Články na téma: letecká doprava

Vyhoďte šampón a nikomu se nic nestane. Absurdita letištních kontrol
11. září 2001 se během jednoho dne doslova proměnil svět. A místo, kde je to nejvíc viditelné, jsou letištní kontroly. Už jen pamětníci můžou vzpomínat na dobu, kdy šlo doprovodit příbuzné až do kokpitu nebo nedejbože propašovat do letadla kondicionér. Kolik to stojí? A hlavně – stojí to za to?

Zaplať a odleť. Heathrow ukazuje, jakými triky dostat letiště do zisku
Letiště nevnímáme jako klasický byznys. Ale byznys to je – a sakra pořádný. Ještě než se svět otočil vzhůru nohama, létalo tam a zpátky 4,5 miliardy lidí ročně a někdo je musel vypravit, zvážit jim zavazadla a prodat jim předraženou minerálku. Tak proč většina letišť na světě prodělává? A jakými triky tomu ta úspěšná předcházejí?

Vzhůru do oblak a bez rozjezdu. Český startup Zuri vyvíjí unikátní letoun
Startup Zuri loni dostal od investorů pěknou injekci. Ještě víc ho nakoply úspěšné zkoušky ve vzduchu. Nedávno představil model svého revolučního letounu s kolmým startem.

Klinickou smrt střídají nové turbulence. Co dusí letecký byznys?
Na světová letiště se po dlouhých měsících klidu začíná vracet ruch. Cestovní ruch. S tím, jak aeroliniím přibývají pasažéři, se ale objevují i otázky, kdy – a zda vůbec – se odvětví letecké dopravy vrátí na předcovidovou úroveň. Pro řadu hráčů totiž byly uplynulé „dva roky prázdnin“ příležitostí k hledání nových byznys modelů či možností zásadnější transformace letecké branže.

Fascinující koncept létajícího taxi se blíží. Svěříte mu život?
Heli taxi, tedy doprava malým letadlem nebo vrtulníkem na zavolání, funguje na celém světě – v chudých afrických zemích stejně jako v Las Vegas. Proč to masově nerozšířit a nezačít pořádně vydělávat díky malým lehkým dronům? A je něco takového vůbec možné?

Dost snění, boom supersoniků nepřijde. Už Concorde ukázal, že tohle cesta není
Bomba z čistého nebe. Tak by šlo nazvat nedávné oznámení nákupu 15 supersoniků Boom Overture společností United Airlines. A nemusí zůstat jen u nich, na dalších 35 firma přidala opci. Je to skutečně návrat nadzvukových dopravních letů, nebo pouhé snílkovství o nástupci legendárního Concordu?

Dovolená bude drahá, ale letenky za to nemůžou. Připravte si tisíce navíc
Letecká doprava zažívá největší novodobou krizi. Většina letadel, alespoň v Evropě určitě, je přikovaná k zemi a vyhlídky jsou dost nejisté. Přesto nelze očekávat, že by ceny letenek zásadně vzrostly. Předchozí krize naopak přinesly zásadní pokles cen.

Zatracený covid. Letectví krvácí, do šrotu míří i mladé stroje
Mezi nejvíc postižené segmenty ekonomiky v pandemii koronaviru patří cestovní ruch a letecká doprava především. I ona doslova čeká na vakcínu. Už dnes přichází o miliardy denně a čím déle bude pandemie trvat, tím budou škody větší.

Očima expertů: Zdanit leteckou dopravu?
Znečišťuješ? Zaplatíš! Má smysl v zájmu ochrany životního prostředí zdanit nebe? Jaké dopady by měla daň z leteckého paliva v praxi? A jak jsou vlastně ekologické daně úspěšné?

Očima expertů: Zdanit nebe?
Poletíš, zaplatíš! Měla by se na leteckou dopravu vztahovat speciální ekologická daň, nebo už nejsou další regulace v téhle oblasti potřeba?

Kovaná ekonomie: Snobové, pokusní králíci z vlastní vůle
Často se více či méně v nadsázce říká, že motorem veškerého pokroku je lidská lenost. Něco na tom bude, neměli bychom ale z lenosti opomenout ještě jeden motor: touhu trochu se vytáhnout a ukázat, že mám na něco víc než ostatní. Poděkujte snobům. To oni si pořizují za velké peníze novinky a sponzorují tak výzkum a vývoj. A ještě nasazují život při jejich testování.