Články na téma: letectví

Vyhoďte šampón a nikomu se nic nestane. Absurdita letištních kontrol
11. září 2001 se během jednoho dne doslova proměnil svět. A místo, kde je to nejvíc viditelné, jsou letištní kontroly. Už jen pamětníci můžou vzpomínat na dobu, kdy šlo doprovodit příbuzné až do kokpitu nebo nedejbože propašovat do letadla kondicionér. Kolik to stojí? A hlavně – stojí to za to?

Zaplať a odleť. Heathrow ukazuje, jakými triky dostat letiště do zisku
Letiště nevnímáme jako klasický byznys. Ale byznys to je – a sakra pořádný. Ještě než se svět otočil vzhůru nohama, létalo tam a zpátky 4,5 miliardy lidí ročně a někdo je musel vypravit, zvážit jim zavazadla a prodat jim předraženou minerálku. Tak proč většina letišť na světě prodělává? A jakými triky tomu ta úspěšná předcházejí?

Vzhůru do oblak a bez rozjezdu. Český startup Zuri vyvíjí unikátní letoun
Startup Zuri loni dostal od investorů pěknou injekci. Ještě víc ho nakoply úspěšné zkoušky ve vzduchu. Nedávno představil model svého revolučního letounu s kolmým startem.

Aero znovu v nejistotě. Výrobce letadel je vydán napospas Orbánově vládě
S nástupem majoritního majitele Aera Vodochody do nového kabinetu Viktora Orbána se do letecké továrny vrací nejisté doby. I kvůli úzkým vazbám Maďarska na Rusko. Jak zamíchá kartami Omnipol?

Klinickou smrt střídají nové turbulence. Co dusí letecký byznys?
Na světová letiště se po dlouhých měsících klidu začíná vracet ruch. Cestovní ruch. S tím, jak aeroliniím přibývají pasažéři, se ale objevují i otázky, kdy – a zda vůbec – se odvětví letecké dopravy vrátí na předcovidovou úroveň. Pro řadu hráčů totiž byly uplynulé „dva roky prázdnin“ příležitostí k hledání nových byznys modelů či možností zásadnější transformace letecké branže.

Fascinující koncept létajícího taxi se blíží. Svěříte mu život?
Heli taxi, tedy doprava malým letadlem nebo vrtulníkem na zavolání, funguje na celém světě – v chudých afrických zemích stejně jako v Las Vegas. Proč to masově nerozšířit a nezačít pořádně vydělávat díky malým lehkým dronům? A je něco takového vůbec možné?

Kdo ohlídá české moře? Armádu čeká stamiliardový tendr
Po roce 2027 by český vzdušný prostor, přezdívaný „české moře“, měly ohlídat nové supersoniky. Na čáslavské základně nahradí čtrnáct stárnoucích gripenů. Zakázka, kterou musí promptně řešit nová vláda, se může pohybovat kolem sta miliard korun. Praha se díky ní ocitne v centru globálního zbrojního dění.

Zatracený covid. Letectví krvácí, do šrotu míří i mladé stroje
Mezi nejvíc postižené segmenty ekonomiky v pandemii koronaviru patří cestovní ruch a letecká doprava především. I ona doslova čeká na vakcínu. Už dnes přichází o miliardy denně a čím déle bude pandemie trvat, tím budou škody větší.