Články na téma: investiční chyby

Investiční chyby: Prodlužujete nedávné trendy do budoucna
Podívejte se na úvodní obrázek a představte si, že děláte třeba test inteligenčního kvocientu. Zadání je jednoduché: dokončete nedomalovanou čáru. Pokud jste si právě počmárali monitor červenou fixkou, neprošli jste testem. Ostatní můžou číst dál.

Investiční chyby: Musím být první! Chcete být u zrodu hvězdy
V květnu 1997 vstupuje na burzu internetový obchodník Amazon. Firmě jsou tři roky, je několik milionů ve ztrátě. Do konce roku přesto cena akcie vzroste o 190 procent. V dalším roce přidá 980 procent. Kdo koupil akcie hned při vstupu na burzu, vydělal balík. A určitě i v tuhle chvíli probíhá první veřejná nabídka akcií nějakého nového Amazonu nebo Apple. Chcete být při tom?

Investiční chyby: Kupujete celou zemi
Turecko roste, Japonsko padá! Zdravý rozum říká, že stav hospodářství země ještě nemusí nic vypovídat o tom, jak se daří firmě, která v ní podniká. A přece je tolik investorů, pro které zveřejnění pravidelné dávky hospodářských statistik znamená sundat brokovnici ze zdi a vydat se na lov akcií. Jak uslyšíte turečtinu, palte! Kupte si celé Turecko!

Investiční chyby: Časování trhu podruhé
Minulý týden jsme se v článku o časování trhu zabývali lehkostí „zpětných předpovědí“ a obtížností předpovídání dopředu. Jako příklad jsme uvedli současnou debatu o ocenění amerických akcií. V dnešním pokračování se podíváme na to, do jaké míry jsou investoři v časování trhu úspěšní.

Investiční chyby: Snažíte se časovat trh
Předpovědět finanční krizi, jejíž akutní fázi odstartoval krach investiční banky Lehman Brothers, bylo snadné. A samozřejmě i související pád cen akcií. A samozřejmě i jejich následný růst. Po bitvě je zkrátka každý generál. A proč ne nakonec, klidně říkejte Já to přece věděl – v nejhorším budete neoblíbeni v kolektivu, ale jinak „zpětné předpovědi“ nic nestojí. Co se může nevyplatit, je skutečné předpovídání, dopředu.

Investiční chyby: Diverzifikujete. Přespříliš
Diverzifikovati budeš! Tak prý zní první přikázání investora. Jenže pozor – s diverzifikací se to dá taky přehnat.

Investiční chyby: orientujete se podle hvězd
Jak se při investování neztratit? Je to jednoduché: kupujte fondy s pěti hvězdičkami, orientujte se podle hvězd! Ovšem dost možná se vám stane, že místo přístavu jménem Blahobyt skončíte na Ostrově nuzáků.

Investiční chyby: investujete do nástrojů, kterým nerozumíte
Warren Buffett kdysi řekl, že by lidé měli investovat pouze do věcí, kterým rozumí. Jistě tím nemínil doporučení, aby český investor nakupoval pouze akcie ČEZu a Komerční banky a vyhýbal se zahraničním cenným papírům. Co tedy měl na mysli?

Investiční chyby: Vstupujete do exkluzivních klubů vysokých výnosů bez rizika
Tenhle text mohl být v našem seriálu o investičních chybách klidně první. Jde totiž o chybu snad nejrozšířenější. Každý sice slyšel, že investice, která by zaručovala vysoký výnos a přitom byla zcela bez rizik, neexistuje. A přece se vždycky najde dost těch, kteří uvěří, že existuje výjimka. A že oni tu výjimku našli. Jsou vyvolení.

Investiční chyby: milujete jednoduché příběhy. Jako je ten o emerging markets
Dnešní investiční chyba má co do činění se všemi třemi, o kterých jsme si povídali dřív. Strhující investiční příběh vám může odvyprávět expert, můžete ho slyšet předávaný šeptandou v davu. A pak mu uvěříte a sami sobě slepě důvěřujete, že věci perfektně rozumíte. Je to přece tak jasné! Aktuálním příkladem aromatizovaného a přibarveného příběhu je příběh o zaručených investicích do rozvíjejících se trhů.

Investiční chyby: podléháte davovému šílenství
Třetí díl seriálu, který prozradí, jak (ne)prodělat kalhoty. Z předchozích dílů už víte, že se nevyplácí slepá důvěra v experty ani slepá důvěra v sebe. Do třetice: slepá důvěra ve většinovou volbu může být stejně spolehlivou cestou k finanční katastrofě.

Investiční chyby: Přehnané sebevědomí
První investiční chyba, o které jsme hovořili, byla: Příliš věříte expertům. Jsou ovšem i jiní lidé, kterým byste měli bezmezně důvěřovat, pokud se chcete rychle zbavit peněz, prodělat majlant a prohrát na burze kalhoty. Takový nespolehlivý a omylný rádce – jste vy.

Investiční chyby: Bezmezně věříte expertům
Chcete se rychle zbavit peněz a odejít do hor pást kozy, ale rozdávat chudým se vám nechce? Máte zlobivé děti, tak ať jim po vás radši nic nezbude? Nejste si jistí, jestli by vás miloval či milovala, kdybyste neměli v kapse ani troník? Martin Tománek vám v novém seriálu ukáže, jak snadné je ztratit majlant špatným investováním. Pro vás ovšem dobrým, vy přece nechcete vydělat.