Články na téma: hotovost
Hotovost jsou peníze ve fyzické formě. Používají se ke každodenním finančním transakcím a do hotovosti patří jak mince, tak bankovky. Ty jsou emitovány centrálními bankami. Mezi výhody hotovosti patří okamžitá použitelnost bez nutnosti čekat na schválení nebo zpracování platby.
Nevýhodou hotovosti je vyšší riziko krádeže nebo ztráty než u peněz na bankovních účtech. Také může dojít k chybám při placení. Zároveň ale hotovost poskytuje určitou míru anonymity, což může být považováno jak za nevýhodu (například při ztrátě peněz), tak za výhodu.
Pro podnikatele hotovost představuje výhody jak v okamžité dostupnosti peněz, tak v absenci transakčních poplatků. Zejména začínající podnikatelé se ale na příjem hotovosti od zákazníků musí připravit – musí investovat do bezpečnostních opatření, jako je nákup trezoru, instalace bezpečnostních kamer a další. Také by měli školit své zaměstnance, jak správně zacházet s hotovostí a jak identifikovat padělané bankovky.
Další články na téma hotovost najdete na Peníze.cz.
Cash Only. Na české hory se pořád nevyplatí vyrazit bez hotovosti
Restaurace, půjčovny lyžařského vybavení nebo soukromí vlekaři na českých horách stále preferují hotovostní platby. Z aktuálního průzkumu společnosti Visa přitom vyplývá, že téměř tři čtvrtiny nadšenců horských radovánek plánují vyjet na sjezdovky bez peněženky. Platit by si přáli především mobilem nebo chytrými hodinkami. Mnohde však narazí.
Raiffeisenbank mění ceník, zdraží hlavně hotovostní služby. Velký přehled
Hotovostní operace u Raiffeisenbank od února 2025 zdraží, zejména pak u vkladů a výběrů na pobočkách. Banka se tím snaží motivovat klienty k využívání bankomatů, které dnes umožňují i vkládání hotovosti. Kdo přesto preferuje osobní návštěvu pobočky, ten si připlatí. Přinášíme přehled změn, které se dost možná dotknou i vašich financí.

Bez hotovosti, či s hotovostí? Vážně je to vše, oč tu běží?
Česko se začátkem prázdnin doslova zavalila debata o právu na bezhotovostní platby. Až se skoro zdá, že nic jiného se neděje. Ale děje. Malicherné debaty o tom, co si jistě trh vyřeší sám, na tom nic nemění. Víc ve Finmag newsletteru.

Karty jsou rozdány. Bankovky tuhle bitvu nakonec nevyhnutelně prohrajou
Signalizují snad novou dobu v této zemi fronty před bankomaty a šustící bankovky v peněženkách? Ne, žádný návrat ke cash only se nekoná. Bezhotovostní platby dřív nebo později vyhrají, není kvůli tomu potřeba zavádět nějakou povinnost.

Hotovost je mrtvá, ať žijou mobily! Covid Čechy přeučil na bezhotovostní platby
Píp a je to. Hotovost je na ústupu, toho si nešlo nevšimnout. Vedle platebních karet ji ale nově válcují i moderní platební metody jako Google Pay a Apple Pay. Stále častěji zkrátka platíme mobilem nebo chytrými hodinkami. Možná i proto neustále sílí volání po právu na užívání hotovosti, tedy bankovek a mincí.

Hotovost je právo, platby kartou nás nespasí. Řekneme vám proč
Jen tak mávnout kartou či ještě lépe chytrým mobilem či hodinkami. Tak dnes řeší běžné finanční transakce čím dál víc lidí. K platbám bez použití hotovosti dokonce vyzývalo během pandemie i ministerstvo zdravotnictví. Je to snadné a rychlé, ale... nejdeme tím až příliš na ruku bankovním společnostem?

Když v obchodech berou jen karty. Konec hotovosti očima expertů
Měli by mít obchodníci povinnost přijímat platby v hotovosti? A kdy a proč skončí bankovky a mince v propadlišti dějin?

Marta Nováková: Už dávno žijeme jako v románu 1984
„Je na pováženou, jak vášnivé debaty se tady vedou kvůli takové samozřejmosti, jako je EET, a skutečné problémy se přehlížejí,“ říká v pokračování rozhovoru šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory Marta Nováková.

Indický masakr měnovou pilou
„Sprostí podezřelí“ museli v Indii s nasyslenými penězi do bank. Bilance tamní bitvy proti (špinavé) hotovosti je tristní a – poučná.

Vlastimil Nigrin o fintechu: Nemůžeme se nechat vybláznit každou novinkou
„Otáčet se k nim zády a tvářit se, že neexistují, není správné,“ říká ale v rozhovoru o vztahu klasických bank a fintech start-upů místopředseda představenstva a vrchní ředitel pro oblast obchody a klienti Hypoteční banky Vlastimil Nigrin.

Očima expertů: Budeme bankám platit za to, že si u nich uložíme peníze?
Centrální banky si hrají se zápornými sazbami. Blíží se doba, kdy se zápornými úroky přijdou i komerční banky na účtech běžných střadatelů?

Šéf MasterCard Miroslav Lukeš: Bankovky už brzy nebudou potřeba
„Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá,“ říká o světě bez hotových peněz generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. A ačkoli je ředitelem karetní společnosti, připouští v našem rozhovru bez rozpaků i zánik plastových platebních kartiček...

Lubo Smid: Plastové platební karty nemají na trhu místo
Firma Luba Smida vyvíjí mimo jiné mobilní aplikace na placení. Proto v druhé části našeho povídání přijde řeč na to, jak budeme za pár let platit, jestli skončí bankovky a mince a jak obejít karetní společnosti s jejich poplatky.

Očima expertů: Svět bez bankovek a mincí. Blízká budoucnost, nebo sci-fi?
Kdo měl pakl bankovek, panoval. Dávno to neplatí, pro prsten za milion si s kufříkem do klenotnictví nenakráčíte – hotově nesmíte platit víc než 270 tisíc, prý kvůli praní špinavých peněz. A tím to nekončí, v některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti. Bude to pohodlné, bezbakteriální – a totálně pod kontrolou. Co si o tom myslí osobnosti ze světa financí?

Očima expertů: Dovolená! Je lepší cestovat s hotovostí, nebo platební kartou?
Vyplatí se vyrazit na dovolenou s pořádným paklíkem hotovosti, nebo je lepší všude platit kartou? Jaká jsou úskalí té které možnosti? Kde je rozumnější upřednostnit jen jednu z nich? Ptáme se odborníků z cestovních kanceláří, finančních institucí a směnáren.

Šéf české a slovenské Visy: Jsme jako Němci. Orientovaní na hotovost
Rozvoj bezkontaktních plateb, regulace mezibankovních poplatků, nakupování kartou na internetu, nedostatečný počet platebních terminálů, srovnání návyků spotřebitelů ve střední a západní Evropě či bezpečnostní rizika při platbě kartou – to jsou jen některá z témat, která jsme probírali při rozhovoru s country manažerem Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcelem Gajdošem.