
Ten, který nespasil svět
Warren Buffett ví, že nejcennější ze všeho je zdraví. Investoval do něj – a byla to možná nejvýnosnější investice, kterou kdy udělal. V příručkách pro budoucí selfmademany se o ní ale přesto nepíše.

Proč nalít peníze do duševního zdraví
Jestliže můžeme zabránit velkému utrpení, a přitom nás to nic nestojí, měli bychom mu zabránit. To je široce uznávaný princip, proti kterému se těžko něco namítá. Přesto vlády západních zemí opomíjejí příležitost snížit obrovské strádání způsobené duševními nemocemi. Čisté náklady by přitom byly nulové.

Změna klimatu okem hurikánu
Když se stane katastrofa, nějakou stovku po kapsách vždycky najdeme. Přispět ale dvacetikorunou na opatření, která by mírnila následky katastrof příšítch? Efektivní altruista Peter Singer o úrodě rekordních hurikánů.

Bojovat proti rasismu násilím?
Měla by shromáždění neonacistů a hlasatelů nadřazenosti bílé rasy setkávat s násilným odporem?

Afrika: Má být kontrolování růstu obyvatelstva dál tabu?
Francouzský prezident Macron si naběhl, když za jeden z problémů Afriky označil prudké přibývání obyvatelstva. Porušil tím jedno tabu: že se bílí muži nevyjadřují k tomu, kolik dětí rodí černé ženy. Jenže... neměl náhodou v jádru pravdu?

Ať jim pomůže někdo jiný. Trump chce škrtat zahraniční pomoc
Když se Američanů zeptáte, jaké procento vládních výdajů jde na zahraniční pomoc, mediánní odpověď je 25 procent. Správná odpověď je ovšem jedno procento. Není tedy divu, že když prezident Donald Trump zdůvodňuje osekávání pomoci tím, že ji musí posílit jiné země, protože neplatí svůj spravedlivý díl, mnoho lidí mu věří.

Je Pařížská dohoda pro Ameriku nefér?
Když prezident Donald Trump oznámil, že USA odstupuje od Pařížské klimatické dohody, odůvodnil to tvrzením: „Jde o to, že Pařížská dohoda je ke Spojeným státům velice nespravedlivá.“ Je to tak?

Chcete být kyborgem?
Přáli jste si někdy mít možnost připojit si k mozku paměť navíc? Elon Musk vám s tím možná dokáže pomoct.

Bojkotovat Ameriku?
Teď už je jasné, že výsledek prezidentských voleb v USA je katastrofa. Lhostejnost prezidenta Trumpa vůči riziku klimatických změn a kroky, které v této lhostejnosti dělá, budou mít patrně takové důsledky, že exekutivní příkaz o imigraci, nominace arcikonzervativce do Nejvyššího soudu i zrušení Obamacare, pokud se ho podaří dosáhnout, budou vedle toho vypadat jako banality.

Život, na kterém záleželo
Prvního ledna zemřel Derek Parfit, jeden z největších filozofů mojí generace.

Trumpovy první oběti
Nebyl jsem mezi těmi, kteří šli po zvolení Donalda Trumpa prezidentem protestovat do ulic. Pokládal jsem za důležité ctít demokratický proces, jakkoli strašidelný může být jeho výsledek, a počkat si, až nám Trumpova administrativa dá důvod k protestu.