Články na téma: bydlení
Bydlení je místo, kde lidé žijí a považují ho z velké části za svůj domov. Bydlením mohou být apartmány, domy, byty, chaty, mobilheimy a mnohé další. Dostupnost bydlení se liší v závislosti například na lokalitě, cenové hladině, kapitálu, finančních zdrojích a na mnoha dalších faktorech.
Podnikatelé mohou podnikat například investicemi do nemovitostí. Investicí do nemovitosti mohou získávat peníze z pronájmu nebo prodeje. Kromě toho mohou tuto nemovitost rekonstruovat a zvyšovat jeho hodnotu. Podnikat je možné také krátkodobým pronájmem nemovitostí, například přes platformy jako je Airbnb.
Podnikatelé mohou provozovat realitní služby a přes realitní kanceláře se specializovat na poskytování služeb spojených s nákupem, prodejem a pronájmem nemovitostí.
V posledních letech bývají oblíbeným druhem podnikání také developerské projekty, které zahrnují výstavbu nových bytových komplexů, obchodních center nebo komerčních nemovitostí.
Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?
Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali na rozdíly v cenách nemovitostí napříč regiony. Zatímco v Praze stačí průměrná hypotéka sotva na malý byt, jinde můžete mít za stejné peníze rodinný dům a garsonku navíc.
Třem prasátkům nevěřte. Budoucnost stavebnictví je ve dřevě, tvrdí stavař
Tři výrobní haly, které produkují stovky střech a dřevěných domů ročně, jsou energeticky soběstačné. Zbytky z výroby se ztopí v sušárně, zboží se rozváží sdílenou dopravou. „Udržitelně pro nás znamená výhodně. Nejsme žádní sluníčkáři, ale stavaři,“ říká Tomáš Nemrava, majitel firmy Nema. Otevíráme pro vás text z březnového Finmagu.
Lobby developerů? Na metry čtvereční máme bytů dost, ale na kusy málo, vysvětluje expert
Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda představenstva Hyposervisu, pod který spadá i projekt Hypox.cz a Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org).
Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachry
Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu října narostly oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Meziroční srovnání ve výši 8,5 % je však momentálně významně zkresleno loňským zavedením vládního „úsporného tarifu“, Ten byl tehdy započítán jako zlevnění energií.
Prý nám zlevní hypotéky, povídali developeři. Dá se tomu věřit?
Dotované hypotéky hýbou developerským světem. Měli bychom zbystřit? Nebo snad pomalu začít vypovídat nájemní smlouvu? Nebo je to jen hra, jak oživit zájem o nové stavby? A potřebujeme jich vůbec tolik? Dnešní Finmag newsletter se právě nad těmito otázkami zamyslí.
Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úroky
Inflaci v Česku už zřejmě skutečně došel dech. Ukazuje to poměrně výrazné překvapení, o které se postarala data za měsíc září. Tuzemské spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci poklesly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 6,9 %. Trh přitom vyhlížel inflaci 7,5 % a Česká národní banka 7,2 %.
Dotační hodokvas nekončí, s programem Oprav dům po babičce to vláda přehnala
Program Oprav dům po babičce naznačuje, s jakou „nesnesitelnou lehkostí“ se dají utrácet dotační miliardy. Vypadnou z něj příliš drahé energetické úspory.
Kolik potřebujete na byt v Měcholupech a jak vyčistit americkou vojenskou loď
Dnešní Finmag newsletter vás překvapí, možná rozesmutní, ale taky vám dá naději. A nakonec vás zahřeje příběhem o ovčí merino vlně z novozélandské „uhlíkově negativní“ farmy.
Kam letos zamíří ceny nemovitosti? Realitní trh 2023 očima expertů
Realitní trh se po letech nepřetržitého růstu loni dočkal ochlazení. Vysoké úrokové sazby a s tím související stále horší dostupnost hypoték ke konci roku vedla k tomu, že některé nemovitosti dokonce zlevnily. Jak se bude trh vyvíjet v letošním roce? Zeptali jsme se expertů.
