Předplatit časopis Finmag

Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři

Dušan Šídlo
Dušan Šídlo
11. 7. 2012

Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Jeho průměrná výše činila 1,7 procenta. Inflace byla 1,9 procenta, takže reálné zhodnocení je v průměru záporné. Pouze čtyři penzijní fondy dokázaly inflaci překonat.

 Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři

Nejvíc zhodnotil prostředky účastníků penzijní fond Allianz, který dlouhodobě připisuje nejvyšší zhodnocení. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo penzijnímu fondu Generali, který klientům vydělal pouhé 0,3 procenta. 

 • Výrazné momenty
  ¦ Allianz PF i za rok 2011 připisuje nejvyšší zhodnocení ze všech penzijních fondů. Vzhledem k významnému nárůstu počtu klientů však došlo ve srovnání s předchozími roky k jeho snížení.
  ¦ PF Komerční banky umořil náklady příštích období nejvíce ze všech fondů. Snížil tak výnos klientů výrazně více, než kolik bylo nutné.
  ¦ PF České spořitelny opět připsal třetí nejvyšší zhodnocení, a nadále tak patří dle očekávání k nejlepším fondům.
  ¦ ING PF v loňském roce překvapil a připsal klientům druhé nejvyšší zhodnocení. Důvodem byla kompletní změna portfolia fondu v posledních letech.

Výnos není všechno: je váš fond silný v kramflecích?

Rozdíly mezi fondy se nesnižují, a proto neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat. Přecházet mezi fondy už není legislativou dovoleno.

Penzijní fondy hodnotíme podle:

 • Kapitálové přiměřenosti: celková aktiva vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období
 • Nákladovosti: celkových nákladů vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku
 • Nákladů příštích období: největší položkou jsou neumořené, avšak již vyplacené provize
 • Historických výnosů
 • Nabídky služeb: zvýhodněné doplňkové produkty, on-line služby atd.

Česká národní banka provedla i letos takzvané zátěžové testy i pro sektor pojišťoven a penzijních fondů. Zatímco sektor pojišťoven je vzhledem k relativně velkému kapitálovému polštáři schopen dobře ustat rizika nepříznivého tržního vývoje, sektor penzijních fondů zůstává podle centrální banky vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží. Sektor penzijních fondů podle zprávy České národní banky disponuje omezeným kapitálovým polštářem a v případě turbulencí na finančních trzích by akcionáři museli dodat nový kapitál. Kromě připisovaného zhodnocení bychom tedy při výběru penzijního fondu měli zvážit i jeho kapitálovou sílu.  

Kapitálová přiměřenost

Kapitálová přiměřenost hodnotí výši volného kapitálu penzijního fondu ve vztahu k prostředkům účastníků. Kapitálová přiměřenost poměřuje kapitál vůči rizikově váženým aktivům. Je to schopnost pokrýt kapitálem potenciální budoucí ztráty. Pokud portfolio fondu vykazuje nízkou rizikovost, potom i s nízkým kapitálem lze mít vysokou kapitálovou přiměřenost. Fondy vykazují kapitálovou přiměřenost podle metodiky ČNB. Mezi kapitálově nejsilnější fondy patří ČSOB penzijní fond Stabilita a penzijní fond Allianz, mezi nejméně kapitálově vybavené fond Aegon.  

 Kapitálová přiměřenost: penzijní fondy

Nákladovost

S relativně nejnižšími náklady hospodaří penzijní fond České spořitelny, penzijní fond Allianz a penzijní fond ING. Nejvyšší náklady mají penzijní fondy Generali a Aegon, což je dáno relativně malou velikostí těchto fondů.

Nákladovost: penzijní fondy 

Náklady příštích období

V rámci důchodové reformy dojde ke vzniku penzijních společností a oddělení majetku fondů a klientů. Kdo tedy náklady příštích období ponese po transformaci od příštího roku?

Náklady příštích období přejdou do účetnictví penzijní společnosti a od roku 2013 budou snižovat výnosy penzijní společnosti, ne však transformovaného fondu. Pokud by chtěl penzijní fond umořit část provizních nákladů na úkor zisku klientů, musí to udělat do konce roku 2012.

Dlužno podotknout, že o oddělení majetku fondů a klientů se mluví minimálně od roku 2007. Většinu nákladů příštích období tvoří v převážné míře časově rozlišená provize za prodej penzijního připojištění. Počet let, po které penzijní fondy provize časově rozlišují a rozpouštějí náklady do ročního výsledku, činil až 15 let. Postupně (s tím jak se blížila reforma) fondy přešly na schéma, podle kterého umořují provize po dobu pěti let.

Nejnižší náklady příštích období má penzijní fond České spořitelny, nejvyšší Aegon.

Náklady příštích období: penzijní fondy 

Historické výnosy

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nicméně pohled do minulosti dává obrázek o tom, jak se jednotlivým fondům daří investiční strategie. Za posledních pět let se nejlépe dařilo penzijnímu fondu Allianz.

Penzijní fond

1 rok

5 let

Aegon penzijní fond

1,60 %

2,76 %

Allianz penzijní fond

2,69 %

2,95 %

Penzijní fond České spořitelny

2,07 %

1,84 %

ČSOB penzijní fond Stabilita

1,70 %

1,40 %

Generali penzijní fond

0,30 %

2,18 %

ING penzijní fond

2,14 %

1,38 %

AXA penzijní fond

1,47 %

1,43 %

Penzijní fond České pojišťovny

1,50 %

1,46 %

Penzijní fond komerční banky

2,04 %

1,48 %

Nabídka služeb

Penzijní fondy nabízejí celou řadu více či méně důležitých doplňkových služeb. Za nejužitečnější považujeme doplňkové produkty se zvýhodněnými podmínkami. V této kategorii nejlépe hodnotíme fond České spořitelny (cenově výhodné Komplexní pojištění osob, široká dostupnost atd.) a penziní fond AXA (kreditní karta s vratkou na účet u penzijního fondu, asistenční služby, on-line služby atd.).

Naši vítězové

Nejlépe hodnotíme:

¦ Allianz penzijní fond: má jednu z nejvyšších kapitálových přiměřeností, nízké náklady a na krátkém i dlouhodobém časovém horizontu připisuje nejvyšší zhodnocení.

¦ Penzijní fond České spořitelny: je nejméně zatížen neuhrazenými náklady, připisuje nadprůměrná zhodnocení, patří k největším fondům v Česku, je široce dostupný a svým klientům nabízí pro některé případy cenově výhodné Komplexní pojištění osob.

Autor je analytik Partners Financial Services; zpracováno s využitím dat z www.produktovelisty.cz a www.apfcr.cz

 

 

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (5)

Vstoupit do diskuze
Dušan Šídlo

Dušan Šídlo

Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval články o pojištění na finančních serverech, je... Více

Související témata

Aegon penzijní fondAllianz penzijní fondAXA penzijní společnostČSOB penzijní fond StabilitaGenerali penzijní fondING penzijní fondkapitálová přiměřenostKomplexní pojištění osobnákladovostnáklady příštích obdobíPenzijní fond České pojišťovnyPenzijní fond České spořitelnyPenzijní fond komerční bankypenzijní fondypenzijní připojištěnípenzijní společnostitransformované fondyvýnosy

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo