Předplatit časopis Finmag

Články na téma: dluh

Dluh je finanční závazek, který vzniká vypůjčením si peněz od jiné osoby, instituce nebo státu. Tento závazek je třeba dle dohody splatit. Splátka se netýká pouze půjčené částky, ale také úroků nebo dalších poplatků, které se k ní váží.

Dluh může být jak krátkodobý, tak dlouhodobý, který se splácí několik let až desetiletí. Existuje také několik typů osobních dluhů, od spotřebitelských úvěrů, hypotečních úvěrů po úvěry spojené s kreditními kartami.

Podnikatelé si mohou brát podnikatelské úvěry, což jsou půjčky určené na pokrytí provozních potřeb, na rozšíření podnikání nebo na jinou podporu spojenou s podnikáním. V případě podnikání jsou také běžné dluhopisy, tedy dluhopisové cenné papíry vydané firmami, které investorům poskytují pravidelné úrokové platby.

Další články na téma dluh najdete na Peníze.cz.

Když se v podnikání nedaří a kupí se dluhy. Jak probíhá exekuce OSVČ?Vše o...
 7 667

Když se v podnikání nedaří a kupí se dluhy. Jak probíhá exekuce OSVČ?

Hrozba finančních problémů čas od času visí nad každým podnikatelem. Projděte si, co dělat, když trable přerostou v dluhy, jak je to s exekucí na fakturu a kolik pro OSVČ dělá nezabavitelná částka.

Monika Veselíková10. 7. 2024
Vzepři se věřitelům!
 8 169

Vzepři se věřitelům!

Vzdělaný anarchista David Graeber vypráví svou verzi historie peněz a dluhů. Ukáže vám, odkud se vzalo francouzské poděkování „merci“ a taky že se sami nevědomky řídíte komunistickými principy.

Michal Kašpárek5. 9. 2013
Pavel Kohout: Poučení z krizového vývoje II. Doma v Evropě

Pavel Kohout: Poučení z krizového vývoje II. Doma v Evropě

Dvoudílný esej Pavla Kohouta o krizích minulých, současné i budoucích jsme včera opustili nedlouho po pádu Lehman Brothers, banky, kterou jako jedinou nechala americká vláda „exemplárně padnout“. A nyní? Nyní vzhůru domů, do Evropy.

Pavel Kohout25. 9. 2012
Nekontrolovatelný růst dluhu? Nikoli, úspor!

Nekontrolovatelný růst dluhu? Nikoli, úspor!

Že si nechcete vyvést tři procenta sociálního pojištění do fondu? A kdo si myslíte, že vás v stáří bude živit? Jen si pěkně naspořte… Co je pro našince v oblasti zabezpečení na důchod novota, to je pro obyvatele západních zemí záležitost stará přes 30 let. A za těchto 30 let se v penzijních fondech po celém světě uložilo nepředstavitelné množství peněz, za které se nakoupily státní dluhopisy. Proto se hodí podívat se na dnešní evropské dluhové patálie i z druhé strany barikády, z pohledu lidí, kteří problémovým zemím půjčili.

Tomáš Raputa29. 11. 2011
Pavel Kohout: Euroval? Jen falešný pocit bezpečí a příčina morálního hazardu!

Pavel Kohout: Euroval? Jen falešný pocit bezpečí a příčina morálního hazardu!

„Euroval je k ničemu. Je to chybná konstrukce, kterou vymysleli politikové, kteří nerozumějí financím, na základě mylných předpokladů o původu evropské finanční krize,“ varuje Pavel Kohout tentokrát v rozhovoru pro slovenský deník Sme.

Finmag.cz8. 8. 2011
Pavel Kohout: Čím více budou politici mluvit, tím větší bude panika!

Pavel Kohout: Čím více budou politici mluvit, tím větší bude panika!

„Už není kam zvyšovat daně a bankroty také nepřicházejí v úvahu. Zbývá již jen inflační rozpouštění dluhů, jiná možnost skutečně neexistuje,“ říká Pavel Kohout v rozhovoru pro slovenský deník Pravda.

Finmag.cz4. 8. 2011
Cesty z krize: V Číně přihořívá

Cesty z krize: V Číně přihořívá

V druhém dílu seriálu Cesty z krize se podíváme pod pokličku čínského velmi rychlého oživení po krizi, které vyústilo v růst cen nemovitostí a následně i zboží. Jaké prostředky jsou pro Čínu nejvhodnější pro boj s inflací a jaké jsou její vyhlídky do budoucna? Podívejme se na to.

Tomáš Raputa2. 8. 2011
Těžký, těžký, aneb kýchá celý svět!

Těžký, těžký, aneb kýchá celý svět!

Pojďme se zamyslet nad samotným jádrem krize – a co vše vyjevila. Kdyby si to člověk namíchal sám, stejně zřejmě by nepřišel se zajímavějším drinkem. Mám na mysli průběh světové krize až do dnešního dne.

Tomáš Sedláček4. 1. 2011