Články na téma: finanční gramotnost
Finanční gramotnost je schopnost rozumět a používat finanční dovednosti. Do těch patří jak osobní finanční řízení, rozpočtování, tak investování. Tato dovednost umožňuje lidem činit informovaná a efektivní rozhodování o financích.
Finanční gramotnost pomáhá s pochopením důležitosti úspor a spoření peněz na pozdější, i nenadálé, události. Kromě toho pomáhá s pochopením fungování úvěrů a půjček, aby se člověk příliš nezadlužil a také aby peníze investoval efektivně. Kromě toho pomáhá s plánováním budoucích a dlouhodobých finančních cílů, jakými může být například koupě nemovitosti a další.
Pro podnikatele je finanční gramotnost velmi důležitá. Díky ní mohou efektivně řídit finance svého podnikání a také ho rozvíjet. Tvorba realistických rozpočtů pomáhá podnikatelům předvídat budoucí finanční potřeby, a tak plánovat investice, připravit se na nenadálé výdaje a minimalizovat rizika.
Finanční gramotnost se podnikatelé nemusí naučit pouze studiem na vysokých školách, ale také mohou navštívit specializované programy zaměřené na podnikání a finance, účetnictví, finanční plánování, řízení rizik a mnohé další. V dnešní době je oblíbené online studium, protože mnohdy umožňuje studovat odkudkoliv a kdykoliv, což se s podnikáním dobře doplňuje. Kromě toho existují knihy a jiné publikace, které se na toto téma zaměřují, a také mohou velmi pomoct cenné rady zkušenějších podnikatelů a odborníků na finanční poradenství.
Další články na téma finanční gramotnost najdete na Peníze.cz.
Finanční ukazatele a jak s nimi pracovat. Odhalte problém dřív, než bude pozdě
Finanční údaje zaznamenané v účetnictví jsou obrazem všeho, co se v podniku děje. Alespoň pokud jde o byznys. Samy o sobě jsou však dost nepřehledné a většinou i rozsáhlé. Proto z nich počítáme finanční ukazatele, které mohou při řízení podniku hodně pomoci. Jen se musí používat dobře a s rozmyslem. V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes seznámíme s těmi nejdůležitějšími a ukážeme si, o čem vypovídají a jak s nimi pracovat.
Dluhy? Raději ne, říkají podnikatelé
Devadesát procent českých podnikatelů, kteří si vzali půjčku, ji považují za břemeno. Ukázal to průzkum neziskové organizace CARE Česká republika, který se zaměřil na mikro a malé podniky v rámci programu Strive Česko. Poukázal také na potřebu větší finanční gramotnosti a jednoduššího přístupu k financování.
Investice je nutné plánovat. Nehledejte svatý grál, ale vsaďte na nudu, radí expert z Conseq
Investování není jen o penězích, ale také o zvládnutí vlastního vztahu k riziku. „Strach při investování je v pořádku. Bez něj člověk nezíská skutečné know-how,“ říká v nejnovějším dílu Finmag podcastu Jan Macek, investiční specialista ve společnosti Conseq Investment Management. A vysvětluje, proč je v investování „nuda“ tou nejlepší cestou.
Finanční vzdělávání do škol patří. Musí být ale praktické
Čím víc si toho děti vyzkouší nanečisto ve škole, tím lépe se jim to pak bude řešit v reálu. To podle Vratislava Nejedlého, zakladatele Královských škol, platí i o nakládání s penězi.
Rok 2022, rok technologií. Jaké možnosti naznačila umělá inteligence?
Technologickým akciím ani kryptoměnám se letos nedařilo. Přesto můžeme o roku 2022 mluvit jako o roku technologií. Proč? Hlavně díky novým nástrojům spojeným s umělou inteligencí.
Dosáhli jsme už inflačního vrcholu? Až zima ukáže...
Guvernér Jiří Rusnok se na konci svého mandátu rozloučil s Českou národní bankou (ČNB) výrazným zvýšením úrokových sazeb. Dosáhli jsme tím pomyslné poslední dírky utahování opasků, nebo nás čeká další?
Robot nervy neztratí. Ví, jak nejlépe investovat, říká zakladatel Finaxu
Lidé nechtějí zkoumat, zda akcie Tesly jeden den ztratily dvě procenta a další o tři procenta posílily. „Zajímá je, jaký balík si naspoří na důchod, kolik peněz dají dětem, až dospějí, nebo jakou budou mít finanční rezervu. A podle toho by také měli přistupovat k investicím,“ říká zakladatel společnosti Finax Juraj Hrbatý.
Prodavači hrnců, nebo finanční guruové? Svět „finfluencerů“ není pro starý
Uvažujete o investování? Ať už kvůli části volných peněz, které nebylo kde utratit během pandemických opatření, nebo kvůli strachu z inflace, není divu. Jenže kde sehnat nejspolehlivější informace? Z televize? V bance? Nebo snad od finančních influencerů na Instagramu a TikToku?