Kdy klesnou sazby hypoték? Drahé úvěry na bydlení očima expertů
Po dlouhých měsících růstu úrokové sazby hypoték mírně – spíš symbolicky – klesly, stále jsou však ve srovnání s loňským rokem dvojnásobné. Vrátí se ještě někdy na dřívější hodnotu, nebo si máme zvykat na novou normu? A vyplatí se tedy s nákupem nemovitosti ještě počkat?
Příspěvek na bydlení očima expertů. Měla by se započítat i splátka hypotéky?
Vláda zvažuje, že do výpočtu příspěvku na bydlení by se mohly započítávat i splátky hypoték. Je ovšem otázka, zda by takový krok pomohl těm skutečně potřebným. Nebylo by lepší jen zvýšit normativy, podle kterých se příspěvek vypočítává? Zeptali jsme se expertů.
Pohřbí vláda stavebko? Konec státní podpory očima expertů
Stavebko se státní podporou je jedním z nejoblíbenějších spořících nástrojů v Česku. To se ale může brzy změnit. Vláda diskutuje o možnosti, že státní podpora u stavebního spoření skončí. Je to správně, nebo by se měla zachovat a případně účelově svázat? Zeptali jsme se za vás.
Klesnou už ceny nemovitostí? Změny na realitním trhu očima expertů
Bydlet ve vlastním je pro stále víc lidí nedosažitelný luxus, už jen získat hypotéku je dnes extrémně složité. Budou ceny nemovitostí dál raketově růst, nebo se můžeme dočkat zlomu? Nejnovější zprávy z realitního trhu naznačují, že druhá možnost je možná blízko. Je ale optimismus skutečně na místě?
Bytová krize na desítky let? Zabránit tomu může regulace
Byty nejsou a nebudou, hlásí už delší dobu titulky v českých médiích. Není to nic nového, to jen rostoucí úrokové sazby a náklady na energie až na dřeň odhalují slabiny českého bytového trhu. Kde se stala chyba? A dá se s tím vůbec něco dělat?
Vyplatí se čekat? Rekordně drahé hypotéky očima expertů
Úroky hypoték dosáhly nejvyšší úrovně za víc než deset let, od dubna je navíc opět těžší na úvěr na bydlení dosáhnout. Levné nejsou ani nemovitosti samotné, jejichž ceny loni vystřelily do dosud nepoznaných výšin. Má za téhle situace smysl čekat, nebo nákup vlastní nemovitosti už nikdy nebude levnější?
Klesne cena nemovitostí? Drahé hypotéky snižují poptávku
V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Teď se ale situace na trhu mění. Díky klesající poptávce po nemovitostech je opět možné vyjednat si příznivější podmínky.
Končí mi fixace, co teď? Rostoucí sazby hypoték očima expertů
Úrokové sazby hypoték rekordně rostou. Může za to hlavně rapidní zvyšování základních úrokových sazeb, ke kterému přistoupila v rámci boje s inflací Česká národní banka (ČNB). Kam až se sazby mohou letos vyšplhat a vyplatí se kolem hypoték za současné situace nějak kalkulovat?
Má stát škrtnout stavebko? Podpora spoření očima expertů
Stát by mohl uspořit až čtyři miliardy ročně. Stačí zrušit podporu stavebního spoření, která je podle kritiků zcela zbytečná, jelikož už není vázána ani na potřeby spojené s bydlením. Mělo by se to udělat?
Ceny nemovitostí porostou, prožíváme krásné období, říká developer Vavřík
Z pohledu developera panuje aktuálně na trhu „nádherné období neustálého růstu cen“. V pokračování Finmag podcastu na téma rezidenčního bydlení a jeho stavu v Česku to říká CEO společnosti Domoplan Tomáš Vavřík. „Současnou situaci je však třeba brát ze dvou pohledů: ze strany developera a ze strany toho, kdo si chce byt koupit," podotýká.
Skutečná inflace je výš. Proč to stát nechce přiznat?
Špatná zpráva pro vaše úspory: opravdová inflace je vyšší než číslo, které udává statistický úřad. A dobrá: můžete se jí ubránit.
Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů
Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.