Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Jednoduše a bez poplatků. Jak (a proč) v obchodě přijímat platby bitcoinem?

3. 10. 2023
 6 069
18 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Nechcete? Nemusíte. Na rozdíl od státních peněz, které musíte. A kterých graf není o moc jiný...
A navíc, když si tak srovnám náhodně vybrané grafy akcií (napadl mne Amazon, Google, Netflix, a z jiných oborů třeba British Petrol nebo Pfizer), tak mi ten graf pro BTC zas až tak strašně loterijní opravdu nepřijde...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
8
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Autor ke svému článku připojil graf vývoje kurzu bitcoinu k dolaru, takže mi ušetřil práci s jeho vyhledáním. Když se na tu divočinu podívám, musím se představě, že bych něco takového měl ve svém investiční portfoliu, nahlas smát. Proč? Proto, že investuji ale nesázím do loterie.
A kdybych byl na straně obchodníka? Podnikat znamená vyrovnat se s mnoha riziky, ale že by si podnikatel k nim všem ještě dobrovolně vybral platbu v bitcoinech?!? No nějaký pološílený milovník adrenalinu možná ano …

Nahlásit
-
-5
+

Diskuze

Proto taky neexistuje prodejce, který by přijímal platby v akciích Amazon, Google, Netflix, British Petrol nebo Pfizer. :-)

U akcií je to všem jasné. Ale BTC? Tady už jsou mozky řádně zatemněné.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
-1
+

Už jste vyděl dodavatele, který by měl na faktuře splatnost 200 týdnů? :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tohle je samozřejmě zcela nepoužitelné.

Core business v podobě provozu např. cukrárny by se tímto překlopil do spekulace na vývoj kurzu BTC. Pokud nevyjde spekulace, zabije to i jinak potenciálně ziskový provoz cukrárny.

Je to stejně, jako by majitel cukrárny každý den vzal peníze z tržby a šel s nimi hazardovat do kasina. Dlouho by mu to asi nevycházelo...

Mnohem lepší varianta je provozovat standardně cukrárnu (přijímat platby v Kč a platit náklady v Kč) a teprve se zisky spekulovat s BTC, když tomu BTC tolik věří. Tímto způsobem neohrozí svoji cukrárnu a může i vydělat na BTC. Pokud nevyjde spekulace, zůstane mu cukrárna.

Nahlásit

-
0
+

Jinak asi taky nedohledám první nákupy. Možná najdu něco ve výpisu z účtu... na druhou stranu když máte nakupku pod tisíc dolarů a prodáváte za 100k, není to trochu jedno? Zatím taky čekám na změnu legislativy, ale v nejhoršim to prostě zdanim celý..

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Vážně by řešili 50 Kč, když se běžně neodvádí statisíce? Pohlreich veřejně prohlašuje, že jeho zaměstnanci neplatí daně ze spropitného a ani na něj neskončili, pokud vím. I kdyby, kolik bude pokuta? 30 Kč za 3 roky?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Takže nemáte v portfoliu ani akcie? A umíte se dívat třeba na klouzavé průměry? Když se podíváte na týdenní graf na klouzavý průměr s periodou 200, zjistíte, že je nepřetržitě rostoucí. To znamená, že kdykoliv v historii jste nakoupil bitcoiny, po 200 týdnech jste byl vždy v zisku. Říká vám něco časový horizont investice? Klidně se držte stranou od investic, které neodpovídají vašemu časovému horizontu, ale dá se o tom mluvit bez emocí a s používáním patřičných slov.