Kdo nás letos potrápí? Nenažraná inflace, zlolajné úřady i ceny energií
Rok 2022 není jen rok dvojek, ale i větších výzev. Hlavně pro naši peněženku. Nečekejte pomoc státu ani spásu alternativních řešení. Další porce chytrého čtení na víkend je tu.
Kazit si život penězi je nerozum, varuje před dluhovou pastí Nožička
Učí mladé, jak nespadnout do dluhů. Finanční gramotnost ale nevnímá jen jako způsob, jak si správně spočítat úroky. „Život je krásný. Pokazit si ho kvůli takovému detailu, jakým jsou peníze, považuji za nerozumné,“ vysvětluje svůj postoj k finanční osvětě popularizátor Jiří Nožička.
David Hubáček: Je alarmující, že se finanční gramotnost Čechů nezlepšuje
„O výuce finanční gramotnosti se jen mluví, ale systémově se nic neřeší. Zavádění do škol je hrozně pomalé a neefektivní. Školy to sice trápí, ale musí si většinou pomoct samy,“ říká šéf finančního vzdělávání České spořitelny.
Očima expertů: Lidi nám nemyslí. Zakažte reklamu na půjčky!
U každé nabídky úvěru musí být dneska plný ruksak informací, aby se každý mohl bez obtíží dozvědět, za jakou cenu a za jakých podmínek si půjčuje. Jenže ouha – jsou lidi, kteří vědět nechtějí. Říkají, že si mám půjčit, abych se měl líp, tak si půjčím. Skupina poslanců z KDU-ČSL proto přichází s návrhem reklamu na půjčky prostě zakázat. Může to fungovat?
Očima expertů: Pandemie exekucí. Jak ji léčit?
Každý desátý Čech starší patnácti let má exekuci. Proč tolik lidí končí v dluhové pasti a co s tím?
Lenka Řeháková: Finanční gramotnost má být samostatný předmět
„Spousta dospělých vnímá neustálé proměny světa peněz spíš jako ohrožení než příležitost k osobnímu rozvoji,“ říká lektorka finanční gramotnosti Lenka Řeháková.
Očima expertů: Jak a kdy dávat dětem kapesné
Na co si dávat pozor, když chcete svým ratolestem začít vyplácet kapesné? Zeptali jsme se učitelů, lidí ze vzdělávacích institucí, ekonomů i lidí z bank.
Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát
„Většina Čechů, a dokonce i ti, kteří připadají v úvahu jako příjemci dávek, nechce, aby stát jen rozdával a utrácel,“ tvrdí ekonom Pavel Kohout. Proč ale sociální stát neustále bují a jakou roli hraje v současné migrační vlně? Nejen o tom jsme si s Pavlem povídali v rozhovoru, jehož první část si dnes můžete přečíst.
Očima expertů: Stát vymaže tisíce poskytovatelů půjček. Zmizí s nimi lichva?
Ministerstvo financí chce pořádně zregulovat trh nebankovních půjček. Nebankovním poskytovatelům úvěrů výrazně zpřísní pravidla a nově na ně bude stejně jako na banky dohlížet ČNB. Pomůže to spotřebitelům? Ptáme se advokátů Tomáše Sokola a Petra Němce, ekonomů Aleše Michla a Lukáše Kovandy, Daniela Hůleho z Člověka v tísni a také Heleny Kolmanové z ČNB.
Kovaná ekonomie: Investuj, když teče krev, ne když smrdí jatka
Albánci, uzavření diktátorem Hodžou na roky do komunistického skleníku, neměli vytvořenou žádnou imunitu vůči různým vykukům, defraudantům a gaunerům. A tak v polovině devadesátých let celý národ podlehl epidemii investic do pyramidových společností. Zanechala za sebou tisíce mrtvých a rozvrácenou zemi.
Očima expertů: Kapesné, známky, úspěchy… Jak učit děti žít s penězi?
Měli jste jako malí prasátko? A dokázali jste čuníka vykrmit, nebo křičíval hlady? A co si myslí lidé, jejichž odborností jsou buď peníze, nebo vychovávání dětí? Je vhodné odměňovat děti za úspěchy ve škole či sportu? Jak bychom měli maličké i větší vést k tomu, aby správně pochopily hodnotu peněz a naučily se základním návykům při nakládání s nimi. Čtěte v dnešní anketě.
Pošlapej, nebo nevyděláš! Mezi exekutory udávají kurz největší dravci
„Přijdou k dlužníkovi v sedm ráno, znovu v devět a pak v jedenáct, všechno oblepí, včetně dětské postýlky, a řeknou – nezabavíme to, když do zítřka seženete pět tisíc. Exekutor ví, že dlužník nemá majetek, který by bylo možné exekučně postihnout, ale ví, že dlužník to neví. V podstatě jde o klasické výpalné,“ popisuje Daniel Hůle z Člověka v tísni metody některých českých exekutorů. A dodává, o kterých je řeč.
Banky jsou zase na koni! Cválat ale nemůžou
Banky jsou po nejnovějším rozhodnutí Ústavního soudu zase na koni. V úvěrových dostizích ale nemůžou cválat, jen klusat. Jsou zapřaženy před vozík, ve kterém se ohání bičem sebevědomý klient.