Inflace za rok 2022 ukázala finální účet. Na co se máme připravit letos?
Spotřebitelská inflace v prosinci v meziročním srovnání zvolnila na 15,8 % z listopadových 16,2 %. V souhrnu za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 15,1 %, což je nejvýraznější meziroční nárůst cenové hladiny od roku 1993. Letos začne inflace zpomalovat až ve druhém čtvrtletí.
V meziměsíčním srovnání v prosinci výrazně poklesly ceny pohonných hmot, kde se pozitivně projevil pokles cen ropy na světových trzích v kombinaci s oslabením amerického dolaru, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Zlevnily i alkoholické nápoje. Ve většině ostatních oddílů spotřebního koše se však meziměsíčně zdražovalo. Zdražovaly energie (zemní plyn i elektřina), dovolené či potraviny.
V meziročním srovnání byly v prosinci hlavními zdroji růstu cenové hladiny opět oddíly potraviny a bydlení s energiemi, které se dohromady podílely na růstu inflace více jak z poloviny. Významně se však zdražovalo ve většině oddílů spotřebního koše.
Vývoj meziroční inflace v ČR
Pozitivní alespoň je, že v prosinci došlo k dalšímu zpomalení dynamiky imputovaného nájemného, což se pozitivně promítá do zpomalování jádrové inflace. Výrazně se začíná snižovat i tempo růstu cen pohonných hmot.
K viditelnějšímu zpomalování inflace začne docházet teprve ve druhém čtvrtletí.
Inflace ještě stoupne
Co očekávat v letošním roce? Lednová inflace je vždy zatížena vyšší nejistotou, protože dochází k přeceňování cen zboží a služeb a v aktuálním vysoce inflačním prostředí je tato nejistota o to větší.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Na začátku letošního roku je určitě nutné počítat se skokovým zdražením cen energií až na cenové stropy a meziroční růst spotřebitelské inflace tak může zrychlit až těsně pod dvacet procent. V prvním čtvrtletí je tak i nadále třeba počítat s velmi vysokým meziročním růstem cenové hladiny.
K viditelnějšímu zpomalování inflace začne docházet teprve ve druhém čtvrtletí a na jednociferné hodnoty se dostane pravděpodobně až v průběhu druhé poloviny roku. Zkraje nového roku navíc máme řadu jak protiinflačních, tak i proinflačních rizik, která ještě mohou načrtnutou křivku postupně zpomalující inflace vychýlit.
Stále velmi vysoká inflace bude negativně dopadat na příjmy i spotřebu domácností po celý letošní rok. Souhrnný růst cenové hladiny by se letos mohl pohybovat kolem deseti procent, což je i nadále významně nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.
Kam dál? Inflace na Finmagu:
- Ceny nemovitostí klesají. Jak to postihne nemovitostní fondy?
- Zkreslená inflace. Vládní zásahy z ní dělají zbytečnou statistiku
- Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy
- Špatný až tragický. Investiční rok 2022 vlivem inflace propadl
- Miliarda sem, miliarda tam. Fialův kabinet na ozdravení financí rezignoval
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Nejčtenější články