Články na téma: Švýcarský frank
Další články na téma Švýcarský frank najdete na Peníze.cz.
Měny. Bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017
V loňském roce nejvíc posílila brazilská a ruská měna, mezi „poraženými“ je britská libra nebo mexické peso. Co můžeme čekat od roku 2017? Především konec intervencí České národní banky za slabou korunu. Ten přinese zvýšenou volatilitu jejího kurzu s tendencemi posilovat. Svým klientům doporučuji držet se koruny.
Blíží se konec umělého oslabování koruny. S čím počítat
Konec umělého přidržování koruny pod 27 korunami za euro oznámí Česká národní banka pravděpodobně někdy ve druhé polovině roku 2017. Nicméně i po oficiálním ukončení závazku bude centrální banka podle potřeby dál na trzích intervenovat, aby zajistila hladký vývoj kurzu. Koruna by tedy neměla k euru skokově posílit. Dlouhodoběji ale posilovat nejspíš bude.
Akciové výprodeje zarazí jedině… prezident Trump
Do Bílého domu míří Donald Trump. A trhy dnes čeká „brexit na steroidech“. Vítězství republikánského kandidáta je dokonale zaskočilo. V Trumpovi spatřují „neřízenou střelu“: nevědí, co teď čekat.
Očima expertů: Až ČNB přestane oslabovat korunu
Konec umělého oslabování kurzu koruny ze strany České národní banky se prý pomalu blíží. Jak to zahýbe s naší ekonomikou? A jaká rizika jsou s ukončením intervencí spojená? Zeptali jsme se odborníků ze světa peněz a financí.
Očima expertů: Účet za intervence je půl bilionu. A ČNB bude proti koruně utrácet dál
Hrátky s korunou pokračují. Česká národní banka oznámila, že bude kurz domácí měny tlačit dolů minimálně do konce roku. Ptáme se, co si o tom myslí nejen ekonomové, ale také lidé, kterých se denní pohyby kurzů týkají nejvíc, tedy exportéři i obchodníci závislí na dovozu.
Měny: Bilancování roku 2015 a výhledy do roku 2016
Které měny v uplynulém roce nejvíce posílily a které nejvíce oslabily? Jaké trendy na měnových trzích můžeme očekávat v roce 2016? Co čeká korunu po ukončení intervencí?
Klasickým kamenným bankám začne vysychat rybníček
„Nemá cenu na účtu v bance držet víc peněz než na placení složenek. Všechno ostatní je zbytečné plýtvání, kvůli kterému vám bude ujíždět vlak,“ říká v našem rozhovoru ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Euro slabší než dolar je na dosah ruky
Za poslední rok oslabilo euro k dolaru o pětadvacet procent. Za nedlouho možná dostaneme za dolar víc korun než za euro, tak jako na začátku tisíciletí.
Měny: Letos stejně jako loni v přísné režii centrálních bank
Rok 2014: Dolar a libra posilují, euro a jen oslabují, ruský rubl padá volným pádem. Rok 2015: Zřejmě žádná změna.
Miliony Poláků se bojí o střechu nad hlavou. Kvůli silnému franku
Přes dva miliony Poláků si před lety vzaly hypotéku ve švýcarských francích. Po rozhodnutí Švýcarské centrální banky ponechat kurz franku víceméně osudu jim jde o střechu nad hlavou.
Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu
Švýcarská národní banka ve čtvrtek šokovala finanční trhy: Konec měnových intervencí, volný kurz měny a záporná úroková sazba – 0,75 procenta.
Referendum: Zachraňte švýcarské zlato!
30. listopadu se ve Švýcarsku koná referendum, které se týká zlatých rezerv Švýcarské národní banky. Referendum může silně ovlivnit cenu zlata a kurz švýcarského franku. Může ale dokonce – aspoň částečně – vést k návratu k měnám krytým zlatem.
Měnové války: Tichá vojna konta mele
Války se primárně vedou proto, aby jedna strana získala část bohatství druhé strany. Většinou to dopadá tak, že nějaký majetek po válce změní majitele a mnohem víc ho při válčení přijde nazmar. Dnes uniformy vystřídaly bílé límečky a výhoda je zřejmá: nižší ztráty, minimálně na životech. Které země jsou dnes největšími válečníky tohoto typu?
Měny 2013 a 2014: Člověk míní, centrální bankéř mění
Vývoj na měnových trzích v roce 2013 dirigovaly centrální banky. Mezi ekonomy se stále častěji začíná skloňovat pojem měnová válka. Ani Česká národní banka nezůstala jen nečinně přihlížet a rozhodla se pomocí intervencí oslabit českou korunu. V zájmu vyšší inflace.
Měnové války: Kdo bude vítěz, kdo bude poražený?
Jsou dvě věci, kterým těžko věřit. Jedné těžko, jedné ještě hůř. Ta první: že by válka, byť i jen měnová, mohla být vtipná. Ta druhá: že by mohli být vtipní v bance. A věřte nebo ne, v infografice, kterou přinášíme, je světová měnová válka pojednaná vtipně – a přichystali ji v Saxo Bank.
Analýza: Který komoditní fond zvolit
Je mnoho způsobů, jak se dá využít dnešních nízkých cen a spekulovat na dlouhodobý růst cen komodit tažený zvýšenou inflací. Nejjednodušší cestou – a mnohdy také nejefektivnější – jsou komoditní fondy. Jaká je jejich nabídka v Česku?
Tradiční tisknutí peněz
Centrální banku by chtěl mít doma každý. Při každé nákupní horečce by stačilo připsat prodejci na účet příslušný obnos a mohlo by se utrácet dál.
Bilancování. Měny v roce 2011: koruna nakonec dostala na zadek
Koruna, zlotý a forint skončily na chvostu. Oslabovat začalo i euro. Naopak nadále posiluje japonský jen a ke konci roku se přidal i americký dolar. Vývoj v roce 2012 je plný nejistot.
John Nash: Nejsem normální. Proto mě svět zná
John Nash, génius a laureát Nobelovy ceny za ekonomii, podle jehož životních osudů byl natočen oscarový snímek Čistá duše, říká: „Kdybych smýšlel normálně, na nic bych nepřišel. Einstein také nebyl normální. Newton byl těžký neurotik.“
Šokující (?) předpovědi Saxo Bank: Které jsou sci-fi a které se můžou vyplnit?
Akcie společnosti Apple spadnou na polovinu, v Evropě dojde ke znárodnění padesáti bank a novým americkým prezidentem se stane dosud neohlášený kandidát. Saxo Bank přichází se svými šokujícími předpověďmi na rok 2012. Můžou se některé z nich vyplnit?
Evropská centrální banka a síla slova
Takový centrální bankéř si nemůže jen tak veřejně polemizovat o budoucnosti eurozóny jako to děláme tady na Finmagu nebo s kamarády u piva. Každé jeho slovo je totiž několikrát prostudováno a pokud si finanční mudrcové usmyslí, že „bdělost“ centrální banky znamená budoucí zvýšení sazeb, začnou okamžitě prodávat a hnát akciové trhy dolů.