Články na téma: Belgie
Další články na téma Belgie najdete na Peníze.cz.

Když řve valonská myš
Mašírujeme ke stále těsnější Evropské unii? Kdepak, dřepíme na zadku a nevíme kudy kam. Nejspíš se vydáme kousek zpátky.

Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí
Belgie se takřka přes noc stala třetím největším držitelem amerického dluhu. Touto podivuhodnou skutečností teď zaměstnávají šedé buňky mozkové – jak by řekl slavný belgický rodák – houfy analytiků po celém světě. Žádný z nich bohužel není Poirot, a tak zůstává příliš mnoho otazníků

Kam teče hlavní proud
V současné době probíhá debata, zda se Česká republika má přidat ke „hlavnímu proudu“ evropské integrace a podpořit fiskální unii, anebo zůstat raději stranou. Zastánci první varianty argumentují nebezpečím, že bychom mohli zůstat mimo. Kritici jsou naopak přesvědčeni, že nebezpečím je právě onen „hlavní proud“ sám o sobě.

Deset let a sedm velkých tajemství eura
Když začátkem roku 2002 lidé dostali do rukou eurové bankovky a mince, byla to velká sláva. Ale někteří již věděli, že euro není dobrý projekt. Dokonce i někteří z těch, kdo euro pomáhali prosadit.

V krizi není euro, ale jeho uživatelé
Česká republika by měla poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku na „záchranu eura“. Rozvířila se bohatá domácí debata ohledně její vhodnosti či nevhodnosti. Tato debata však míjí jeden podstatný bod: proč a jak by vlastně měnový fond měl zachraňovat euro?

Anketa: Euro v ohrožení?
Vyvrcholí dluhová krize rozpadem eurozóny? Ptáme se ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Macha či Pavla Kohouta, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností, jak moc je to se společnou evropskou měnou nahnuté...

Politická ekonomie eurofederalismu
Banka Dexia má bilanční sumu, tedy úhrn všech aktiv, ve výši kolem 170 procent belgického HDP a je na pokraji bankrotu.

Tři krize eurozóny v roce 2011: Jaké jsou a co na ně neplatí (I.)
"Není jedna evropská krize. Ve skutečnosti jde o komplex tří krizí: bankovní krize, krize veřejných rozpočtů a měnové krize. Boj proti jedné části komplexu může mít za následek fatální zhoršení v části jiné. Nebude proto fungovat většina tradičních, ale i originálních řešení," tvrdí Pavel Kohout v exkluzivní analýze.

Prohraná bitva o Řecko
Buď budou Atény na neurčitou dobu napojeny na evropský penězovod, anebo nastane jejich platební neschopnost. Řecko je ztracený případ. Neexistuje šance na záchranu jeho platební schopnosti. Nemá význam provádět reformy. Nemá smysl ani privatizovat, rozhodně ne za současné situace, kdy by nebylo možné prodat za slušnou cenu.