A proč bitcoin používat jako platební prostředek? No jednoduše proto, že tak jako provádíte DCA na vstupu do investice (během spoření), je logické používat ho i při výstupu (v "důchodu"), takže možnost placení se určitě hodí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Lightning je téměř nedohledatelný a když se o to někdo snaží, musí se aktivně zapojovat do těch platebních kanálů a je to tolik práce a nákladů, že to snad ani státu za to sledování kafí nestojí...
A ani to on-chain není automaticky dosledovatelné. I firma, která na tom má byznys, přiznala, že vlastně to není moc přesné, natož aby to zvládl stát.
Což samozřejmě neznamená, že vás nemůžou popotahovat, klidně i protizákonně. Příkladů máme dost...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Těch pár stovek nemá cenu přiznávat? Nevím, jestli stojí za to se kvůli nim dostat do sporu s FÚ, onchain už je dnes poměrně dobře sledovaný (netuším, jak jsou schopni dohledat lightning). Ten současný stav je úplně šílený i v jiné věci. Současné investice mám na hw trezoru, a schovávám si podklady o nákupech. Ale v jedné sw peněžence mám nějakých 0,015 BTC z "dřevních časů" (2013-2016), ke kterým žádné doklady nemám - a popravdě nevím, co s nimi, protože teoreticky bych je měl podle platného zákona zdanit celé, kdybych na ně jakkoliv sáhl. Tak tam budou muset ležet, dokud se legislativa nezmění.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Toho jsem si vědom. Taky mě to překvapilo... sto právníků, sto názorů... to jsem netušil, ale těch pár stovek zisku nemá smysl přiznávat. Ani bych to nedokázal spočítat. Je to zákon k ničemu. A proč přesně se to na BTC nevztahuje? Dle zákona je to něco jako brambory. A ty nedanit můžu. Asi bych to řešil jako podnikatel, ale jako zaměstnanec kvůli tomu nebudu podávat přiznání. Chce to změnit okamžitě legislativu a nebo nějaký soud...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

V článku zmínění právníci ze SimpleTax tvrdí, že se to nákupů bohužel týká.
A 6000 limit se bitcoinu netýká.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

A teď spadlo za týden o nějakých 6%

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Ono to není úplně jasné. Dokonce jsem slyšel od jednoho daňaře, že spotřebního zboží se to netýká. A příjem do šesti tisíc se snad nedaní. Každopádně je to opravdu nesmysl .. pokud vím, tak tohle řeší Skopeček z ODS. V Pirátech už snad žádný anarchisti ani nejsou....

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

a víte, že zlato, považované mnohými za bezpečnou konzervativní investici, ztratilo v roce 2012 přes 20% své ceny, a trvalo mu 9 let se vrátit na původní hodnotu?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Říká se, že mít v portfoliu bitcoin je riskantní, ale nemít vůbec žádný bitcoin je riskantnější. A co teprve firmy jako Satoshi Labs...? naprostí šílenci, že...?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Bitcoin je za současné legislativy pro platby nepoužitelný. Aby se člověk nedostal do rozporu s platnými zákony, musel by každé bitcoinem zaplacené kafe uvádět do daňového přiznání. Na to aby člověk měl účetní na plný úvazek.
Trochu jsem doufal, že piráti ve vládě prosadí změnu tohoto stavu, ale bohužel jsem nezaregistroval, že by tímto směrem vyvíjeli jakoukoliv aktivitu.

Nahlásit

-
2
+

Zoom out...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nechcete? Nemusíte. Na rozdíl od státních peněz, které musíte. A kterých graf není o moc jiný...
A navíc, když si tak srovnám náhodně vybrané grafy akcií (napadl mne Amazon, Google, Netflix, a z jiných oborů třeba British Petrol nebo Pfizer), tak mi ten graf pro BTC zas až tak strašně loterijní opravdu nepřijde...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
8
+

Autor ke svému článku připojil graf vývoje kurzu bitcoinu k dolaru, takže mi ušetřil práci s jeho vyhledáním. Když se na tu divočinu podívám, musím se představě, že bych něco takového měl ve svém investiční portfoliu, nahlas smát. Proč? Proto, že investuji ale nesázím do loterie.
A kdybych byl na straně obchodníka? Podnikat znamená vyrovnat se s mnoha riziky, ale že by si podnikatel k nim všem ještě dobrovolně vybral platbu v bitcoinech?!? No nějaký pološílený milovník adrenalinu možná ano …

Nahlásit

-
-5
+