Předplatit časopis Finmag

Články

Místo tuctových diářů originální bloky. Začínali doma, teď míří na AmazonPodnikavé Česko
 11 185

Místo tuctových diářů originální bloky. Začínali doma, teď míří na Amazon

Young_block, rodinná firma z Litomyšle, sází na precizní ruční práci, neokoukané materiály a nebojí se inovací. „Chceme nabízet produkty, které budou nezaměnitelné. I když si tím často přiděláváme hodně práce,” říká šéf firmy Jiří Vogel.

Monika Veselíková20. 5. 2024
Nestíháme, potřebujeme lidi! Opravdu? Proč by měly firmy při rozšiřování týmu spíš brzditJak na podnikání

Nestíháme, potřebujeme lidi! Opravdu? Proč by měly firmy při rozšiřování týmu spíš brzdit

Vaše firma se dobře rozjela, zakázek přibývá a přestáváte stíhat. Ideální čas přibrat nové lidi? Pravděpodobně ne. Právě v tomto okamžiku velké množství firem udělá chybu. Jak se vyhnout zbrklým reakcím, správně ve firmě „uklidit“ a koho (ne)zaměstnávat, vám poradíme v seriálu Jak na podnikání.

Alena Šafrová Drášilová17. 5. 2024
Inspirativní setkání rodinných firem. Žďárský zámek hostí akci Family Business Weekaktuality

Inspirativní setkání rodinných firem. Žďárský zámek hostí akci Family Business Week

Už ve čtvrtek 16. května se uskuteční na zámku ve Žďáru nad Sázavou regionální setkání rodinných firem FBW Regiony 2024. Akci pořádá platforma Family Business Week ve spolupráci s Constantinem Kinským. Vedle diskuse s inspirativními osobnostmi nabídne i příležitost k navázání nových obchodních vztahů a sdílení zkušeností z podnikání.

Redakce Finmag.cz14. 5. 2024
Nejdřív Sparta, teď i hokejový šampionát. Dresy a šály na MS v hokeji 2024 zajišťuje česká firmaPodnikavé Česko

Nejdřív Sparta, teď i hokejový šampionát. Dresy a šály na MS v hokeji 2024 zajišťuje česká firma

Skálopevní fotbaloví fanoušci ji pravděpodobně znají, ti hokejoví už méně. Přitom právě s hokejem se aktuálně pojí její poslední výzva: správa oficiální licence pro prodej merche v rámci aktuálního hokejového šampionátu v Česku. „Sparta je stále náš největší zákazník, ale hokejový šampionát je velká prestiž. U toho jsme nesměli chybět,“ říká šéf společnosti Footballmania Vojtěch Šišma.

Michal Hron14. 5. 2024
Za dvacítku Čechů stovky milionů? Sledujeme vyšší cíle, vysvětluje Američan lovící v Českurozhovor

Za dvacítku Čechů stovky milionů? Sledujeme vyšší cíle, vysvětluje Američan lovící v Česku

Americká firma Cin7 se zhlédla v české umělé inteligenci a nedávno se postarala o zatím největší rozruch na zdejší startupové scéně. Co ji ale vedlo k tomu, aby za mladou českou firmu čítající dvacítku lidí vydala v přepočtu stovky milionů? „Inventoro je pro nás obrovská přidaná hodnota,“ vysvětluje pro Finmag.cz šéf Cin7 Ajoy Krishnamoorthy.

Iva Brejlová13. 5. 2024
Deset ikonických. Značky, které zná každý. Víte, kdo jim šéfuje?kvíz

Deset ikonických. Značky, které zná každý. Víte, kdo jim šéfuje?

Řeknou Apple – a hned vám naskočí Steve Jobs. Jak praví Písmo: Po ovocích jejich poznáte je. A nemusí to určitě být jenom jablka. Vyzkoušejte si to. Vzali jsme deset ikonických výrobků a značek. Dokážete poznat kdo k nim patří?

Gabriel Pleska11. 5. 2024
Výrobce krmiv Vafo dál roste. Dokončil klíčovou akvizici v Německuaktuality

Výrobce krmiv Vafo dál roste. Dokončil klíčovou akvizici v Německu

Společnost Vafo Group, evropský lídr ve výrobě krmiv pro domácí zvířata, akceleruje růst na německém trhu. V podniku Allco Tiernahrung, s nímž spolupracuje už šest let, získala zbývající podíl. Už koncem ledna skupina dokončila převzetí finské společnosti Dagsmark Petfood, díky čemuž se stala jedničkou na trhu s krmivem pro domácí zvířata v severských zemích.

