Články na téma: Podnikatelské úvěry
Podnikatelské úvěry jsou speciální typ půjček určený podnikatelům. Úvěry pro firmy se dělí v zásadě dělí na dva typy – investiční a provozní. Banky to rozlišují, ostatně žadatele o bankovní úvěr si většinou pečlivě prověřují, zejména začínající podnikatelé mívají problém na bankovní úvěr dosáhnout. Vstříc jim vycházejí kampeličky, které se dokážou proti bankám při posuzování úvěruschopnosti žadatele soustředit na jemnější detail. A nabízejí se i jiné možnosti financování, jako jsou třeba P2B půjčky nebo faktoring.
Investiční úvěry
Investiční úvěry jsou většinou určené na rozšíření podnikání, na inovace, na expanzi. Na movitý i nemovitý majetek, na software, hardware, na stroje. Na nemovitosti, jejich stavění, rekonstruování. Jsou to půjčky zpravidla s delší dobou splatnosti v desítkách let a nižší úrokovou sazbou.
Provozní úvěry
Provozní úvěry jsou půjčky určené na poplacení každodenního provozu firmy, na faktury, na výplaty, na zásobení zbožím, na elektriku. Na rozdíl od investičních úvěrů bývají provozní úvěry neúčelové a banky v některých případech nevyžadují ani ručení majetkem.
Další články na téma Podnikatelské úvěry najdete na Peníze.cz.
Menší klient neznamená menší manévrovací prostor, říká bankéřka. Vyhovět se snaží všem
Živnostníci a menší firmy mají možnost rychle získat předschválené úvěry až do pěti milionů korun, zatímco větší klienti čelí důkladnějšímu hodnocení, což prodlužuje proces schvalování na tři týdny až měsíc. Jak rychle podnikatel od banky peníze získá, záleží především na tom, jak rychle dodá potřebné doklady. „Je vždy lepší, když s námi klient již nějakou dobu 'bankuje',“ říká korporátní bankéřka Alice Chuchmová z Komerční banky.
Záruky za podnikatelské úvěry budou. Vyčkejte, řešíme povodně, vzkazuje ministerstvo
Státní záruky, které firmám v minulosti pomáhaly při žádostech o komerční podnikatelské úvěry, by měly dostat nástupce v průběhu příštího roku. Redakci Finmag.cz to sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které pro programy spravované Národní rozvojovou bankou (NRB) zajišťuje potřebné finanční prostředky. Upozornilo, že nyní se primárně soustředí na pomoc firmám zasaženým povodní.
Podnikatelé a firmy chtějí vyřídit financování rychle a na dálku, říká bankéřka
O financování firem se v Česku zas tolik nemluví, přitom má svoje jasná pravidla. Potřebám firemních zákazníků se čím dál častěji snaží přizpůsobit i banky. O současných možnostech a trendech jsme si ve Finmag podcastu povídali s Alicí Chuchmovou z Komerční banky, která se financování podnikatelského sektoru věnuje posledních devět let.
Rozdáno. O dotaci na elektromobily si řeklo skoro šest tisíc podnikatelů
Příjem žádostí v programu Záruka Elektromobilita byl ukončen. O záruky k úvěrům na pořízení elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic se přihlásilo 5 907 podnikatelů. Nejžádanější značkou byla jednoznačně Tesla.
Kde banky končí, jiní začínají. Experti radí, jak financovat provoz a růst podnikání
Peníze jsou v podnikání klíčové, a to nejen na rozjezd, ale i provoz a rozvoj firmy. Jenže kde je vzít, pokud nemáte dostatek vlastního kapitálu? Půjčovat si od rodiny nedělá dobrotu a banky jsou z principu obezřetné. Na trhu díky tomu sice vznikají alternativy, ve kterých je ale zas složité se vyznat. „Je to hodně o firmách samotných, aby se v tom pokusily zorientovat,“ zaznělo na prvním eventu Finmagu, který se otázce financování firem podrobně věnoval.
Peníze máte, tak proč nám je nedáte? Nedostupné úvěry očima bankovních expertů
Když se zeptáte toho, kdo nepodnikal, řekne vám, že největší překážka podnikání je v Česku byrokracie. Když se zeptáte toho, kdo s podnikáním má zkušenosti, řekne vám, že horší než prokousat se všemi papíry, je shánět na byznys peníze. A když se pak zpetáte v bankách, proč to tak je? Právě to jsme udělali.
Očima expertů: Má v Česku budoucnost investování do půjček?
Dokážou na českém trhu uspět peer to peer platformy, které při půjčování peněz vynechávají banky?
Šéf ANO spořitelního družstva: Banka není náš cíl
Kampeličky zažily zlé časy: některé padly, celý sektor pak byl podroben drobnohlednému zkoumání ČNB. A pak loni v červenci začal platit zákon, který družstevní záložny znevýhodňuje oproti bankám: střadatel totiž ke svému úročenému vkladu musí přidat ještě peníze navíc, ty se ale neúročí. ANO spořitelní družstvo se přesto loni dostalo ze ztráty a letos už chce počítat zisky.
Třicet českých národních stříbrných Jiřího Rusnoka
Premiér Jiří Rusnok opakovaně mluví o tom, jak by stál o místo v bankovní radě České národní banky. Co je ale na křesle v centrální bance tak zajímavého, že je kvůli němu jak za příslovečných třicet stříbrných ochotný zahodit svou dlouho a pečlivě budovanou dobrou pověst?