Články na téma: investiční životní pojištění

Šéf největší pojišťovny: Technologie člověka jen tak nenahradí
Roman Juráš se v pojišťovnictví pohybuje skoro čtvrt století. Jak se za tu dobu změnilo a kam ho posunou nové technologie?

Žádné kraviny
„Základy pojišťovnictví jsou hrozně jednoduché. Bohužel způsob, jakým to tady v posledních pětadvaceti letech fungovalo, nevrhá na obor dobré světlo. Je potřeba to změnit,“ říká v pokračování rozhovoru Martin Švec, který se už brzy stane nejmladším generálním ředitelem pojišťovny v Česku.

Očima expertů: Stavebko, penzijko, pojištění. Co by měl stát podporovat?
Jaké finanční produkty si zaslouží státní podporu a do kterých by se z eráru přisypávat nemělo?

Finanční arbitr: Životní pojištění s nulovou pojistnou částkou je neplatné!
Smlouvy životního pojištění s nulovou pojistnou částkou uzavřené „na spoření“ jsou podle finančního arbitra neplatné. Vyplývá to z rozhodnutí arbitra ve sporu klienta s pojišťovnou AXA. Co to znamená pro tisíce lidí s podobným „pojištěním“?

Šéf NN pojišťovny: Váš život nemá cenu tři sta tisíc
„Když si u nás člověk sedne do auta, chce mít jistotu, že má pojištěné plechy. Jestli je sám pojištěný, to často vůbec neřeší,“ říká generální ředitel NN pojišťovny a penzijní společnosti Jiří Čapek.

Očima expertů: Vážíme si svého života? Pojišťovny tvrdí, že ne
Co Češi v pojištění nejvíc podceňují a proti čemu se naopak pojišťují zbytečně moc? Zeptali jsme se odborníků z pojišťoven a dalších osobností ze světa peněz.

Filip Bartoš: Problém není malé škrábnutí, ale velký úraz
„Lidé se pojišťují především proti malým rizikům. Neuvědomují si ale, že větší úrazy nebo vážná onemocnění jsou mnohem nebezpečnější,“ tvrdí Filip Bartoš, vedoucí úseku externího prodeje AXA v České republice.

Petr Borkovec: Pojišťovny ukázaly sílu. Bohužel naprosto nefér způsobem
„Nemám nic proti regulaci jako takové. Pokud se pravidla hry pro distribuci pojištění nastaví správně, můžou klientům a trhu přinést mnoho dobrého. Návrh poslance Ladislava Šincla je ale špatný. A ještě horší je způsob, jakým je prosazován – pomocí bezohledného lobbingu pojišťoven,“ říká Petr Borkovec, generální ředitel Partners Financial Services, v exkluzivním rozhovoru.

Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?
Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?

Příspěvky zaměstnancům na životní pojištění v ohrožení!
Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích zatím zajímá hlavně lidi z branže: pojišťovny a jejich zaměstnance, pojišťovací agenty a finanční poradce. Jejím cílem je ale ochrana spotřebitele. Snaží se zpřehlednit trh, pojišťovnám a pojišťovákům přidává povinnosti... Mohla by ale také znamenat ohrožení zaměstnavatelských příspěvků na životní pojištění. A to by leckoho zabolelo.

Velký investiční seriál: Ochrana investora. Kdo mu pomůže, když je v nesnázích?
Na koho se má investor obrátit, když se cítí podvedený? Kdy je tento pocit oprávněný a kdy jde pouze o frustraci z nepovedené investice? A jaké jsou největší prohřešky investičních poradců a zprostředkovatelů? Tím se budeme zabývat v dalším pokračování série článků o investičních začátcích.

Očima expertů: Jak nejlépe spořit dětem?
Není nad to vychovat z dětí pořádné lidi. Snad jedině vychovat z dětí pořádné lidi a moct jim, když odcházejí z domova, povědět: Tady máš něco do začátku. Jak na to?

Očima expertů: Jsou postupně vyplácené provize budoucnost finančního poradenství?
Sepsat pojistku na celý život, shrábnout provizi a nikdy už nezavolat. Tak asi partnerství finančního poradce a jeho klienta nemá vypadat. Někdy ale vypadá. Až příliš často. Pomohly by postupně vyplácené provize zkvalitnit poradenský trh? Potřebujeme regulaci, nebo si trh poradí sám?

Helena Lazosová: Statistiky jsou spravedlivější než unijní regulace
„Jsem vystudovaná pojistná analytička. Je ještě potřeba něco dodávat?“ odpověděla s úsměvem na rtech Helena Lazosová na otázku, co říká sjednocení pojistných sazeb pro muže a ženy, které si vynutila Unie. Čerstvá šéfka marketingu a produktového vývoje ING Pojišťovny pro Českou republiku a Slovensko byla první ženou z branže, s níž jsme toto téma otevřeli. Není se čemu divit, vývoji produktů u konkurence většinou šéfují muži.

Martin Tománek: Pět procent za fond? Krádež za bílého dne!
„Řeknu vám to otevřeně. Když sestavuji portfolio, málokdy si vyberu český fond. Skutečně jen ve výjimečných případech sáhnu po českém fondu,“ říká Martin Tománek, specialista investičního plánování v poradenské společnosti Partners. Na starosti má sestavování portfolií nad milion korun nebo řízení pravidelných investic přesahujících 20 tisíc korun měsíčně.

Kam spořit na důchod (II. díl): Přehled slepic
Většina lidí pro dlouhodobé spoření volí produkty, v rámci kterých slouží kapitál jako půjčka s pevným úrokem ve výši maximálně 3–4 procenta. Produkty, kde slepice snáší malá vajíčka a hodnota (kupní síla) těchto vajíček ještě k tomu dlouhodobě klesá.

Když se hroutí pyramida: Šest milionů pokuty pro Institut finančního poradenství!
Studenti, matky na mateřské a lidé bez práce, kteří akutně potřebují peníze. Na ty byla stavěná pyramidová hra Institutu finančního poradenství. Stížnosti na jeho podivné metody se ozývaly několik let. Česká národní banka se nyní rozhodla jednat a společnosti potvrdila šestimilionovou pokutu.

Petr Procházka: Češi si pojišťují bolavá záda a skutečná rizika podceňují
Ročně se v Česku uzavře milion životních pojistek. Přesto jsme podpojištění. Češi si pojišťují modřiny a bolavá záda, ale před rizikem těžkých úrazů a smrti zavírají oči. O trendech v životním pojištění jsme si povídali s ředitelem úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny Petrem Procházkou.