Anketa: Jaký dopad budou mít krajské a senátní volby?

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
19. 10. 2012

Co pro Českou republiku znamenají výsledky krajských a prvního kola senátních voleb? Přečtěte si názor politologa Jiřího Pehe, ekonoma Lukáše Kovandy, sociologa Jana Kellera či miliardáře a bojovníka proti korupci Karla Janečka.

Anketa: Jaký dopad budou mít krajské a senátní volby?

Rudá záře nad kraji! Vládní reformy končí, opozice je po volbách rozcupuje či České kraje se zbarvily do oranžova a ruda!Pokud jste v pondělí navštívili trafiku nebo brouzdali po zpravodajských serverech, určitě jste narazili na podobné titulky. Jsou ale výsledky voleb takové překvapení, jak nám některá média tvrdí? A zaznamenala ve volbách levice opravdu drtivé vítězství? Již dlouhou dobu před samotnými volbami měsíc co měsíc z většiny volebních průzkumů vyplývalo, že jasnou převahu u voličů mají opoziční ČSSD a KSČM, zatímco vládní strany v čele s ODS a TOP 09 výrazně ztrácejí (o zaživa pohřbené straně Věci veřejné a její odnoži LIDEM nemluvě). Ten, kdo čekal, že by to nakonec mohlo dopadnout jinak, byl hodně naivní. Strany vládní koalice, které se prezentují jednou korupční aférou za druhou a polovičatými reformami, které nedokážou veřejnosti vysvětlit, si popravdě nic jiného nezaslouží. Jestliže se ale podíváme na počet mandátů, které jednotlivé partaje získaly či ztratily, zjistíme, že ani parlamentní levice jakožto celek nemá v krajích příliš důvodů k veselí. Komunisté si tu sice polepšili o 68 mandátů, ČSSD jich ale naopak 75 ztratila. Kromě KSČM tak o úspěchu můžou mluvit především malé neparlamentní strany. 

Komunistický McDonald

„Jediná konzistentní strana jsou komunisti. Jsou něco jako McDonald. U něj máte jistotu, že v každém městě dostanete stejný hambáč. V tom je jejich síla. Konzistentní produkt je zkrátka strašně důležitá věc. A to si naše pravicové ani levicové strany neuvědomují.

Něco se začne dít až při opravdovém průšvihu. Možná, když vyhrají volby komunisti. Nebo až zbankrotujeme, tak to bude nějaký impulz. Do té doby se tady ale budeme pořád jen tak plácat na suchu.“

Více v dvoudílném exkluzivním rozhovoru s ekonomem Alešem Michlem:

Co pro nás budou výsledky voleb znamenat?

Volební výsledky můžou přinést řadu změn. Můžou například zmobilizovat překvapené pravicové voliče, kterým se minulý týden k volbám příliš nechtělo. O tom se budeme moci přesvědčit už ve druhém kole senátních voleb, které proběhne dnes a zítra. V řadě volebních obvodů proti sobě totiž stojí pravicový a levicový kandidát. Volby však také vyslaly jasný signál malým neparlamentním stranám o tom, že počet nespokojených voličů je v současné době enormní a právě menší a neokoukané partaje (i když se parlamentní strany budou stále dokola ohánět odstrašujícím příkladem s názvem Věci veřejné) by do naší zatuchlé politické scény mohly přinést tolik potřebný svěží vítr. Přestože největší dopad budou mít výsledky krajských voleb pochopitelně na úrovni regionů, jistě se dočkáme zajímavých věcí i ve vrcholné politice. Vláda dost možná přehodnotí řadu svých reforem. Mnohé slibuje také volební kongres ODS. Tam se o svou pozici bude třást nejen současný předseda Petr Nečas, ale třeba i místopředseda strany Alexandr Vondra, který se v kampani před senátními volbami na svých billboardech označoval za „odvážného chlapa“ – a výsledky jeho hrdinství potvrdily, do takhle prohraného boje se může vydat jen chlap odvážný tak, že to minimálně hraničí se ztrátou zdravého rozumu.

Politologové, sociologové, ekonomové, žurnalisti, podnikatelé – co si o výsledcích voleb myslí osobnosti, které jsme oslovili s naší pravidelnou anketou? Jakým způsobem můžou volby ovlivnit českou společnost, případně náš ekonomický vývoj?

Jan KellerJan Keller

sociolog

Domnívám se, že výsledky krajských a senátních voleb urychlí pád Nečasovy vlády, i když nemusejí vést k předčasným volbám. Řeči o oranžovo-rudé tsunami jsou zcela nepodložené. Levice ve volbách nijak neposílila. Zisky komunistů byly nižší než ztráty sociálních demokratů. Došlo však k něčemu jinému. K volbám se dostavila necelá polovina dřívějších voličů ODS a méně než čtvrtina voličů TOP 09. Věci veřejné jsou ve volebních výsledcích dokonale neviditelné (0,25 %). Pravicoví voliči dali vládě najevo, že její způsob provádění reforem jim nevyhovuje. Pro část pravicových voličů jsou reformy málo citlivé a postihují celá patra středních vrstev, pro druhou část naopak nejdou dostatečně hluboko. Současná vládní sestava, domnívám se, nedokáže najít cestu, jak uspokojit oba dva tyto tábory svých bývalých voličů. Proto padne a reformy bude dělat znova a jinak buď obnovená pravice, nebo levice. Reformy v dnešním podání jsou natolik nepromyšlené a diletantské, že si ani ony, ani Nečasův kabinet nic jiného nezaslouží.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza

ekonom

Volby vyslaly zvláštní signál – na jednu stranu česká společnost volá po stranách, které nejsou spojovány se stále drzejší korupcí, na druhou ale nevěří novým značkám (i když po zkušenostech s veverkami a jejich odnožemi se není co divit). Zároveň je jasné, že většina národa dala jasně najevo, že nesnese, když z nich někdo dělá hlupáky – což se bohužel vládní koalici dva roky víc než dařilo. Kdyby vládní koalice skutečně prosazovala smysluplné reformy, lidé by je přivítali (ostatně proto vládní strany volili). Ale nejsou ochotni přijmout to, jak s nimi vláda zachází a jak pod pláštíkem reforem pouze zhoršuje jejich životní situaci bez jasných benefitů.

