Články na téma: volný obchod
Další články na téma volný obchod najdete na Peníze.cz.
Evropa si sama hází klacky pod nohy, Česko není výjimkou
Evropská unie se obává Trumpových tarifů. Přitom vyhlásila „tarify“ sama na sebe. Její státy – a to včetně Česka – často překážky obchodu na vnitřním trhu kladou samy.
Kdy dopadne Trumpův celní klacek na Evropu? Můžeme se mu vyhnout, a ještě na tom vydělat
Pro ekonomiku nejsou cla nikdy výhra. Jenomže Donald Trump je nepoužívá jako nástroj domácí hospodářské politiky, ale jako převodovou páku k prosazení mocenských zájmů. A zatím mu to funguje. Evropa však má na to vzít mu vítr z plachet.
Manipulativní praktiky a zastření prodejci. Čínské Temu nehraje fér, stěžuje si dTest
Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu. U dozorových orgánů a Evropské komise napadají zejména netransparentnost platformy i manipulativní praktiky, které Temu podle nich používá. „Spotřebitelé by si měli dát velký pozor,“ říká ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
My nic, to prodejci. Čínské Temu plně obnažuje mnohem širší problém
Internetová tržiště, anglicky marketplaces, jsou jasným trendem poslední doby. Jejich principem je přímé propojování prodejců a zákazníků za úplatu, samy platformy pak vystupují jen v roli mediátora. S tím ovšem souvisí i zásadní nedostatek celého systému: zodpovědnost za neplnění platných pravidel se tříští. A vymáhat je často ani nelze.

Vyšší příjmy i životní úroveň. Popusťme uzdu volnému obchodu a zbohatneme
Podpora volného obchodu už vyšla z módy. V bohatých zemích kvůli němu lidé údajně přicházeli o práci, a tak od něj politici upustili. Procentuální podíl obchodu na celosvětové ekonomice se dlouho zvyšoval, vrcholu dosáhl v době světové finanční krize, od té doby ale klesá. To je škoda, protože zajištění volnějšího obchodu se ukazuje jako jeden z nejlepších nástrojů rozvoje ve světě.

Brexit jako kalamita
Britská vláda staví Potěmkinovu vesnici. Nazvala ji No Deal Brexit a investuje do ní miliardy liber.

Očima expertů: Obchodní války jsou tu! Jak moc nás budou bolet?
Můžou obchodní války, které vyvolává americký prezident Donald Trump, odstartovat globální krizi? A jak se týkají Česka?

Kdo ničí globální obchod? Technologie!
Je rozkol ve skupině G7 počátkem demontáže globálního obchodu? Kdo ví. Jasné je ale to, že globalizaci začínají podkopávat technologie.

Co doopravdy chtějí „bojovníci za práva spotřebitelů“?
Řada nevládních organizací ve skutečnosti vzala za své ochranářské cíle vlád.

Očima expertů: Co přinese tvrdý brexit?
Odchod Velké Británie z Evropské unie bude bez kompromisů. Alespoň podle britské premiérky, která pevně stojí za „tvrdým brexitem“. Co to bude znamenat pro Británii, co pro Evropu? A jak by se mělo k vyjednávání o podmínkách brexitu postavit Česko?

Euroasijská ekonomická unie: Partner, nebo konkurence?
Prvním dnem tohoto roku oficiálně vznikla Euroasijská ekonomická unie. Česká ani světová media jí zatím příliš prostoru nevěnovala, nový mezinárodní útvar, v jehož centru stojí Rusko, ale za pozornost nepochybně stojí.

Kovaná ekonomie: Zaděláváme na pořádný guláš, varuje těžká váha z Washingtonu
Lukáš Kovanda cestoval do Spojených států, aby poznal zákulisí vyjednávání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi USA a Evropskou unií. Přinášíme jeho rozhovor s Fredem Bergstenem, který poodhaluje americké motivy k uzavření úmluvy.

Nikaragujci sní o Eldorádu. Doplují tam průplavem?
Do kanálu můžete peníze vyhodit. Anebo je do něj investovat jako čínský magnát Wang Ťing.

Nervózní mír, který ukončila válka
Jak je možné, že se ekonomicky propojený kontinent před sto lety propadl do války? Nová kniha oživuje výbušnou směs paranoie a lehkomyslnosti, která vládla staré Evropě.

Nevzdělanost, cla a hormonální bouře: Kořeny války
Každý poradce ve finančních záležitostech se pravděpodobně čas od času setká s klientem, který přímo a zcela vážně položí jednoduchou otázku: Bude válka?

Kovaná ekonomie: Ženy prý sex nebaví. A vyjednávači snad nejsou hloupí
Jak se domlouvá smlouva o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství? Potichu! Za to ostatně byli vrcholní představitelé řádně kritizováni. Lukáš Kovanda je na místě vyjednávání. Tisková konference, na které – zřejmě v rekaci na kritiku – měly být představeny výsledky dosavadních jednání, mu připomněla dadaistické divadelní hříčky.

Kovaná ekonomie: Můžou prasata létat na Měsíc?
Lukáš Kovanda, autor Kované ekonomie, je na cestách. Na vlastní oči a kůži hodlá prozkoumat, jak moc tajná jsou opravdu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství, tedy smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. První zápisek do svého obdeníčku posílá z Bruselu.

Kovaná ekonomie: Vzniká největší obchodní dohoda dějin, prý tajně. Prověříme
Má jít o největší dohodu o volném obchodu v dějinách. Přesto (právě proto?) je z Transatlantického obchodního a investičního partnerství mnohým nevolno. Cosi zásadního pro EU a USA se prý dohaduje za zavřenými dveřmi. Lukáš Kovanda, autor seriálu Kovaná ekonomie, jede do Bruselu a Spojených států zjistit, jak moc jsou dveře opravdu zavřené. Pro jistotu přibaluje pádné kovářské kladivo...

Očima expertů: Chystá se nová obchodní smlouva mezi Evropou a USA. Komu k dobru?
TTIP, Transatlantické obchodní a investiční partnerství. Evropská unie se Spojenými státy vyjednávají dohodu o volném obchodu a investicích. Optimisté se těší na příval nového zboží i služeb, vyšší konkurenci, pracovní místa. Pesimisté se bojí vlivu lobby na vyjednávání a tvrdí, že smlouva posílí moc nadnárodních korporací. Co říkají experti, kterých jsme se na TTIP zeptali my?

Pro lidi, nebo pro korporace?
Chystaná euroamerické dohoda vyvolává vášně, i když není jasné, co konkrétně ovlivní.

Souboj impérií
Z určitého pohledu se spor o Ukrajinu jeví jako klasický imperiální spor o území. U šachovnice sedí dva hráči, dvě impéria. Brusel a Moskva. Předmětem hry je území a moc. Jako vždy v historii.