Předplatit časopis Finmag

AFRY a Správa železnic vedou dialog – projednávají s veřejností úsek vysokorychlostní trati Vysočina I

Protext
Protext
17. 5. 2024
Tiskové zprávy
AFRY a Správa železnic vedou dialog – projednávají s veřejností úsek vysokorychlostní trati Vysočina I
Zdroj: Protext

Praha 17. května 2024 (PROTEXT) - Setkání s veřejností k technickému návrhu plánované vysokorychlostní trati (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno se konají na zhruba desítce míst v regionu. První veřejné setkání proběhlo na přelomu dubna a května v Říčanech u Brna, poslední se plánuje v Brně na konci června. Organizátorem je investor projektu Správa železnic, technické dotazy veřejnosti zodpovídá tým projektantů ze společnosti AFRY. Ta připravuje návrh trati a mj. dokumentaci pro potřebná povolení.

Týmy VRT ze Správy železnic a AFRY na výjezdech místním občanům představují celkový záměr a aktuální práce na technickém návrhu trati. Do něj již byly zapracovány také požadavky samospráv, které týmy sesbíraly při předchozích jednáních.

„Veřejná setkání s občany jsou součástí přípravy dokumentace pro územní řízení, kterou Správě železnic předáme příští měsíc,“ říká manažer projektu za AFRY Jiří Pfeifer. „Dokumentace poskytne informace o konkrétním umístění stavby v lokalitě, o půdorysném a výškovém umístění stavby nebo vazbách na okolí stavby. Stanoví také koncepci napojení stavby na stávající dopravní a technickou infrastrukturu a samozřejmě stanoví budoucí majetkoprávní vztahy pro výstavbu VRT,“ doplňuje.

Lidé tak nyní mají možnost s odborníky pořešit konkrétní místa na návrhu trati, která je zajímají. „Pokud to je jen trochu právně a technicky možné, relevantním podnětům od občanů a samospráv se snažíme při projektování trati vycházet vstříc,“ vysvětluje hlavní inženýr projektu z AFRY Karol Dobosz.

„Jsme rádi, že jsou obce nakloněny společné diskuzi a spolupracují s námi na podobě trati a jejím začlenění do okolí. Ze zkušenosti už dnes víme, že takový dialog, který vedeme s místními obyvateli, přispívá k lepšímu návrhu i přijetí stavby,“ shrnuje náměstek ředitele pro oblast jih stavební správy VRT Marek Pinkava.

Interaktivní pomocník GIS portál

Významnou pomoc při projednávání návrhu představuje interaktivní geografický informační systém, tzv. GIS portál, který byl k úseku spuštěn v lednu. Jde o speciální mapovou aplikaci, která umožňuje prezentovat aktuální podobu projektu veřejnosti online a později i osobně na veřejných setkáních.

Aplikace zprostředkovává veřejnosti náhled do územních plánů a podrobného technického řešení vedení vysokorychlostní trati. Zároveň umožňuje ke konkrétním bodům na mapě připojit poznámku, námět či připomínku. „Ty projektový tým AFRY a Správy železnic analyzuje a vyhodnocuje, odpovídá na dotazy a podle relevantních podnětů pak projekt upravuje,“ doplňuje Dobosz.

AFRY je vedoucím subjektem mezinárodního týmu, který získal zakázku Správy železnic na zpracování dokumentace pro územní řízení stavby Vysokorychlostní tratě Vysočina I.

Součástí je technický návrh více než 30kilometrového úseku, žádost o vydání územního rozhodnutí, dokumentaci pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA včetně veškerých podkladů jako inženýrskogeologické, hydrologické a přírodovědné průzkumy i architektonické a urbanistické řešení železničních zastávek Osová Bítýška a Velká Bíteš.

V úseku na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje bude nová trať napojená na stávající železniční infrastrukturu sjezdem Velká Bíteš, na kterém bude i zastávka VRT.

„Díky sjezdu a zastávce u Velké Bíteše budou mít z trati prospěch nejenom cestující z Prahy do Brna, ale i ti místní z Vysočiny do Brna,“ uzavírá Lukáš Tittl, vedoucí oddělení veřejného prostoru Stavební správy VRT.

O AFRY CZ

AFRY CZ, s.r.o. je architektonická, projektově-inženýrská a konzultační společnost s téměř 500 zaměstnanci působící zejména na českém a slovenském trhu v oblasti poskytování inovativních projektových služeb. Disponuje jedinečným rozsahem portfolia, pokrývajícím oblasti architektury, stavebnictví, dopravy, průmyslu, energetiky, infrastruktury, vodohospodářství a životního prostředí. Spadá do silné mezinárodní skupiny AFRY založené v roce 1895 se sídlem ve Stockholmu, s více než 19 000 odborníky ve 40 zemích a projekty ve více než stovce zemí světa.

 

Zdroj: AFRY CZ

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

„Články označené PROTEXT přebíráme ze stejnojmenné služby agentury ČTK, nejsou součástí redakčního obsahu webu Peníze.cz. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a nese odpovědnost za její obsah. ČTK v podmínkách služby uvádí, že nezveřejní informace, které by byly v rozporu se zákonem nebo by mohly být způsobilé porušit práva třetích osob na ochranu osobnosti, případně jiná zákonem chráněná práva třetích osob.“

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Sdílejte

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo