Předplatit časopis Finmag

Chaos a týmová práce aneb muzikanti u ohně

Samuel Titěra
Samuel Titěra
13. 11. 2013

Jak sladit tým (nejen) dobrovolníků? S pokorou a trpělivě vyvažovat chaos a řád...

Chaos a týmová práce aneb muzikanti u ohně

Možná znáte, jaké to je, když se sedí kolem velikého táboráku. Pár lidí si přineslo kytary. Každý zná nějaké písničky, někdo umí spíš české kotlíkárny, někdo Dylana a jedna hvězda dokonce i REM a Rolling Stones. Shodnou se na Nohavicovi, ale i toho hraje každý trochu jinak – unyle, rytmicky či uspěchaně. U těch známějších písniček se hraje společně… ale ouvej! Jak sedí od sebe přes čtvrt kruhu a oheň praská, muzikanti se špatně slyší. Někteří ani nevědí, že by se měli poslouchat a přizpůsobit se navzájem, ehm, třeba v tempu. Sedět někde mezi nimi může být pro člověka s citlivým uchem dost nepříjemný zážitek.

Sednout si blíž. A najít si místo

Je komu co vyčítat? Všichni přece přišli dobrovolně a chtějí přispět ke společné atmosféře. To je sice pravda, ale ne všichni jsou stejně obdarovaní. Ne všichni se umí zapojit tak, aby jejich muzicírování bylo příjemné „dohromady“. Co pomáhá, nepočítáme-li možnost odejít?

Zaprvé, sednout si blíže k sobě. Když se dva hráči neslyší, nemohou dost dobře hrát spolu.

Zadruhé, uvědomit si rozmanitost nástrojů. Někdy je lepší (po marné snaze sehrát se se svérázným kolegou) odložit kytaru a vzít do ruky foukací harmoniku. Ta se může pěkně přidat i k všelijaké kytaře. Máte-li tu pokoru, můžete – byť jste třeba mnohem lepší kytarista – nekonkurovat, a přitom zazářit.

Zatřetí, sehnat někde basu a přijmout její dar. Pokud chceme hrát s basou, je to ona, která udává rytmus a tempo. Sama nedělá muziku, není nástrojem nejkrásnějším ani nemá nejtěžší part, ale může jednoduchostí, spolehlivostí a čitelností spojovat všechny ostatní.

Mezi chaosem a řádem

Proč to tak sáhodlouze popisovat? Sedmnáct let se pohybuji ve sféře neziskových organizací a projektů postavených na dobrovolnické práci. Tyto oblasti mají s „více kytarami kolem ohně“ leccos společného. Zejména spontánní nadšení, nesehranost, utrpení plynoucí z nekoordinované snahy několika lidí „chvíli vést“ – anebo z představy, že vůbec není třeba, aby někdo vedl. Na druhou stranu: fungovalo by to kolem ohně, kdyby se někdo začal vztekat, že ve filharmonii to funguje líp?

Terapeut a neurovědec Daniel Siegel mě velice oslovil svým povídáním o tom, jak je v životě neustále nutné smiřovat chaos a rigiditu. Přemíra jednoho či druhého či obojího je podle něj zdrojem většiny člověčího utrpení. Takže ten zápas asi bude univerzálnější. Krásně v příkladech se k tomu vyjadřuje i Itay Talgam ve své přednášce o způsobech vedení.

Pokud něco vytváří skupina dobrovolníků, s vysokou pravděpodobností bude organizace směřovat spíše k chaosu než k rigiditě. Problém s chaosem vznikne, když se všeobecná anarchie rovnou prohlásí za demokracii. A každý začne mluvit do všeho, nikdo nemá jasnou zodpovědnost a není jasné, co kdo kdy a jak. Zmatek se však demokracií stává až tehdy, domluví-li se v partě pravidla fungování a jsou zvoleni zástupci s klíčovými rolemi – autority, které mají za úkol zpřehlednit a zjednodušit společnou práci. Bez vedoucího, který v případě nouze řekne „takhle ano, takhle ne“, bez manažera, který včas připomene „tohle je nutné udělat tehdy a tehdy, jinak jsme v rejži“, a bez pravidel typu „choďte včas na schůzky a mluvte k věci“ se stane z celého projektu málo funkční a nevyzpytatelné plýtvání časem. Může to být celkem zábavné, ale bez úspěšného výsledku taková společná snaha časem omrzí.

Nejprve formu, potom obsah?

Zažil už jsem i pokus postavený obráceně: nejdřív vymyslíme jméno organizace, pak si sepíšeme stanovy a jednací řád, pak si zvolíme jednotlivé statutární zástupce v tajném hlasování, pak vyhlásíme soutěž na logo, pak vybereme členské příspěvky… a pak začneme něco dělat. Tenhle rigidní model také nefunguje, pokud něco nedodává energii zvenčí. (Co by to mohlo být, nevím. Možná nějaké nevyhnutelně dobré obchodování s čímsi.) Pravidla mají smysl tam, kde usměrňují živoucí tvořivou aktivitu směrem ke společnému dobrému dílu. Sama pravidla však žádnou aktivitu nevyvinou; a pokud ji utlumí nebo rovnou v lidech zadusí, jsou k ničemu.

Čím větší a pestřejší skupina lidí se sejde, tím těžší je krocení chaosu, vyjednávání pozic a společných pravidel. Tím únavnější to všechno je. Naopak přínosem pro celou komunitu je různost názorů a důrazů, vzájemné doplňování mezer a vyvažování extrémů. Přitom únavná demokratická pestrost dává obohacení i samotnému člověku, který se rozhodl do ní zapojit. Máločím si člověk může být předem jistý, když o svém záměru bude nucen diskutovat s několika lidmi, které si často sám do party nepozval. Musí si svou pozici obhájit, uvědomit si, za čím si opravdu stojí. A také co je schopen – při troše pokory – nechat na ostatních. Může také nečekaně nalézt prostor, ve kterém se dobře realizuje jeho nadání, aniž by ostatním konkuroval. Tím vším roste a zraje.

Tomáš Rektor letos na TEDxPrague krásně vypíchl dva základní principy psychoterapie (a asi obecně každého zdravého vztahu): bezvýhradné přijetí a nastavení pevných hranic. Nejsou nakonec tyto dva principy také základem funkční a radostné práce v dobrovolnickém týmu?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Samuel Titěra

Samuel Titěra

Má rád lidi a umí přimět techniku, aby jim sloužila a pomáhala. Čte, píše a překládá a snaží se přispívat k tomu, aby si porozuměli lidé různých profesí, zájmů a dovedností. Je přesvědčen, že sdílení příběhů... Více

Související témata

anarchieDaniel SiegeldobrovolnictvíchaosItay TalgamTEDxPragueTomáš Rektortým

Letní příběh

Darujte zážitky

Darujte zážitky

2000 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo