Články na téma: penzijní společnosti
Penzijní společnosti poskytují služby spojené s penzijním spořením a správou peněz určených na důchody. Hlavní funkcí těchto společností je vybírání finančních prostředků od klientů a následné investice, uchovávání nebo jiné zvýhodnění těchto peněz, aby mohly pomoct zajistit finanční stabilitu klienta v důchodovém věku.
V České republice je při podnikání v této oblasti třeba mít licenci z České národní banky, která je hlavním dozorčím orgánem ve finančním trhu. Kromě licence je třeba také mít určitý kapitál a organizační strukturu, bez toho není možné licenci získat. Je také třeba prokázat finanční stabilitu a schopnost poskytování finančních služeb klientům.
Penzijní společnosti by měly zaměstnávat kvalifikovaný tým odborníků, kteří mají znalosti o finančním trhu i důchodovém systému České republiky. Společnost by měla mít jasnou strategii pro investice i řízení rizik, což je základem pro úspěšné podnikání.
Další články na téma penzijní společnosti najdete na Peníze.cz.
Jak vysoká míra inflace dopadá na investice do penzijních fondů
Aktuální ekonomická situace naznačuje, že směřujeme k pozdní fázi ekonomického cyklu. Co to znamená a jak vysoká míra inflace dopadá na hlavní investiční nástroje? Situaci analyzuje Martin Vašek, generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti.
Kryptoměny v penzijních fondech očima expertů. Máme se bát?
Stále rizikově vnímaná a vysoce volatilní kryptoměnová aktiva se začínají prosazovat i v jinak ryze konzervativních investičních nástrojích. Do svých portfolií je zanášejí nejen velcí investoři, ale dokonce už i penzijní fondy. Je ale taková strategie pro správu budoucích penzí vůbec správná?
Očima expertů: Má smysl zavádět státní penzijní fond?
Důchodová komise uvažuje o zavedení státního penzijního fondu, který by byl alternativou k fondům soukromých penzijních společností. Dobrý nápad, nebo zbytečnost, která ještě víc zkomplikuje český penzijní systém?
Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?
Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz.
Marcel Homolka: Velká reforma penzí? Kdy jindy, když ne teď
S šéfem Penzijní společnosti České pojišťovny jsme se nebavili jen o výsledcích fondů třetího pilíře důchodového systému, ale také o vyhlídkách dětského penzijka, ochotě politiků dělat reformy a nepříznivém demografickém vývoji.
Penzijní spoření pro děti má smysl
Dětem nespoříme proto, abychom je zabezpečili na důchod. Chceme je především naučit, jak si ho v dospělosti můžou zajistit samy.
Nový šéf Asociace penzijních společností: Povinné spoření na stáří? Nebránil bych se
Ve třetím pilíři důchodového systému si spoří zhruba 4,8 milionu Čechů. Jejich počet ale v posledních letech klesá. Jak trend zastavit? A jak lidi motivovat, aby si na stáří odkládali víc peněz? Ptali jsme se prezidenta Asociace penzijních společností a ředitele ČS penzijní společnosti Aleše Poklopa.
Velký investiční seriál: Seber prachy a zmiz! Jak na konci penzijního spoření
Lidé, kteří vstoupili, přestoupili nebo uvažují o vstupu do doplňkového penzijního spoření, nástupce populárního penzijka, myslí na budoucnost. Mysleli už ale tak daleko, aby věděli, jak si nashromážděné peníze jednou budou vybírat?
Velký investiční seriál: Penzijko jako investice na stáří smysl nedává
Na začátku loňského roku odstartovalo doplňkové penzijní spoření. Novinka má být náhradou za populární penzijko, které má sjednané přes pět milionů lidí. Nabídky na přestup do nových fondů ale zatím využil jen málokdo. A to přesto, že nový produkt by k zajištění na stáří mohl sloužit o dost lépe.
Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické
Proč našemu penzijnímu systému začal ujíždět vlak už v devadesátých letech? A proč je dnešní výpočet věku odchodu do důchodu nesmyslný? To se dozvíte v pokračování rozhovoru s šéfem nové komise, která má vymyslet reformu penzijního systému, profesorem Martinem Potůčkem.
Penzijní reforma? Nečekejte na ni, postavte si vlastní penzijní systém
Nespoléhejte se na vládu a první, druhý či třetí pilíř penzijního systému. Vláda vám spolehlivě zaručí jediné: v penzi budete třít bídu s nouzí.
Vladimír Staňura: Nejlepší zajištění na stáří nabízejí stavební spořitelny, ne penzijní fondy
„Co je pro člověka důležitější – když má nějaké přilepšení k důchodu, nebo vlastní střechu nad hlavou? Dobrý důchod je samozřejmě taky důležitý, ale v diskuzích o zajišťování na stáří se zapomíná, že základ by měl být ve vlastním bydlení,“ říká v našem rozhovoru nový šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura.
Anketa: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?
Jak by měla vypadat reforma důchodového systému, která by mohla dlouhodobě přežít? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Hampla, Ilony Švihlíkové, Jana Procházky a dalších ekonomických odborníků.
Richard Siuda: Češi se dlouhodobého investování bojí jako čert kříže. A je to velká chyba
„Lidé se tu do dlouhodobého spoření nehrnou. Znamená to totiž odpírat si dnešní spotřebu a to se nikomu nechce. Naopak si všichni chtějí brát půjčky, aby mohli utrácet ještě víc. Úspěch spořicích produktů je pak postaven pouze na státních příspěvcích,“ říká Richard Siuda, ředitel prodeje investiční společnosti Conseq.
Tomáš Matoušek: Stát se nám příliš plete do života
„Skoro všechen byznys má v České republice politický podtext. Ať už jde o banky, pojišťovny, penzijní společnosti, energetické společnosti či stavební firmy. Myslím si, že stát až příliš zasahuje do našich životů. A to není vůbec dobře,“ říká v rozhovoru pro Peníze.cz šéf Penzijní společnosti České pojišťovny.
Sobotka, který štěká, nekouše
Finančním skupinám přináší penzijní reforma starosti, náklady a rizika. Klientům příležitost.
Anketa: Půjdou „lidi od peněz“ do druhého pilíře důchodového systému?
Kdo jiný by měl mít jasno? Ptali jsme se ekonomů, finančníků a podnikatelů, jestli vstoupí do druhého pilíře důchodového systému.
2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování
K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření? Mapujeme blížící se změny v takzvaném třetím pilíři důchodového systému.
Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!
Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.
Pomůže penzijní reforma českým akciím?
Díky penzijní reformě by na pražskou burzu měly proudit nové peníze. České akcie by tudíž v následujících dvou letech mohly přinést investorům vyšší zhodnocení. Žádné velké terno ale nečekejte.
Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři
Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Jeho průměrná výše činila 1,7 procenta. Inflace byla 1,9 procenta, takže reálné zhodnocení je v průměru záporné. Pouze čtyři penzijní fondy dokázaly inflaci překonat.