
Kampeličky: Zakopaný pes kapitálové přiměřenosti
Družstevní záložny půjčují častěji než banky dlužníkům, u kterých hrozí riziko nesplácení. Pečlivěji se ale pro takové případy zajišťují. Obchodní model záložen má jeden pro ně nepříjemný důsledek. Skladba dlužníků se zásadně podepisuje na kapitálové přiměřenosti, ukazateli, který se používá pro vyčíslení rizikovosti finančního ústavu a který ovlivňuje vnímání banky či záložny jak veřejností odbornou, tak zprostředkovaně i veřejností laickou, tedy (potenciálními) klienty.

Družstevní záložny: Nezodpovědní hazardéři?
Už loni uprostřed závodů o nejvyšší úrok na spořicích účtech se objevovaly hlasy, že družstevní záložny si hrajou s ohněm, a aby získaly peníze, půjčují příliš rizikovým dlužníkům. Před dvěma měsíci přišly problémy: kontroly z ČNB ve WPB Capital, blokace účtů v Metropolitním spořitelním družstvu. A najednou slyšíme, že před kampeličkami varoval už dávno každý druhý, při způsobu jejich podnikání prý se průšvihy dávno daly čekat...

Bradyho dluhopisy. V olivovém oleji naložené, Metaxou prolívané
Problémy zadluženého Řecka vstupují do nové fáze. Trhy se začínají shodovat na nutnosti jeho pádu a následné restrukturalizaci řeckého dluhu. Na povrch tak opět vyplouvá vzpomínka na Bradyho dluhopisy. Otázka ale je, jestli ty jsou tím pravým řešením.

Investiční (z)rady
„Finanční sektor se dostal do bodu, kdy reprezentuje 25 % celkové tržní kapitalizace v USA, a v některých zemích dokonce více.“ George Soros, 2008. Tedy: čtvrtina kapitálu jsou poplatky. Nové studie dokládají, že peníze odevzdané na poplatcích správcům fondů jsou většinou peníze vyhozené oknem.

Zkrocení ropných šoků
Ropa opět trhá rekordy a my se můžeme těšit na vyšší ceny benzínu. Ačkoli je většina vyspělých států závislá na dovážené ropě, není vůči rapidním výkyvům v ceně ropy zcela bezbranná.

Agenti podkopávající dogma klasické ekonomie
Do redakce Finmagu občas přijde vzkaz, že jsme v poslední době poněkud zbulvárněli. Snažíme se ukazovat svět peněz a trhů ze všech stran a ve všemožných souvislostech a rozhodně vám při tom nechceme upírat vysokokalorickou duševní stravu. Takže – agenti z dnešního článku Jana Novotného nenosí pistole a černé brýle. Vítejte v textu, který vám poví, jak může ekonomii obohatit skutečná věda: fyzika.

PX, S&P, DAX, WIG: Není index jako index!
Akciové indexy jsou přirozeným ukazatelem stavu a chování na kapitálových trzích. Problém je, že není index jako index – existují mezi nimi menší i větší rozdíly, které mohou neotřelého pozorovatele zmást.

Bublina na americkém trhu s diplomy: Jak na ní vydělat?
Vzdělaný je dnes skoro každý – lze mluvit o inflaci vzdělání. Přesto jsou do něj lidé ochotní vkládat čím dál víc peněz. Nepřipomíná to klasickou bublinu? Až praskne, bude to katastrofa. Proč na ní ale nevydělat?