Články na téma: teorie her

Behaviorální ekonomie: Ať z modelu není modla
Včera jsme varovali před příliš rychlým a absolutizujícím zobecňováním výsledků modelových her, které mají odhalovat povahu člověka a jeho ekonomické preference. Modelové hry na peníze, prospěch, ztráty a zisk jsou nepochybně zajímavé, jen se nikdy nesmí zapomenout, že jsou to jen modely, simulace.

Dokázali jsme, že člověk je... Pozor na příliš rychlé zobecňování výsledků experimentů!
Behaviorální ekonomie je dnes módní disciplína. Otázkou ale často zůstává, jakou její experimenty mají vazby k reálnému světu. Nevěřte všemu, a to ani tehdy, když za to dostal někdo Nobelovu cenu.

Největší rozkoš lidská? Uškodit bližnímu!
Člověk disponuje celkem značnou zlovůlí. Ne pro zisk, stačí nám dobrý pocit kazisvěta. Alespoň podle výsledků nového experimentu.

Patent není medaile za překážkový běh, ale další překážka
Dva američtí experti na teorii her vysvětlují, co je špatné se současným chápáním duševního vlastnictví. Kde jiní argumentují pomocí klišé, Boldrin a Levine šermují statistikami.

89 miliard korun: Jak může Česká republika pomoci Evropě i sobě
Česká republika by měla na pomoc eurozóně zablokovat pro Mezinárodní měnový fond asi 3,5 miliardy eur, tedy přibližně 89 miliard korun, což je zhruba desetina devizových rezerv České národní banky. Není divu, že česká vláda rozhodnutí o půjčce odkládá.

Robert Aumann: Druhou světovou válku nevyvolal Hitler
„Pokud někdo osobně a bezprostředně vyvolal druhou světovou válku, byl to Chamberlain, ne Hitler,“ tvrdí Robert Aumann, izraelsko-americký laureát Nobelovy ceny za ekonomii.