Články na téma: daňové úniky
Daňové úniky jsou nezákonné praktiky, kterými se firmy nebo jednotlivci vyhýbají placení daní. Patří sem různé formy podvodného chování, manipulace s účetními záznamy, zatajení příjmů a další. Jedná se o závažný problém, který poškozuje daňový systém a ekonomiku státu.
Za daňový únik se považuje i situace, kdy podnikatel vykazuje neexistující nebo nadhodnocené náklady, aby snížil svou daňovou povinnost. Také sem patří falešné faktury a účtenky za zboží nebo služby, které nebyly poskytovány.
Dalším daňovým únikem je zaměstnávání zaměstnanců „na černo“, bez oficiální pracovní smlouvy a bez povinných odvodů pojištění a daní.
V případě, že některý z daňových úniků podnikatel spáchá, čelí řadě právních postihů a sankcí, které jsou stanoveny zákonem. Vždy záleží na rozsahu a závažnosti přestupku.
Další články na téma daňové úniky najdete na Peníze.cz.
Pozor, co sdílíte na sociálních sítích. Berňák vám to spočítá
V poslední době se množí příběhy o finančních úřednících čerpajících informace ze sociálních sítí. Pochlubíte se novým luxusním vozem na Instagramu – a máte na krku daňovou revizi. Čeká nás snad „Velký bratr“, který už léta řádí v Británii, i v Česku?
Hodně štěstí novomanželům přeje finančák
Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.
Opakem je jen schvalování úniků. S šéfem Finanční správy o EET
Celý národ ví, že se u nás zatajují tržby. Daňové a účetní povinnosti podnikatelů by zkrátka měly být transparentní, říká v pokračování rozhovoru o elektronické evidenci tržeb šéf Finanční správy Martin Janeček. Opakem je prý jen schvalování daňových úniků.
Není důvod pro výjimky! S šéfem Finanční správy o EET
Farmářské trhy, řemeslníci nebo snad e-shopy? Podle ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka není pro výjimky z elektronické evidence tržeb žádný důvod.
Snižování daní problém s ráji nevyřeší
Nulové sazbě a mlčenlivým bankám se konkurovat nedá.
„Agresivní“ registrace k DPH je neudržitelná
Registrace k placení DPH je od loňska těžší. Firmy, které o ni žádají, musí dokládat seznamy klientů, seznamy zakázek, faktury a řadu dalších věcí. Kromě toho, že to proces registrace značně zpomaluje, často registrace také není vydána. Výsledkem má být omezení podvodů s DPH. „Náklady“ zpřísněného postupu se ale zdají být až příliš vysoké. Přinášíme komentář odborníka.
Očima expertů: Vyšší daně pro bohaté?
Většina zemí Evropské unie je ke svým bohatým tvrdší než Česko. Na lidi s výrazně vyššími příjmy se v Evropě uvalují výrazně vyšší daně než u nás. Máme na to být hrdí? Nebo bychom naopak měli s Evropou srovnat krok?
Očima expertů: Čím potěšil a čím zklamal rok 2015
Co letos udělalo největší radost a co naopak nejvíc zklamalo ekonomy, politiky, podnikatele, lidi z univerzit i neziskovek?
Daňová blamáž za 4,5 miliardy
Počátkem září Finanční správa ČR s pompou hlásí úspěch v boji s karuselovými podvody. Údajná škoda 4,5 miliardy korun pasuje obchodníky s drahými kovy na největší podvodníky v historii České republiky. Jenže spíš než úspěchem se finanční správa chlubila svou neschopností. Zřejmě to musela zkusit. Ministr financí potřebuje exemplární případ, aby ospravedlnil pevnější dozor nad firmami.
Lukáš Kovanda: Proč teď už vůbec nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb
Česká vláda začíná boj proti šedé ekonomice ze špatného konce. Místo aby se zabývala opatřeními, která dokážou opravdu snížit motivaci podnikatelů k „odchodu“ do šedé zóny, dává jim najevo, že jim nevěří a že je nebere za důvěryhodné partnery.
Očima expertů: Svět bez bankovek a mincí. Blízká budoucnost, nebo sci-fi?
