Články na téma: veřejné zakázky
Další články na téma veřejné zakázky najdete na Peníze.cz.
Nové stavební zakázky se blíží: Co je dobré vědět před novou stavební sezonou?
Nová stavební sezona je na spadnutí a s ní i výběrová řízení na nové zakázky. Na co nezapomenout před uzavřením smluv? Je lepší spolehnout se na jednu větší zakázku, nebo radši vzít víc malých? To jsou otázky, které řeší nejeden podnikatel ve stavebnictví.
Něco tady smrdí. Místo prestiže zavání mistrovské zkoušky diskriminací
Titul „mistr“ kdysi v řemesle něco znamenal. Získat ho nebylo snadné – člověk musel skutečně ukázat, že něco umí. Stát ho teď chce znovu vzkřísit. Jenže tahle „pečeť kvality“ může mít i svou odvrácenou stranu.
Mistrovské zkoušky mohou ztížit život malým řemeslníkům, varuje antimonopolní úřad
Zavedení mistrovské zkoušky v českém řemeslném sektoru může podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znamenat neférové znevýhodnění menších podnikatelů oproti velkým firmám. Úřad proto varuje před možnými protisoutěžními dopady navrhované legislativy a doporučuje její přehodnocení.

Na korupci existuje levné a efektivní řešení. Tak proč přešlapujeme na místě?
Korupce je obrovský celosvětový problém. Ročně nás stojí víc než jeden bilion dolarů (22,2 bilionu korun), což představuje zhruba 120 dolarů (2 670 korun) na každého obyvatele planety. Přes všechny sliby světových lídrů, kteří mluví o jejím potlačení, jsme se ale nikam neposunuli. Řešení přitom existuje.

David Ondráčka: Pod záminkou covidu si vláda uspořádala velkou žranici
Jako každá krize nese s sebou i ta covidová příležitosti. Včetně příležitostí bohatnout na obskurních výjimkách z pravidel nebo jejich obcházení. Přátelé státních aktiv nikdy nespí a velká miliardová žranice je v plném proudu.

Jiří Skuhrovec: Já a Babišův muž? Podívejte se na naše výsledky
Jiří Skuhrovec věří v otevřená data. V to, že dobrá práce s transparentními informacemi pomůže zefektivnit státní správu a šetřit peníze z rozpočtu. Pracuje jako poradce na Ministerstvu financí, ale ví, že „odejit“ může být velice rychle. Tak jako jeho nadřízený, náměstek Lukáš Wagenknecht. Jak ale říká – neživí mě to, mám luxus říkat si, co si myslím.

Jiří Skuhrovec: U veřejných zakázek nejde o to ušetřit, ale neudělat formální chybu
Státní instituce při hledání dodavatelů dbají především o to, aby splnili formální náležitosti. Výsledek soutěže, tedy výhodný nákup kvalitního zboží či služeb, už není tak podstatný. Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie, který se zakázkami zabývá už pět roků, o tom ví své.

Očima expertů: Sto miliard minus. Dělá vláda s rozpočtem dobře?
Stát má v plánu v roce 2015 hospodařit se stamiliardovým schodkem. Není to zbytečně moc? A míří peníze opravdu tam, kde jsou potřeba? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Lukáše Kovandy, státního tajemníka Tomáše Prouzy, poradce ministra financí Aleš Michla a dalších lidí ze světa peněz.

Richard Kaucký: Elektronizace státní správy? Nevyužíváme potenciál, který tu je
„Pokud zavádím další a další technologie jen proto, že je to momentálně v módě, pak to téměř jistě nepovede k úspěchu. Informační technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán,“ varuje ve druhé část rozhovoru Richard Kaucký, podle kterého stát nepostupuje při elektronizaci veřejné správy příliš efektivně.

David Ondráčka: Veřejné peníze už nesmí utíkat do daňových rájů
Peníze z veřejných zakázek končí neznámo kde. Tedy – pokud se nesmíříme s tím, že nám jako bližší určení stačí jméno toho nebo onoho daňového ráje. Proč s tím politici nic neudělají? Možná jim jistá neprůhlednost taky vyhovuje. S šéfem české Transparency International o financování politických stran a jejich kampaní i o daňových rájích a veřejných penězích.

Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“
Hasit sociální konflikty a pomáhat obcím řešit problém „sociálně vyloučených“ lidí. To má v popisu práce Agentura pro sociální začleňování. Potřebují obce její experty? Nedokážou si nejlíp poradit samy? A jaké léky ohroženým regionům pracovníci Agentury ordinují? O tom všem v druhém díle rozhovoru s Alenou Zieglerovou.

Česko 2014: Letos to půjde nahoru...
Český hospodářský růst v roce 2014 zahuben nebude, lze souhlasit s předpovědí dra Zhouby.

Očima expertů: Jak moc Česku škodí daňové ráje?
Jak velký problém představují pro Česko daňové ráje? Přečtěte si odpovědi ekonomů Aleše Michla a Oldřicha Rejnuše, předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Registr má udělat pořádek ve státním majetku. Sám je možná předražený
Konec plýtvání. Udělá se jasno v tom, kolik stát využívá budov, kolik metrů připadá na úředníka, kde se topí pánubohu do oken, co by se dalo prodat, koho by se vyplatilo sestěhovat… A začne se šetřit. Nový registr má uspořit stovky milionů ročně. Sám však zatím spolknul čtvrt miliardy. A úřad, který ho spravuje, čeká žaloba.

Koncepční pirát Jakub Michálek
Přinášíme druhou část rozhovoru s Jakubem Michálkem, místopředsedou Pirátské strany. V prvním díle jsme se bavili hlavně o žalobě na Václava Klause, dnes si budeme povídat hlavně o práci – být pirátem totiž dneska vůbec neznamená čistit bambitky, zpívat písně o moři a pít rum.

Pavel Kohout: Kdo poškozuje hospodářství
Poslanci nechtějí, aby korupce ve veřejných zakázkách definitivně zmizela.

Jakub Michálek: K žalobě na Klause mě vedla arogance moci
Místopředseda Pirátské strany se rozhodl bojovat proti Václavu Klausovi. „Tahle arogance moci mě dovedla až k tomu, že jsem na něj podal žalobu,“ vysvětluje Jakub Michálek. Nejde však o jediný soudní spor, kterého se Piráti účastní. Zaútočí v příštích volbách tato malá politická strana na poslanecká křesla?

Škodí korupce a daňové úniky ekonomice? Méně, než si myslíte
Podrobnější rozbor ukazuje, že nepoctivost při zadávání státních zakázek neškodí bohatství národů až tolik, někdy dokonce naopak. Totéž platí o některých daňových únicích. Jsou ovšem situace, kdy taková nepoctivost může být zničující. Místo davové hysterie bychom měli analyzovat, rozlišovat a hledat uspořádání, v němž by poctivé jednání napomáhalo všeobecnému prospěchu a v němž by se zároveň vyplácelo.

Drahé dráhy: Železnice nám lézt do peněz jen tak nepřestane
České dráhy spolu se Správou železniční dopravní cesty loni vytvořily zisk přes dvě miliardy korun. Je to důvod k radosti? Ani omylem! Aby se společnosti dostaly účetně do černých čísel, stát do nich musel desítky miliard nasypat.

Anketa: Měl by stát zabavovat majetek s neprokázaným původem?
V posledních letech jsme byli svědky řady zázračných zbohatnutí mezi bývalými politickými špičkami a předními lobbisty. Měl by se jim majetek, jehož původ nedokážou prokázat, nekompromisně zabavovat? Přečtěte si, co si o tom myslí ekonom Pavel Kohout, advokát Tomáš Sokol, politolog Jiří Pehe a další osobnosti.

Pavel Kohout: Až všechny pokusy selžou...
„Stát ještě nezačal pořádně šetřit, daňová politika vlády je podivná, neprospívá investicím ani hospodářskému růstu,“ říká Pavel Kohout o domácím hospodářství. Jak vidí světovou krizi a proč nemá strach o Evropu?