Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Tomáš Prouza: O bankách a lidech

5. 3. 2013
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Súd by mal rozhodovať o poplatkoch? To si dúfam autor robí iba extrémne nemiestny žart. Nemal by súd rozhodovať aj o cene chleba? Ak je s týmito názormi možné vyštudovať VŠE, tak by sa mala premenovať na Vysokú školu marxizmu a leninizmu.

Nahlásit

-
0
+

Pane Kováři, to s tou Českou spořitelnou není až tak pravda. Bylo by to možné, ale jen v případě, že je sestra klientem privátního bankovnictví a její zůstatky nejsou jen v tisících, či desetitisících.
Pak je ještě jedna varianta a to, že má Vaše sestra v ČS další aktivity.

Pro obyčejného klienta je tato Vaše zpráva zavádějící.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pan Prouza vidi ony "nove" banky ponekud idealne, ono totiz ve snaze zacit "novou banku používat jako svou hlavní banku" je mozne narazit na jednani a podminky, ktere ponekud pripominaji dobu pred 10+ lety. S tou vyhradou, ze komunikace probiha elektronicky, coz ale neprinasi jen vyhody.
Ale abych byl konkretnejsi, u jedne takove nejmenovane "nove" banky (nove davam dusledne do uvozovek, protoze se ve skutecnosti jedna jen o internetovy projekt jedne davno existujici kamenne banky) jsem si zalozil ucet a vyuzival jejich relativne vyhodnych uroku na sporeni. Casem jsem na tento ucet zacal preposilat podstatnou cast platu, upgradoval jsem ho, zridil k nemu platebni kartu, zacal z nej hradit stale platby a inkasa ... Tak jsem se dostal do stavu, kdy nemelo smysl mit bezny ucet u jine banky a za jeho vedeni platit. Zbyval mi posledni krok, zrizeni kontokorentu. Vyplnil jsem tedy zadost, kterou jsem naivne povazoval za naprostou formalitu, a jen shodou okolnosti rovnou nezrusil ucet u puvodni banky. Za ty okolnosti jsem byl nakonec rad, protoze jsem druhy nebo treti den dostal vyrozumeni, ze ma zadost o zrizeni kontokorentu byla zamitnuta. Zjistit duvody nebylo zdaleka snadne, ale nejspis proto, ze mi na ucet u "nove" banky nechodila vyplata primo od zamestnavatele. Ale mozna take proto, ze jsem uvedl do zadosti nepravdive udaje (na otazku "Je mzda vyplacena na bankovni ucet" jsem odpovedel Ano, v "nove" bance zrejme mysleli ucet vedeny jimi, jen to nepovazovali za nutne presne specifikovat).
Popsane jednani jsem nebyl ve sve situaci (ucet jsem u nich mel skoro rok, pul roku jsem na nej pravidelne preposilal vetsinu platu, vyse kontokorentu byla srovnatelna s vysi techto pravidelnych plateb, celkem jsem u teto banky mel ulozeno radove vice, nez o jakou vysi kontokorentu jsem zadal) ochoten akceptovat a zustal jsem nakonec u puvodni banky, trebaze me to stoji tech cca 1000 Kc/rok. Na rozdil od te "nove" ma stara banka bakomat v kazde dire a ne jen ve vetsich okresnich mestech, kdyz neco potrebujete, tak si to vysvetlite s konkretnim clovekem tvari v tvar, internetove bankovnictvi te stare banky paradoxne (?!) nema zdaleka tolik planovanych i neplanovanych odstavek jako te "nove", internetove.
Omlouvam se, ze se tak rozepisuji o relativni prkotine, jen chci ukazat, ze posilovani novych bank je prima, ale meli bychom je hodnotit realisticteji, nez tak cini autor. Ne vzdy je to totiz co slavit.

Nahlásit

-
0
+

"Nové nízkonákladové banky dokázaly přilákat už zhruba milion klientů, což je jistě důvod k oslavě. Ovšem čas na skutečnou oslavu přijde až v okamžiku, kdy bude onen milion klientů nové banky používat jako svou hlavní banku, tedy banku, do které jim chodí výplata a ze které odcházejí jejich pravidelné platby."
Podle mého názoru není ani tak cílem opustit starou banku, ale svými kroky ji upozornit, že se nám něco nelíbí. A možná ji donutit k opravným krokům
Sestra se odhodlala k činům a chtěla přejít k jiné bance. V okamžiku, kdy už chtěla zrušit starý účet, ji kontaktovala Česká spořitelna, u které tento účet měla, a nabídla jí všechny všechny služby na pět let zdarma.
Hodlám se inspirovat svou sestrou.

Nahlásit

-
0
+