Články na téma: sociologie
Sociologie je vědní obor, který zkoumá společnost, sociální struktury a interakce a také chování jednotlivců ve společenském kontextu. Zkoumá a analyzuje sociální jevy, procesy a vzorce.
Sociologie zkoumá organizační prvky společnosti (rodina, školy, pracoviště a další). Zabývá se jak hierarchií a rolemi, ale také strukturálními aspekty, které formují společnost. Zabývá se také způsoby, jakými jednotlivci a skupiny komunikují.
Mezi metody sociologického výzkumu patří kvantitativní výzkum, kvalitativní výzkum a komparativní analýza.
Další články na téma sociologie najdete na Peníze.cz.
Proč vtipkujeme o frontách na banány? Pradědové zas měli císaře, říká sociolog
Proč milujeme časopisy o jídle a bydlení, proč toužíme mít na zahradě vlastní bazén, i když nás každé léto trápí sucho a není z čeho napouštět, a proč stále vtipkujeme o frontách na banány, i když je už víc než třicet let po sametové revoluci? Sociolog Pavel Pospěch vysvětluje některé společenské jevy, které jsou na první pohled nepochopitelné.
Čtyřdenní pracovní týden zdraží zboží i služby, varují akademičky
Pět dní, tedy minimálně čtyřicet hodin v práci? V některých odvětvích ekonomiky to tak být nemusí. Déle než rok trvající pandemie a s ní spojené změny s sebou přinášejí nové postupy – v ekonomice i na trhu práce.
Kovaná ekonomie: „Heč heč,“ pravil Sheldon Cooper
Naši furianti nejsou v ničem jiní než furianti celého světa. Každý chce ukázat, „že na to má“ – a v touze vypadat před ostatními (a snad i před sebou samým) jako něco víc se pouští do závodů, ve kterých s těmi opravdu zazobanými nemůže držet krok.
Pop-ekonomie a rakouská škola. Rozdíly a styčné body
Behaviorální ekonomie vrací po letech vyhnanství do ekonomické teorie psychologii. Svým důrazem na ni jsou behaviorální ekonomové podobní ekonomům rakouské školy. V čem se naopak oba směry liší?
Pop-ekonomie a rakouská škola. Odklon od „měkkých“ disciplin a cesta zpět
V následujícím textu se zamyslím nad vztahem ekonomie rakouské školy a takzvané pop-ekonomie čili populární ekonomie.
Sedm společenských tříd: Jste elita, nebo jen zoufalí workholici?
Britský výzkum mimo jiné ukazuje, že si kamarády za peníze nekoupíte, ale taky že vám známosti ještě nemusí pomoct k penězům.
Žije-li člověk dosti dlouho, všechno se vrací
Sociologie nebyla - na rozdíl od politologie, ekonomie či historie - nikdy předmětem mého zájmu. Když se tedy ke mně Bergerova kniha dostala, nijak nadšený jsem nebyl. A přiznám se, že ani první stránky mě nikterak hluboce nezaujaly. Jsem však rád, že jsem knihu neodložil. Postupně se mi začala jevit jako zrcadlo něčeho, co bych nazval ideologickou proměnou světa.
Jak zpackaný výzkum České televize vrátil komunisty do politické první ligy
Televizní výzkum preferencí obsahuje školácké metodické chyby. Drahá, ale nepoužitelná hračka, kterou si na Kavčích horách za naše peníze pořídili, tak připomíná Hummer H1 pražských strážníků. Asi nikoho nepřekvapí, že existuje jednoduché a levné řešení, které by fungovalo lépe.
Dokázali jsme, že člověk je... Pozor na příliš rychlé zobecňování výsledků experimentů!
Behaviorální ekonomie je dnes módní disciplína. Otázkou ale často zůstává, jakou její experimenty mají vazby k reálnému světu. Nevěřte všemu, a to ani tehdy, když za to dostal někdo Nobelovu cenu.