Redakce Finmag.cz10. 5. 2024
Otec a syn na huti. Novoborští skláři zřídili unikátní muzeum s dílnouPodnikavé Česko

Otec a syn na huti. Novoborští skláři zřídili unikátní muzeum s dílnou

Když se Ondřej narodil, jeho otec Petr už byl na mezinárodní sklářské scéně známý. Ondřej mezi sklem vyrůstal a sklářské peci zůstal věrný i v dospělosti. Oba už léta pracují v rodinné firmě, loni v srpnu spolu poprvé také vystavovali, v rámci libereckého Týdne Křišťálového údolí. Otevíráme pro vás text z archivu tištěného Finmagu.

Jana Patková8. 5. 2024
Na kole rozvážejí zásilky i pro DHL. Chceme z Brna udělat Kodaň Česka, hlásí Švihé synkuBrandInsight

Na kole rozvážejí zásilky i pro DHL. Chceme z Brna udělat Kodaň Česka, hlásí Švihé synku

Firmu na cyklopřepravu Švihé synku založili sourozenci Veronika Čápová a Erik Nálepka v dobrý čas. V době, kdy se nákladní dodávky do centra Brna už skoro nedostanou, pociťují po kurýrních službách na cargo kolech čím dál větší zájem. A prý se s nákladním kolem dá jezdit i na rodinné výlety, tvrdí Nálepka.

Hynek Just7. 5. 2024
Staví chytré křižovatky, chystá se na dronovou dopravu. Zlínská firma boduje i v zahraničíPodnikavé Česko

Staví chytré křižovatky, chystá se na dronovou dopravu. Zlínská firma boduje i v zahraničí

Dost možná jejich produkty vídáte denně a nevíte o tom. Cross Zlín dnes po celém Česku a do více než 70 zemí světa dodává a instaluje svoje řešení křižovatek, parkovišť nebo zkrátka organizace dopravy. Zatímco v Praze považují za znak chytrého města USB nabíječku v lavičce, zlínská firma se na fungování těch opravdových chytrých měst podílela v Turecku i Dánsku. A teď si stanovila další velký cíl: dronovou dopravu.

Martina Fojtů6. 5. 2024
Theranos, auto z Návratu do budoucnosti a další. Víte, jak vám lhali?kvíz

Theranos, auto z Návratu do budoucnosti a další. Víte, jak vám lhali?

Někdo vám řekne, že bez lhaní se byznys dělat nedá. Aspoň ne velký. Někdo se k úspěchu prolhal. A někomu lhaní (nakonec) nepomohlo. A právě na velké lháře, které nakonec jejich lhaní dostihlo, jsme se zaměřili v našem kvízu.

Gabriel Pleska4. 5. 2024
Bez obětí úspěch nepřijde, ale ta svoboda! Do podnikání musíte dát vše, říká miliardář Bouškainspirace

Bez obětí úspěch nepřijde, ale ta svoboda! Do podnikání musíte dát vše, říká miliardář Bouška

Svou firmu nikdy neprodám, podnikání je krásná věc, byť je to celé tak trochu o štěstí, říká majitel Vafo Group Pavel Bouška. I díky svému přístupu k podpoře podnikání v Česku bývá označován za jednoho z „nejcivilnějších“ miliardářů, sám ale dost dobře neví, čím si to zasloužil. „Asi že moje děti chodí do normální školy a že já sám se snažím žít a fungovat normálně,“ odhaduje v dalším díle podcastu pro mentoringovou platformu DoToho!

Michal Hron2. 5. 2024
Medicína? Čirá radost. V práci musíte vidět smysl, říká přednosta chirurgické klinikyčasopis

Medicína? Čirá radost. V práci musíte vidět smysl, říká přednosta chirurgické kliniky

Medicína je pro Roberta Lischkeho radost. Přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol se práci věnuje na 150 procent a nehodlá na tom nic měnit. „Chirurgie nabízí spojení intelektuální činnosti s manuální prací. Promýšlíte léčbu pacienta, chystáte operaci – na druhé straně pracujete rukama, což je přínosný stereotyp,“ říká. Přinášíme vám ochutnávku hlavního rozhovoru aktuálního čísla Finmagu.

Irena Jirků1. 5. 2024
Musíte potěšit algoritmus, jinak neuspějete, říká správce bytů pro krátkodobý pronájemPodnikavé Česko
 11 791

Musíte potěšit algoritmus, jinak neuspějete, říká správce bytů pro krátkodobý pronájem

Na začátku byla vlastní negativní zkušenost s krátkodobým pronájmem bytu, dnes Matěj Koutný stojí v čele jednoho z největších profesionálních správců v Praze. Blahobyty, které zakládal společně se svými spolužáky, se aktuálně starají o víc než 200 bytů určených pro krátkodobý pronájem. Sám Koutný navíc usiluje o kultivaci celého trhu. „Není to volný trh, primárně musíte potěšit algoritmus,“ říká.