Patrik NacherPatrik Nacher

provozovatel bankovnipoplatky.com

Myslím, že vliv mít budou, a to na všechny strany. Voliči si uvědomí, že když nejdou k volbám, tak nespokojenost společnosti využijí skalní příznivci komunistů. Nespokojení občané se snad více zamyslí nad rozumnými, liberálními alternativami vůči současným parlamentním stranám. A politici dostali zpětnou vazbu, kterou si zasloužili, takže to snad pomůže i jim samotným. Osobně mě potěšily výsledky v Libereckém kraji, kde lidé volili subjekty mimo parlamentní zavedené strany a nezjednodušili si to volbou komunistů. Na ekonomiku to, podle mě, zatím mít vliv nebude.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda

ekonom a novinář

Každé volby mají nějaký vliv na společnost. Pokud současná koalice ustojí zejména vnitrostranické tlaky, které v souvislosti s volebním neúspěchem vládních stran zmohutní, očekávám ještě více „korupčních odhalení“ než letos. „Velké ryby“ napojené na vládní strany se z výsledků zjevně vyděsily a budou v rostoucí míře obětovat ty malé, které dosud strpěly, aby tak vládní garnitura mohla demonstrovat autentický boj proti korupci. Netřeba totiž vlastnit doktorát z politologie, abychom se dovtípili, že volby vládním stranám neprohrály ani tak reformy (většina obyvatelstva je soudná a chápe, že procházíme hospodářsky náročnějšími časy), ale to, že zatímco řadovým občanům je kázána voda, vyvolení stále usrkávají lahodné víno z rozkradeného eráru. A co se týče ekonomického vývoje, na ten bude mít dopad třeba aktuální propad německého automobilového průmyslu. Vznik rudo-oranžových koalic na krajích (na celostátní úrovni vláda zůstává) však těžko.

Martin ProkopMartin Prokop

analytik Next Finance

Z mého pohledu výsledek voleb nereflektuje plně preference české společnosti. Vždyť volební účast byla pouhých 37 procent. Problémem české společnosti je to, že si myslí, že vše se nějak vyřeší samo a že bohatství také přijde samo od sebe. Takto to ale nefunguje. Každý musí vynaložit také své vlastní úsilí, aby onoho bohatství dosáhl. Nesmíme si myslet, že ta či ona politická partaj se o nás postará. Bohužel tak se na svět dívá čím dál víc lidí. Lidé se spletli s pravicí, a když nyní uvidí, že se komunistům daří v krajích a že nejsou nějakými škůdci demokracie, mohl by jejich vliv ještě posílit.

Jiří PeheJiří Pehe

politolog

Volby budou mít několik dopadů. Především povedou k velké nestabilitě uvnitř ODS a TOP 09, možná i k pádu vlády. Obecně se domnívám, že dny Petra Nečase v čele ODS jsou sečteny, jakkoliv možná ještě uhájí svoji pozici na nastávajícím stranickém kongresu. Celkově už se volební výsledky začínají projevovat v podobě změkčování vládních reforem, hodně se bude hovořit i o nutnosti změnit komunikační styl vlády. Výsledky též znamenají další legitimizaci KSČM, která bude poprvé v čele krajských vlád. Já se domnívám, že je to užitečný vývoj, protože izolace komunistů nefungovala. Jediný způsob, jak je vystavit reálnému účtování ze strany voličů, je dát jim vedle možnosti vše kritizovat také skutečnou odpovědnost. Je to sice pro část společnosti morální problém, ale v praktické rovině si nemyslím, že je dnešní KSČM reálným nebezpečím pro demokracii.

Karel JanečekKarel Janeček

matematik, podnikatel, zakladatel Nadačního fondu proti korupci

Volby ukázaly, že v naší společnosti je nejen krize hodnot, ale i politická krize. Stojíme na rozcestí. V naší zemi je nutné zrealizovat zásadní společenské změny k lepšímu. Špatný výsledek voleb může přivést více lidí k uvědomění si závažnosti situace a vybuzení aktivity. Více lidí pochopí, že musí přijmout osobní zodpovědnost za situaci v naší zemi, aby se mohli podívat vlastním dětem do očí. V tomto smyslu by dopad voleb mohl být pozitivní. Je jasné, že kdyby ani tento výsledek neměl prolomit apatii ve společnosti, pak bychom byli na cestě do ztracena. Jsem nicméně přesvědčen, že nastane ta pozitivní varianta a situace u nás se začne velmi rychle měnit k lepšímu. Bezpodmínečně nutnou změnou bude změna volebního systému do poslanecké sněmovny tak, aby se k zákonodárné moci dostali lidé s hodnotami, a nikoliv zlojedi a zluhové. Návrh spravedlivého volebního systému, jehož prosazení bude tím nejdůležitějším a zároveň nejtěžším krokem ke společenské obnově u nás, máme zformulovaný. Klíčový je nový volební zákon prosadit před nadcházejícími volbami do poslanecké sněmovny, které téměř jistě budou předčasné.

 

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (5)

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

ČSSDJan KellerJiří PeheKarel JanečekKSČMLukáš KovandaMartin ProkopODSPatrik NacherPetr NečasTomáš ProuzaTOP 09volby

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo