Články na téma: ekonomická historie

Nezdravá posedlost ekonomickým růstem. Proč je uctívání HDP chyba?
Přesvědčení, že hospodářský růst je naprosto normální a systém roste nějak automaticky a sám od sebe, je absurdní. Na rozdíl od klasických ekonomů dnes jen málokdo přemýšlí, jak bude společnost vypadat, až se růst třeba po sto letech zastaví. Tedy jestli jdeme směrem, kterým opravdu chceme jít.

Putin, oligarchie a bída. Jak si stojí ekonomika Ruska?
Kdysi hlava celého Sovětského svazu, dnes tržní ekonomika s řadou nešvarů. Ruská federace, jejíž vývoj je už víc než 20 let spojený se jménem Vladimira Putina, aktuálně čelí za svou invazi na Ukrajinu nebývalým sankcím ze strany Západu. Jak si do té doby ekonomika Ruska vedla? A má vůbec šanci to ustát?

Střet ekonomických generací. Stroukal a Vávra v novém Finmagu
Byly devadesátky roky temna, nebo doba naděje a ekonomických změn, které nás vedly k lepšímu životu? Jde naše loď beznadějně ke dnu, nebo nás lidský důmysl nenechá utopit? Radovan Vávra a Dominik Stroukal. Dvě generace, dva ekonomové, dva pohledy na minulost i budoucnost.

Historie fast foodu: z amerických plantáží až na sovětský trh
Fast food je fascinující fenomén. Představuje mnohem víc než jen způsob, jak do sebe dostat denní dávku kilojoulů. Reflektuje mnoho vlastností dnešní společnosti – její historii, kulturu, ekonomický systém, pracovní návyky a samozřejmě gastronomii jako takovou.

Monopoly. Hra, se kterou si historie pohrála
Desková hra Monopoly je jako reklama na kapitalismus. Původně přitom měla propagovat opačné myšlenky. Jenže budování pozemského ráje není taková zábava jako masit protihráče.

Císařovy nové palmy. O podobě našich dovolených se rozhodlo už dávno
Jak císař Hadrián předurčil podobu našich dovolených, o přehlížených pozitivech Airbnb a Instagramu a o tom, proč se Železná Ruda nestane Zermattem.

Staletá paměť. Jak naše chování ovlivňují historie zažrané v místech, kde žijeme
„Minulost nikdy neumírá. Vlastně ještě neskončila,“ píše v Rekviem za jeptišku americký nobelista William Faulkner. A kam se ekonomové podívají, tam mu dávají za pravdu. Z minulého čísla časopisu odemykáme text Petra Houdka.

Anketa: Jaké vysvědčení nám vystaví za sto let?
Jak se bude za sto let pohlížet na ekonomickou a hospodářskou situaci začátku 21. století? Zeptali jsme se ekonomů Tomáše Prouzy a Petra Macha, sociologů Jana Kellera a Petra Hampla, analytika Aleše Michla a dalších zajímavých osobností.

Finanční krize aneb tentokrát je všechno jinak
V souvislosti s poslední krizí se mluví o tom, jak je bezprecedentní, odlišná od všech dosavadních. Kniha Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa říká: Nikoli, všechno tu už opravdu bylo.