Články na téma: altruismus

Společenská odpovědnost v domácím byznysu. Jak pomáhají české firmy?
Ke konci roku si na nějakou tu dobročinnost a charitu vzpomene skoro každý. Nejlepší je ale pomáhat průběžně a celoročně. Přečtěte si, kde se angažují zástupci byznysu v Česku.

Na obranu miliardářů-filantropů II
Pokračujeme v krasojízdě ze včerejška. Když se vám nelíbí, kam dávají peníze politici, máte šanci je vyměnit. Když se vám nelíbí, kam je dá Bill Gates, v příštích volbách si nového nezvolíte.

Charita ano. Ale zodpovědně
Každý rok před Vánoci vás zavalí maily, telefonáty i procítěné komentáře facebookových přátel, kteří vás přemlouvají, abyste přispěli na dobročinný účel. Čím se při zvažování všech těch proseb řídit?

Kašlete na víčka. Vzrušující svět efektivního dobrodiní
Se zachraňováním životů je to jako s rodinnými nákupy: utrácejte tam, kde za svoje peníze dostanete nejvíc, přesvědčují efektivní altruisté. Kde přesně to podle nich je? Dozvíte se v aktuálním vydání tištěného Finmagu. Ukázku přinášíme i na webu.

Změna klimatu okem hurikánu
Když se stane katastrofa, nějakou stovku po kapsách vždycky najdeme. Přispět ale dvacetikorunou na opatření, která by mírnila následky katastrof příšítch? Efektivní altruista Peter Singer o úrodě rekordních hurikánů.

Dělejte dobro lépe
Filozof William MacAskill kritizuje hnutí Fair trade nebo farmářské trhy a doporučuje efektivnější způsoby ochrany lidské důstojnosti a kvality životního prostředí.

Investujte almužny s maximálním výnosem
Morální filosof Peter Singer správně připomíná, že nezáleží na tom, jak moc se pro druhé obětujete, ale jak moc jim reálně pomůžete. V jeho vrcholně efektivním světě ale není místo pro odpočinek ani pro hřejivý dotek.

Největší rozkoš lidská? Uškodit bližnímu!
Člověk disponuje celkem značnou zlovůlí. Ne pro zisk, stačí nám dobrý pocit kazisvěta. Alespoň podle výsledků nového experimentu.

Svátek práce 2.0: Udělejte něco drzého nebo aspoň nechejte dýško
Jak vrátit smysl dělnickému svátku, když dnes lidé většinu peněz vysedí před počítačem?

Užitek lágrkomandanta Höße (II.)
Ponechme nyní na čas zdánlivě cynických dokladů z minulého dílu a zaměřme se na to, proč některé z nás výše zmíněné příklady popudily a rozhořčily? Kde se v nás ony pocity berou? Nejjednodušší odpověď, která se nabízí, je, že plynou z nepatřičnosti a z jisté víceznačnosti. Více v druhém a závěrečném díle seriálu.

Užitek lágrkomandanta Höße I.
Dvoudílný článek je svého druhu přípiskem k textu Tomáše Sedláčka „O nezištnosti a tržních principech“. Opětovně připomíná některé základní a úhelné kameny ekonomie jako badatelské disciplíny. Táže se na jejich hranice a možnosti a – snad – poodhaluje některé jejich vnitřní rozpory a nedůslednosti. Především se však pokouší říci, že v rámci ekonomie nemá smysl uvažovat altruismus do té doby, dokud se ekonomie neprobere z oblouznění sama sebou