Jan Osička

Jan Osička
Kontaktujte autora

Vystudoval mezinárodní vztahy a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Bilgi v Istanbulu se půl roku zabýval energetickými politikami a transportem zemního plynu. V rámci Programu energetická bezpečnost na FSS MU se věnuje problematice nekonvenčních zdrojů zemního plynu, teoriím energetické bezpečnosti a roli energetiky v zahraniční politice. Je spoluautorem několika studií zaměřených na nekonvenční zdroje zemního plynu a rozvoj regionální infrastruktury energetických komodit.

Břidlicový plyn: Jak nevést veřejnou debatu

Břidlicový plyn: Jak nevést veřejnou debatu

S břidlicovým plynem se pojí mnoho nadějí – například Spojené státy se z dovozce zemního plynu staly exportérem, ale také obav – nedokážeme odhadnout, co dokáže dlouhodobě způsobit lámání obrovského množství horniny pod povrchem země, může dojít ke znečištění podzemních vod. Nepojí se s ním, aspoň ne v Česku, rozumná a fundovaná diskuze, při které bychom mohli všechna pro a proti racionálně uvážit.

7. 11. 2012
Ekologické 9/11

Ekologické 9/11

Katastrofa u pobřeží Spojených států znovu vyvolává otázky o dobrých vztazích vlády a ropného průmyslu na úkor ochrany životního prostředí. Přiživí ropná skvrna klišé o státních úřadech jdoucích na ruku mocným ropným společnostem? A vůbec, kdo všechno je za současnou situaci odpovědný?

18. 6. 2010