ale žádný kvalt. ČNB opět snížila úrokové sazby
Čechy přepadla silná chuť utrácet. Tržby v maloobchodě rychle rostou
Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo
Umění je jistota, když všechno ostatní kolísá. Zdražování, politika, nejistoty posledních let – to všechno ovlivnilo i trh s uměním. Ale místo propadu přišla síla. A příběhy, které stojí za to znát.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Aktuální číslo stále zakoupíte na e-shopu. Ve čtvrtek 24. dubna vychází nový tištěný Finmag. Na co se těšit? • Možná jste ho ještě neviděli, ale znáte jeho chleba: Ondřej Kuchař v pekárně Zrno zrnko. • Designová židle jako manifest? Mladí čeští tvůrci přetvářejí tradici po svém. • A k tomu kyberbezpečnost, která se už brzy dotkne tisíců českých firem – NIS2 je za rohem.
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo