Články na téma: kapitalismus
Další články na téma kapitalismus najdete na Peníze.cz.

Temná budoucnost kapitalismu. Čeká nás po letech růstu strmý pád?
Ukazuje se, že jeden z vůbec nejuznávanějších ekonomů Joseph Alois Schumpeter, rodák z moravské Třeště, nebyl daleko od pravdy, když světu prorokoval konec kapitalismu. Představil nám pozoruhodnou myšlenku, že výjimečně zdařilý ekonomický růst, který je s kapitalismem nerozlučně spojen, se mu paradoxně může stát osudným.

Velké značky pod tlakem mileniálů. Brand aktivismus stále víc sílí
Aktivismus značek se někdy rovnou odvážně spojuje s novou fází kapitalismu. Hranice mezi bojem za všeobecné blaho a úsilím o zisk se v ní stále více rozmazává. Skutečnost je trochu složitější, nicméně „korporátní aktivismus“ je symbolem doby.

Vzdát se všeho nejde a Alza byla jasná volba, říká autor Života na předplatné
Svět, ve kterém nic nevlastníte, není zcela realistický, říká autor speciálního seriálu Život na předplatné, který jsme na Finmag.cz přinesli v závěru loňského roku. Michael Durčák ve Finmag podcastu shrnuje, o čem takzvaná subscription economy je, proč jsme se ji rozhodli zmapovat a jak jsme při výběru témat postupovali. A upozorňuje na jasné limity tohoto modelu.

Revoluce kapitalismu? S předplatným lidé utrácejí víc, říká Bena z Alza.cz
Petr Bena sní o tom, že každý Čech bude mít AlzaBox pět minut od domova nebo práce. Moderní je podle něj nevlastnit, ale předplácet si. „Proč máme vyrábět věci, které se používají v jednom procentu času své existence?“ ptá se místopředseda představenstva největšího českého e-shopu.

Starý a nový kapitalismus. Starý a nový svět ve Finmag newsletteru
Dnešní mix čtení na víkend nemá právě jednotící prvek. Výrazněji z něj ční právě to jedno: svět se mění rychleji než dřív – a přece zůstává někde v jádru stejný. Nebo lidé jsou stejní. Proto je taky Mona Lisa nejslavnější ne proto, že je nejlepší, ale že měla kdysi palcové titulky v novinách.

Bytová krize na desítky let? Zabránit tomu může regulace
Byty nejsou a nebudou, hlásí už delší dobu titulky v českých médiích. Není to nic nového, to jen rostoucí úrokové sazby a náklady na energie až na dřeň odhalují slabiny českého bytového trhu. Kde se stala chyba? A dá se s tím vůbec něco dělat?

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl
„Japonsko je odstrašující případ, žije v zombie ekonomice. Teď hrozí podobný scénář zemím eurozóny. Proto potřebujeme kumulovat bohatství na případné další krize,“ říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl.

Socialistický sen o kapitalismu se vrací. Kdo nehraje, nevyhraje
Vzývaná i proklínaná – kuponová privatizace se vrací v podobě brněnského fintechového start-upu. Ten chce vydělat tím, že pomůže k penězům kuponovým akcionářům, kteří už dávno zapomněli, že kdy nějakými akcionáři byli. Sen o snadném zbohatnutí je i dnes stále živý.

Očima expertů: Smrt kapitalismu!
Jedni kapitalismus oslavují jako nejlepší možný ekonomický systém. Druzí ho mají za systém vykořisťovatelský a utlačující. Existuje ale dneska vůbec ten pravý kapitalismus? A kde?

Krásný nový svět
Žádné mince ani bankovky. Žádná šedá ekonomika. Zamlouvá se vám svět bez hotovosti? Možná do doby, než vám stát začne konfiskovat vklady.

Kdy doženeme Německo
Heslem socialismu bylo dohnat a předehnat vyspělý Západ. S příchodem kapitalismu jsme slevili, už nám stačil slib, že Západ jednou aspoň doženeme. A po pětadvaceti letech? Jen jestli jsme se tenkrát nenechali doběhnout.

Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt
Liberálové se tak dlouho zaklínali konkurenceschopností, až jim ji jako hlavní téma ukradli příznivci vlády pevné ruky.

Lidé, spěte!
Na životě nonstop není nic krásného, varuje kniha 24/7. Její argumenty jsou ale vágní a slouží tak hlavně jako rozcestník po myšlenkách jiných.

Národní hospodářství je jako dobrá nálada. Nejde rozkrást, ale snadno ho můžete otrávit
Andrej Babiš působí nezranitelně, ale jeho doba jednou skončí. Chceme-li, aby po Babišovi přišel režim poskytující podmínky pro svobodu, prosperitu a klidný slušný život, potřebujeme porozumět příčinám, které způsobily erozi a posléze zánik režimu předbabišovského. A potřebujeme se také zbavit některých chybných hluboko zažraných představ.

Americká psychóza
Vášnivá obžaloba současné Ameriky z pera předního amerického novináře. Možná s ním nebudete souhlasit v pojmenování příčin (a možná ano), nejspíš mu ale neupřete, že přesně zachycuje symptomy. Symptomy choroby nemocného impéria. Diagnóza neveselá, prognóza neveselejší

„Růstismus“ – příznak socialismu, nikoli degenerace kapitalismu!
Minulý týden přinesl Finmag překlad textu Umaira Haqua, který přirovnává současnou (americkou či západní) společnost k potrhlému ufokultu, čekajícímu na příchod spasitelů z kosmu. Idolem mu ovšem není ufon, ale makroekonomický ukazatel: hospodářský růst. Kapitalismus zdegeneroval v růstismus, říká Haque. Josef Tětek vyjasňuje východiska a poopravuje pojmy.

Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!
Asi znáte ty sekty, které svým stoupencům hlásají, že příští rok 28. října přesně v 16.05 přiletí vesmírná civilizace a zachrání lidstvo. No jistě – mimozemšťani nepřiletí. To ale přívržencům kultu nebrání, aby dál věřili. Jejich víru to naopak posílí.

Žižek proti pravdolásce
Klaun marxismu napsal knihu o násilí. Míří v ní na nečekaný terč: liberály s měkkým srdcem.

Jak a proč volíme: Odpovědný přístup k volbám zničil českou pravici
Požádali jsme sociologa Petra Hampla, jestli by pro Finmag v předvolebním čase nenapsal článek o tom, jak a proč volíme a jak se při tom mýlíme. Co zmůže rozum a na co nestačí. Výsledkem bude několikadílná analýza, jejíž první část přinášíme dnes. Kdo může za to, že si to hasíme stodvacítkouvstříc novému komunismu? Racionální a odpovědný pravicový volič.

Ilona Švihlíková: Práce má proti kapitálu čím dál slabší vyjednávací pozici
„Kde má kořeny krize kapitalismu? V průběhu sedmdesátých let došlo ve vyspělých zemích k něčemu, co začalo i přes zvyšování produktivity práce zpomalovat růst mezd. Přešlo se na pracovně úsporné technologie, takže vyjednávací pozice pracovníků je stále slabší,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro Finmag a Peníze.cz.

Between a rock and a hard place
Tak se do angličtiny překládá české úsloví „z bláta do louže“. Po návratu z USA do naší středoevropské reality se s vámi podělím o jedno pozorování: V Americe panuje úplně stejně blbá nálada jako u nás, a to v podstatě z podobných důvodů.