Kdo měl pakl bankovek, panoval. Dávno to neplatí, pro prsten za milion si s kufříkem do klenotnictví nenakráčíte – hotově nesmíte platit víc než 270 tisíc, prý kvůli praní špinavých peněz. A tím to nekončí, v některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti. Bude to pohodlné, bezbakteriální – a totálně pod kontrolou. Co si o tom myslí osobnosti ze světa financí?
Lukáš Kovanda: Proč nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb
V pátek prošel prvním čtením ve Sněmovně zákon o elektronické evidenci tržeb. Ministr Andrej Babiš je tak svému cíli zas o trochu blíž. Lukáš Kovanda dokládá, že i když ho dosáhne, naší ekonomice to asi moc nepomůže.
Daňový expert k evidenci tržeb: Stát nezvládá své povinnosti. Tak je hází na poplatníky
Minulý týden jsme přinesli rozhovor se Simonou Hornochovou, náměstkyní ministra Babiše a jeho pravou rukou pro zavádění elektronické evidence tržeb. Dnes přinášíme „protipohled“ Ondřeje Lichnovského, advokáta, který se specializuje na daňovou problematiku, a ví tedy z první ruky, jaký náklad povinností musí už dnes podnikatelé nést.
Jak někdo může hájit lidi, co neplatí daně?
Z dobře placeného místa v prestižní auditorské firmě odešla do státní správy. Stala se náměstkyní ministra financí Babiše. Její kompetence: daně a cla, klíčový projekt: elektronická evidence tržeb. Minulý týden mohla Simona Hornochová prvně slavit, elektronická evidence tržeb prošla vládou. Podaří se ale stihnout šibeniční termín nasazení? A komu všemu přibudou nová pravidla?
Na velikosti záleží. Jak ale zvládnout banku XXL?
Některé banky jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly. A také příliš velké, aby se daly řídit a kontrolovat.
Očima expertů: Účtenková loterie. Dobrý sluha, nebo špatný vtip?
Andrej Babiš chce zatočit s daňovými úniky. Až se mu to podaří, mělo by ve státní kase ročně být o desítky miliard korun víc. Jedním z nápadů, který měl pomoci lepšímu výběru daní, byla účtenková loterie. Co si o ní myslí ekonomové, zástupci živnostníků nebo třeba předseda sněmovního rozpočtového výboru?
Živnostníci jako terč? Nemá cenu cílit na zajíce, když tu běhají vypasení kanci
„Nízká nezaměstnanost v Česku je daná i tím, že je tady 1,2 milionu podniků a živnostníků. Zajímalo by mě, jak by se politici tvářili, kdyby si třetina OSVČ šla stoupnout na úřad práce,“ říká v rozhovoru šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.
Očima expertů: Měsíční hlášení DPH. Bič na podvodníky, nebo buzerace malých firem?
Na plátce DPH čeká další administrativní zátěž v podobě měsíčního hlášení obratů finančním úřadům. Ministerstvo financí si od toho slibuje zamezení daňových úniků, a tím pádem i víc peněz pro státní kasu. Jak se na toto opatření dívají Vladimír Dlouhý, Aleš Michl, Karel Havlíček, Miroslav Motejlek a další osobnosti ze světa financí?
Uli Hoeneß litoval málo
Když fotbalová legenda obléká tepláky, není to nic divného, asi se chystá na vzpomínkový či charitativní match. Když šla ale nedávno do tepláků legenda německého fotbalu Uli Hoeneß, vzbudilo to rozruch. Prezident Bayernu a někdejší reprezentační forvard v létě nastoupil do vězení za daňový únik, vzdor tomu, že se snažil „projevit účinnou lítost“. Měl by v Česku lepší šance?
Očima expertů: Elektronická evidence tržeb. Past na daňové úniky, nebo na podnikatele?
Ministerstvo financí chce on-line kontrolovat tržby všech obchodníků a podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou, stravenkami… Podaří se tak snížit daňové úniky? A není taková míra kontroly nezdravá? Ptáme se ekonoma a poradce ministra financí Aleše Michla, europoslance Petra Macha, odboráře Víta Samka, šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka a dalších osobností.
Papež čistí banku. Neměl by ji rovnou zavřít?
Bankéř není katecheta, nenásleduje Beránka božího, ale vidinu co nejvyššího zisku. Platí to i ve vatikánské bance, byť o ní preláti šíří pověst zbožné instituce.