Články na téma: velký bratr
Další články na téma velký bratr najdete na Peníze.cz.
Známe ceny Velkého bratra. Mezi slídily se dostal i Rohlík
Už posedmnácté se udělovaly anticeny Big Brother Awards. Firemním slídilem se za rok 2021 stal Rohlík, Úředním slídilem je polská vláda za šmírování opozice, český Ústavní soud si za nečinnost vysloužil titul Dlouhodobý spoluviník. Výroku Velkého bratra se dopustila jednatelka prodejce reklamy MetroZoom a Pozitivní cenu Edwarda Snowdena si pak odnáší web Alík.cz.
Proč vidím, co jiní ne? Jak vzniká jedenáct milionů veřejných prostorů
Množství údajů, které za sebou trousíme při pochodu virtuálním prostorem, se nám po automatizovaném zpracování algoritmy vrací jako bumerang v podobě až děsivě přesného mikrocílení. Díky němu je každý z nás vystaven odlišnému informačnímu obsahu a zároveň odstaven od toho, který konzumují ostatní. Jak dlouho bude trvat, než personalizaci podlehne i prostor fyzický?
Známe největší šmíráky. Ceny Velkého bratra rozděleny
Nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) dnes už popatnácté rozdělovala Ceny Velkého bratra. Anticeny obdržela Bezpečnostní informační služba, společnosti Avast a Pražská energetika a poslanec Vít Kaňkovský. Pátá, pozitivní cena byla udělena pražské koalici. Finmag jako mediální partner byl u toho.
Vydřenit Paříž
Lidi jsou příliš svobodní, mají moc práv a málo dohledu. Ale nemějte strach, všeho do času.
Daňová blamáž za 4,5 miliardy
Počátkem září Finanční správa ČR s pompou hlásí úspěch v boji s karuselovými podvody. Údajná škoda 4,5 miliardy korun pasuje obchodníky s drahými kovy na největší podvodníky v historii České republiky. Jenže spíš než úspěchem se finanční správa chlubila svou neschopností. Zřejmě to musela zkusit. Ministr financí potřebuje exemplární případ, aby ospravedlnil pevnější dozor nad firmami.
Očima expertů: Svět bez bankovek a mincí. Blízká budoucnost, nebo sci-fi?
Kdo měl pakl bankovek, panoval. Dávno to neplatí, pro prsten za milion si s kufříkem do klenotnictví nenakráčíte – hotově nesmíte platit víc než 270 tisíc, prý kvůli praní špinavých peněz. A tím to nekončí, v některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti. Bude to pohodlné, bezbakteriální – a totálně pod kontrolou. Co si o tom myslí osobnosti ze světa financí?
Kdo bude natáčet hlídače?
Ať už jde o líh nebo o technickou kontrolu automobilů, sebedokonalejší kamerový systém sám nic nepohlídá. Hlídat budou zas jen lidé – kteří už tolikrát selhali.
Facebook. Myšičko, a co teď?
Problém není, že Facebook experimentoval s emocemi svých uživatelů. Problém je, že neumíme na odhalení stále běžnějších experimentů reagovat líp než směsí rozhořčení a ignorance.
Tekutý dohled: Hleď se ukázat!
Proč budovat dotěrné a drahé Velké bratry, když můžeme ze slídění udělat dílem zábavu a dílem „rozumnou“ ochranu „bezpečí“?
Největší firmu světa vybudoval uplakaný tyran
Životopis Steva Jobse vysvětluje, co všechno z Applu udělalo mimořádnou firmu. Jestli to byl i Steve Jobs sám, na to si ale musí odpovědět teprve čtenář.
Měli velkou smůlu, teď budou mít i Velkého bratra: O kontrole postižených a nezaměstnaných
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zabránit zneužívání dávek. Chvályhodné, ale z principu nemožné. Postižení a další potřební se i přesto už příští rok dočkají mimořádné pocty: stát si na nich vyzkouší orwellovský dohled nad veškerou soukromou útratou.