Vzdát se všeho nejde a Alza byla jasná volba, říká autor Života na předplatné
Svět, ve kterém nic nevlastníte, není zcela realistický, říká autor speciálního seriálu Život na předplatné, který jsme na Finmag.cz přinesli v závěru loňského roku. Michael Durčák ve Finmag podcastu shrnuje, o čem takzvaná subscription economy je, proč jsme se ji rozhodli zmapovat a jak jsme při výběru témat postupovali. A upozorňuje na jasné limity tohoto modelu.
Cool už není vlastnit, ale předplácet. V angličtině se tomuhle fenoménu říká subscription economy, my jsme si ho pracovně nazvali Život na předplatné. Co to konkrétně znamená, jsme popsali v celkem sedmi dílech seriálu, o který se primárně autorsky staral právě Michael Durčák.
Ten se v seriálu snažil především popsat změnu ekonomického smýšlení lidí. „Představte si věci, které jste si kdysi kupovali. Ať to je třeba auto, kolo, kniha nebo třeba videohry. Dneska si je místo toho, abyste je vlastnili, kupujete na předplatné,“ říká na úvod dnešního podcastu.
Ke kafi ku poslechu máme...
Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
Jeden z důvodů, proč si lidé čím dál častěji služby a věci jen přeplácejí, vidí v praktičnosti dané běžným životem. „Uložit třeba kolo někde v paneláku je dneska problém. Když si ale půjčíte sdílený kolo, tak tím ušetříte: a může to být nejen levnější, ale třeba i zcela zadarmo. Ten účel to přitom splní,“ říká.
Jako další příklad uvádí nářadí, které člověk využije jen jednou za čas. „Většinou to nemáte doma ani vy, ani váš soused. Tak si to prostě půjčíte. Těch věcí se pak nemusí vyrábět tolik,“ vyzdvihuje jednu z předností Durčák a odkazuje na principy cirkulární ekonomiky.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Můj kamarád vždycky říkal, že nejlíp se driftuje s autem z půjčovny.
Předplatné má své limity
Své dojmy z celého přerodu ekonomiku směrem k předplatitelským službám shrnul hlavně ve své analytické glose těsně před Vánocemi. V ní se opřel o esej bývalé dánské ministryně životního prostředí Idy Aukenové, který vyšel na konci roku 2016 pod názvem Vítejte v roce 2030. Nic nevlastním, nemám žádné soukromí a můj život nebyl nikdy lepší.
Subscription economy aneb zaplať, ale nevlastni
Dneska čtete osmý a závěrečný díl seriálu. Odstartovali jsme ho pojmenováním fenoménu předplatitelské ekonomiky, společně se službou Twisto se podívali na tento model pronikající do platebních metod, popsali dnešní stav zábavního průmyslu, který si předplatné doslova podmanilo, a podívali se i za oponu firmě Rentalit, která nasubscription economy svůj byznys přímo staví. Celou mozaiku jsme doplnili o velký rozhovor s viceprezidentem představenstva společnosti Alza.cz Petrem Benou, který milovníci printu (ne náhodou) najdou i v aktuálním tištěném Finmagu, a své osobní dojmy Michael Durčák shrnul v analytické glose, která se zabývá především budoucností a limity předplatitelské ekonomiky.
Už tehdy ovšem Durčák upozornil na slabiny takového modelu. „Já si třeba myslím, že to takto nepůjde,“ říká autor seriálu s tím, že například s půjčováním nádobí či příborů by měl sám dost velký mentální problém. Na druhou stranu podle něj existují i služby, které jsou ve spojení s předplatným docela zábavné a jen tak neomrzí.
Příkladem jedné takové je nepříliš známá možnost, kdy si lidé mohou v Městské knihovně v Praze skrze službu zvanou Artotétka půjčit domů různé obrazy, často reprodukce slavných autorů. „Takže vám vlastně každý měsíc může doma viset nový,“ říká Durčák. Ona je totiž knihovna jako taková – což si málokdo uvědomuje – jedním z nejstarších příkladů předplatitelské ekonomiky.
Zatímco u podobných zábavných forem pronájmů mu ale předplatné smysl dává, jsou podle něj věci, na které si lidé jen těžko zvyknou. Jako příklad uvádí ryzí pronájem osobního auta. Poukazuje například na situace, kdy se člověk dostane do svízelné životní situace a potřebuje hotovost, „Ta možnost tu najednou neexistuje,“ upozorňuje Durčák.
Jistým limitem života na předplatné je podle něj i otázka dědictví, ale třeba i to, jak se člověk k vypůjčeným věcem chová. „Můj kamarád vždycky říkal, že nejlíp se driftuje s autem z půjčovny.“
Když třeba potřebuju jen jeden USB kabel, vůbec už neřeším, jestli ho mají i někde jinde. Dobírka je zadarmo, kartou zaplatíte zadarmo...
Alza jako český Amazon
Jedním z dílů celého seriálu Život na předplatné byl i velký rozhovor se členem představenstva české e-shopové jedničky Alza.cz Petrem Benou. Durčák v podcastu vysvětluje, proč padla volba zrovna na něj. „První, co mě napadlo, byla Alza. Ta dnes nabízí koncept, který se hodně podobá tomu, co jsem sám využíval v Americe. Tam se to jmenovalo Amazon Prime,“ říká.
Alza svůj předplatitelský program navíc nedávno inovovala, především výrazně zlevnila. Starší model Alza Premium, který v sobě snoubil zvýhodněné poštovné a multimediální obsah, za roční poplatek kolem tří tisíc korun Čechy příliš neoslovil. „Dneska ale za nějakých padesát korun měsíčně dostanete doručení do Alza boxu fakticky na cokoli, co se tam vejde, což je strašně zajímavý koncept,“ říká Durčák s tím, že Alzu vnímá jako český Amazon.
Právě doručení zdarma považuje za hlavní výhodu celého programu. „Sám to předplatné mám a když třeba potřebuju jen jeden USB kabel, vůbec už neřeším, jestli ho mají i někde jinde. Dobírka je zadarmo, kartou zaplatíte zadarmo. Už vůbec neřeším, jestli to jinde je levnější, protože dopravu zdarma dostanu až od nějakých čtyř stovek.“
Sám na sobě prý pozoruje, co takový program v zákaznících způsobí. „Sám Petr Bena mi říkal, že frekvence nákupů se zvýší, objednáváte si víc věcí, ale s méně položkami na jeden nákup. A přesně to na sobě vidím,“ říká.
Co dál v podcastu zazní?
- Jakou hlavní výhodu Alza na předplatné nabízí
- Jak si na tom Česko stojí ve srovnání s USA
- Proč se předplatnému nevyhne třeba ani Seznam
- Kam by se předplatitelská ekonomika mohla posunout
Kam dál? Život na předplatné na Fimagu:
- Nic nevlastním a je mi skvěle. Utopický svět života na předplatné
- Revoluce kapitalismu? S předplatným lidé utrácejí víc, říká Bena z Alza.cz
- Zatracené mikrotransakce! aneb Jak (ne)přimět lidi k předplatnému
- Pronajímají mobily i počítače. Mladší to láká čím dál víc, říká šéfka Rentalitu
- Kina umírají a z hudebníků jsou otroci. Temná stránka streamovacích služeb
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Nejčtenější články