Michal Hron29. 4. 2024
Z bláta královnou mediálního byznysu. Víte, co je zač Oprah?kvíz

Z bláta královnou mediálního byznysu. Víte, co je zač Oprah?

Stala se z ní instituce. Pojem. Je mediální hvězda. Ale to by jí stačilo leda k tomu, aby byla slavná a možná trochu bohatá. Jenže ona byla taky tvrdá podnikatelka, svoje pořady si chtěla dělat po svém, ne být jen mluvící hlava. Tak si je produkuje. A vůbec je mediální podnikatelkou par excellence. Proto si zaslouží místo v našem top 10 podnikatelů moderní doby.

Gabriel Pleska27. 4. 2024
Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. SsangYong Torres překvapí praktičností i ceníkemBrandInsight
 14 224

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. SsangYong Torres překvapí praktičností i ceníkem

Jméno Torres sice evokuje španělského toreadora, nicméně patří novému modelu od automobilky SsangYong z Jižní Koreje. Její název v Česku každý nezná, i když je mnohem starší než značky stejné národnosti Kia či Hyundai.

Eva Srpová25. 4. 2024
Pilu dětem nepředáte. A tak vsetínský patriot postavil hokejovou halu s hotelem a wellnesssuccess story
 37 126

Pilu dětem nepředáte. A tak vsetínský patriot postavil hokejovou halu s hotelem a wellness

Vášněmi Dušana Kotrly jsou autodoprava, pilařina a dřevo. I díky tomu dokázal v těchto oborech podnikatelsky uspět. Přesto se na prahu šedesátky pustil do velkého dobrodružství. Po kanadském vzoru vybudoval u Vsetína Kapka resort: hokejovou halu s hotelem, wellness a restaurací. Riskantní podnik mu vyšel. „Kapku jsem vzal jako věc, díky které vrátím něco regionu. Navíc je to smysluplná investice a vklad do budoucnosti celé naší rodiny,“ pochvaluje si.

Martina Fojtů22. 4. 2024
Ne Apple, ne BMW, ani Louis Vuitton. Znáte opravdové superznačky?kvíz
 10 082

Ne Apple, ne BMW, ani Louis Vuitton. Znáte opravdové superznačky?

BMW byla nebo možná jsou nejlepší auta. Kam se Apple podívá, utrhne macatý kus trhu, drží a nepustí. A o síle značky LV vypovídá, jak ji kdekdo falšuje. Opravdová superznačka ale panuje takovým způsobem, že žádný jiný brand jako by vůbec nebyl. Nula, nic, nada. Pojďme to prozkoumat.

Gabriel Pleska20. 4. 2024
„Jsme střední proud, žádná alternativa.“ Jak to chodí na soukromé školeBrandInsight

„Jsme střední proud, žádná alternativa.“ Jak to chodí na soukromé škole

Soukromých škol přibývá každým rokem zejména ve větších městech. Už dávno přitom nesbírají jen děti, které se jinam nedostaly. Rodiče platí třeba za menší počet žáků ve třídě, za chutnější obědy, moderní metody nebo bilingvní výuku.

Lucie Kocurová19. 4. 2024
Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v PrazeBrandVoice

Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v Praze

Klínovec, Jizerky, Krkonoše, Lipno. Oblasti, které se v posledních letech staly terčem masivní výstavby horských apartmánů. To kromě náporu na lokální infrastrukturu přináší i řadu anomálií – cena apartmánů v některém z věhlasných zimních středisek překoná i ceny bytů v Praze.

Milan Roček16. 4. 2024
Kačer Donald a sedm trpaslíků. Jak znáte krále popbyznysu Walta Disneyho?kvíz

Kačer Donald a sedm trpaslíků. Jak znáte krále popbyznysu Walta Disneyho?

Sobotní kvíz jak hurikán k vám teď míří. Walta Disneyho jsme do svého žebříčku top 10 podnikatelů moderní historie vybrali proto, že si všichni vybavujeme, jak uměl šou, a zapomínáme přitom, že musel umět i byznys. A obojí špičkově. Prozradíme vám pár zajímavostí o jeho životě a pak budete zkoušení. A určitě to dopadne aspoň na tři, no ne?

Gabriel Pleska13. 4. 2024
2/25