Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Nekonečné výnosy – a konečná. Bohatému tátovi bankrotuje firma

Aleš Tůma
Aleš Tůma
12. 11. 2012

Svět už není, co býval. Firma patřící finančnímu guru Robertu Kiyosakimu zbankrotovala. Co přijde příště? Plačící Chuck Norris?

Nekonečné výnosy – a konečná. Bohatému tátovi bankrotuje firma

Už je to tak, autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta prohrál soud o 24 milionů dolarů. Tedy ne on osobně, ale jedna z jeho firem, Rich Global LLC. Tu žalovala společnost Learning Annex za to, že jí nezaplatila za služby při propagaci Kiyosakiho značky. Soud Kiyosakiho společnosti přikázal zaplatit zmíněnou sumu, ta ji neměla – jak řekl jeden z vysokých zástupců Kiyosakiho impéria: neměla zdaleka ani takovou hodnotu – a vyhlásila bankrot.

Do hospody jedině bez (vlastních) peněz!

Je to symptomatické – jedna z Kiyosakiho hlavních rad pro budoucí milionáře přece zní: podnikejte s cizími penězi.

Opakoval ji i v rozhovoru vedeném s ekonomem a publicistou Lukášem Kovandou. Sám prý nemá investované žádné vlastní peníze, pracuje pouze s dluhem, a jeho míra výnosnosti je tudíž nekonečná. Když tazatel žádal vysvětlení tohoto ekonomického zázraku, byl prohlášen málem za idiota.

A ekonomický zázrak by to skutečně byl, protože by to popíralo základní princip financí. Každá firma má aktiva (majetek) a pasiva (dluh a vlastní kapitál). Pokud hodnota aktiv klesne pod hodnotu pasiv, vlastní kapitál firmy je záporný a její hodnota pro akcionáře je tudíž nulová. Jako třeba v případě Rich Global LLC.

Podnikat s (téměř) nulovým vlastním kapitálem, to znamená vysokou finanční pákou, sice lze, ale vystavuje to investora velkému riziku, že o svoji investici přijde. Proto ostatně během finanční krize tolik trpí banky, které typicky fungují s velice malým podílem vlastních zdrojů.

Na otázku, proč není na žebříčku nejbohatších lidí sestavovaném časopisem Forbes, guru poměrně arogantně odpověděl, že jako soukromá osoba na něm nemusí být. Což je poněkud úsměvné, protože s veřejně neobchodovanými firmami metodiky podobných žebříčků počítají. Ostatně třeba čeští miliardáři Kellner a Babiš mají většinu jmění v soukromých firmách. Pokud lze věřit číslům uváděným na internetu, čisté jmění Kiyosakiho je zhruba 80 milionů dolarů, což je sice skvělé, ale neřadí ho to mezi superboháče.

O peníze nejde v první řadě, ani u miliardářů

Když už jsme u superboháčů – kolik z nich asi tak začalo tím, že si přečetli „bohatého tátu“, praštili do stolu a rozhodli se být bohatí? Málo.

Příběh globální dvojky Billa Gatese a garážových začátků Microsoftu je známý. Podobně zakladatelé Google Larry Page (superboháč č. 19) a Sergei Brin. Nezačali s plánem plavat ve zlaťácích jako strýček Skrblík. Chtěli prostě naprogramovat vyhledávač, který bude jiný a lepší, než co bylo v té době k dispozici. A ono to fungovalo.

Mimochodem, když se podíváte na rozvahu Google, zjistíte, že se s dluhem pracuje velice konzervativně, v rozvaze ho má zhruba dvacet procent, z osmdesáti procent je tedy financován akciovým kapitálem a reinvesticí zisků.

Podobně Warren Buffett – možná odjakživa snil o tom, že jednou bude nechutně bohatý (aktuálně globální č. 4). Ale především chtěl přijít na kloub investování – k čemuž mu notně pomohlo, že se učil analyzovat firmy od legendárního Benjamina Grahama, autora hned dvou biblí hodnotového investování.

Když vynecháme dědice ropných bohatství, zjistíme, že podobně začínala většina superboháčů – s chytrým nápadem, šikovně vymyšlenou službou zákazníkům.

To nakonec platí i pro Kiyosakiho, v jeho případě mu ke značné části jeho bohatství pomohl – prodej rad, jak zbohatnout. Kanadská televize CBC natočila průběh seminářů organizovaných jeho firmou – první seminář byl zdarma, ale dozvěděli jste se na něm to, že pokročilejší rady jak uspět, budou na semináři za 500 dolarů. A co se účastníci dozvěděli na něm? Že skutečně pokročilé školení stojí deset tisíc dolarů – a aby si ho mohli dovolit, měli by si navýšit limit na kreditní kartě. Ostatně, nejsou to přece jejich peníze...

Daleko lepší investice by zřejmě bylo koupit si životopis některého ze zmiňovaných úspěšných lidí.  Ovšem pozor na „survivorship bias“ – tedy na to, že životopisy těch tisíců a tisíců, kteří se snažili o to samé, ale neměli štěstí, většinou nikdo nepíše. Z miliardy investorů bude jeden Warren Buffett, zbylých 999 999 999 mu bude koukat na záda. Což neznamená, že někde udělali chybu a jsou odsouzeni vrátit se do „krysího závodu“ jako prostí zaměstnanci. Jen tak zkrátka svět funguje.

Jedno se ale Kyiosakimu rozhodně musí nechat – neprodává instantní úspěch a netvrdí, že cesta k bohatství není trnitá. Ostatně zkušenosti s bankrotem má hned ze začátku svojí podnikatelské kariéry. Takže on se z toho otřepe – třeba zase přijede brzy přednášet do Česka před plným Kongresovým centrem. Kupte si lístek, cena bude lidová a potenciální výnos z investice nekonečný.


Žalující firma: My jsme Kiyosakiho proslavili

Kiyosakiho Rich Global si firmu Learning Annex najal na zorganizování několika vystoupení v prestižních lokalitách, včetně jednoho v Madison Square Garden. Dohodnutou odměnou byla procenta ze zisku. Ta ovšem, jak tvrdí zakladatel a šéf Learning Annex Bill Zanker, nikdy nebyla vyplacena. „Patříme k největším promotérům, my jsme uvedli jeho značku Bohatý táta na scénu. My jsme pro něj připravili slávu i bohatství – a když přišel čas splatit dluh, on řekl ne,“ cituje Zankerova slova na Kiyosakiho adresu britský Daily Mail. Kiyosaki ovšem může být klidný, firma Rich Global je LLC, Limited Liability Company – majitelé za ni ručí jen do předem stanovené částky.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských... Více

Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo