Pomůže penzijní reforma českým akciím?

Jan Traxler
Jan Traxler
22. 8. 2012

Díky penzijní reformě by na pražskou burzu měly proudit nové peníze. České akcie by tudíž v následujících dvou letech mohly přinést investorům vyšší zhodnocení. Žádné velké terno ale nečekejte.

Pomůže penzijní reforma českým akciím?

Akciím na pražské burze se posledních pět let vůbec nedaří. V letech 2003–2007 zažila pražská burza pětiletku strmého růstu. Nyní má za sebou pětiletku poklesu. Index PX je na poloviční hodnotě oproti maximu z roku 2007. Z některých českých akcií se sice investorům vyplácejí poměrně vysoké dividendy (dividendový výnos se pohybuje kolem pěti procent ročně), ale na růst cen čekají majitelé akcií marně.

Vývoj indexu PX od roku 2001

Index PX

Zdroj: Peníze.cz

Pomůže českým akciím reforma důchodů? Vyvedení části prostředků ze státního systému do soukromých fondů přinese na burzu nový kapitál. Ještě větší roli ale sehraje transformace stávajících penzijních fondů. Zatímco dnes penzijní fondy drží zhruba 90 procent prostředků v českých státních dluhopisech, od příštího roku budou moci penzijní společnosti nabízet i dynamičtější fondy, které budou investovat do akcií. Převedení části prostředků ze starých fondů do nových přinese na burzu další peníze.

Peníze z penzijních fondů

Podle údajů Asociace penzijních fondů mělo k 30. 6. 2012 penzijní připojištění v České republice 4 645 603 lidí a celkový majetek účastníků penzijního připojištění činil 240 miliard korun. Z toho pouhých 956 milionů korun (0,4 % z majetku ve fondech) bylo investováno v českých akciích.

Ročně přiteče do penzijních fondů zhruba dvacet miliard korun. Po reformě to bude možná ještě více kvůli zvýšení částek pro přiznání státního příspěvku a daňovou úlevu, které donutí „stovkaře“ navýšit příspěvek alespoň na tři stovky a mnohé přiměje navýšit měsíční příspěvek až na 2000 korun, při kterých bude mít účastník nově nárok na maximální státní příspěvek ve výši 230 korun a zároveň na maximální možnou daňovou úlevu.

Peníze z pojistného na sociální zabezpečení

Vedle penzijního připojištění zavádí penzijní reforma v druhém pilíři nové důchodové fondy, do kterých může účastník převést tři procentní body ze stávajícího 27% odvodu z hrubé mzdy, který je určen na sociální pojištění. Další dva procentní body musí účastník do důchodového fondu odvést navíc, jinými slovy kdo se rozhodne využít druhého pilíře penzijní reformy, bude odvádět do důchodových fondů pět procent z hrubé mzdy, respektive ze základu pro výpočet sociálního pojištění.

Česká správa sociálního zabezpečení v roce 2011 vybrala na pojistném na sociální zabezpečení 358 miliard korun. Pokud by se čtvrtina lidí rozhodla využít druhého pilíře penzijní reformy, tak Česká správa sociálního zabezpečení přijde ročně zhruba o deset miliard korun. Do důchodových fondů by v takovém případě proudilo necelých 17 miliard korun ročně.

Deset procent kapitálu do českých akcií

Kdyby deset procent z finančních prostředků v důchodových a penzijních fondech bylo investováno do českých akcií, znamenalo by to pro pražskou burzu mimořádné investice ve výši 24 miliard korun během roku 2013 (převod prostředků do nových penzijních fondů) a každoroční přísun nového kapitálu ve výši 3,7 miliardy korun (dvě miliardy ve „starých“ penzijních fondech a 1,7 miliardy v „nových“ fondech).

Selská úvaha říká, že o tyto peníze by se měla zvýšit celková tržní kapitalizace akcií obchodovaných na pražské burze. Tržní hodnota všech patnácti firem obchodovaných na hlavním trhu pražské burzy je o trochu více než jeden bilion korun. Penzijní reforma by tedy mohla zvýšit cenu akcií na pražské burze o necelá 3 %.

Potenciální zdroj kapitálu pro pražskou burzu

 

Kapitál ve fondech

10 % do českých akcií

Penzijní připojištění –
transformace

240 mld. Kč (2013)

24 mld. Kč (2013)

Penzijní připojištění
(3. pilíř) – ročně

20 mld. Kč ročně

2 mld. Kč ročně

Důchodové spoření
(2. pilíř) – ročně

17 mld. Kč ročně

1,7 mld. Kč ročně

Celkem

240 mld. + 37 mld. ročně

24 mld. + 3,7 mld. ročně

Zdroj: FINEZ Investment Management

Ovšem při této úvaze nebereme v potaz emise nových akcií. Rozhodne-li se pár akciových společností pro vstup na pražskou burzu, mohou bez problému zhltnout celý nový kapitál od penzijních fondů. To je dobrá zpráva pro potenciální zájemce o vstup na burzu. Lepší období pro vstup na burzu než v době transformace penzijních fondů si lze jen stěží představit.

Tržní kapitalizace českých akcií

Společnost

mil. CZK

AAA Auto Group

1 262

Central European Media Enterprises

6 486

ČEZ

399 188

Erste Group Bank

158 064

Fortuna Entertainment Group

4 857

KIT Digital

2 630

Komerční banka

144 627

New World Resources

25 314

Orco Property Group

1 877

PEGAS NONWOVENS

4 121

Philip Morris ČR

21 837

Telefónica Czech Republic

130 124

Unipetrol

30 328

Viena Insurance Group

104 192

Celkem

1 035 082

Zdroj: FINEZ Investment Management, BCPP, data k 18. 8. 2012

Převis poptávky nad nabídkou

Znamená to pro stávající majitele českých akcií, že důchodová reforma růstu cen nijak nepomůže? Nikoliv. Samozřejmě že penzijní fondy budou chtít vlastnit různé akcie, nejen ty nově emitované. Takže důchodová reforma zcela jistě navýší poptávku po všech českých akciích.

Navíc je důležité mít na paměti, že cenu neutváří pouze poptávka, ale vztah poptávky a nabídky. Těch zhruba 30 miliard korun během následujících dvou let na straně poptávky (penzijní a důchodové fondy) bude obtížně hledat prodávající. Dnes se na pražské burze obchodují akcie denně v objemu 1–1,5 miliardy korun. Najednou se denní poptávka zvýší třeba až na dvě miliardy, ale nabídka bude stále na 1,5 miliardy. Převis poptávky nad nabídkou bude tlačit cenu nahoru. Na horizontu dvou let se tudíž dá očekávat, že ceny akcií na pražské burze porostou.

Díky penzijní reformě na českých akciích asi nikdo nezbohatne. Ale je to jistá podpora, která může napomoct pražské burze. Následující dva roky by mohly být výnosy českých akcií kladné a v součtu s dividendami by české akcie mohly v roce 2013 a 2014 přinést výnos kolem deset procent za rok (můj osobní odhad).

Nicméně nesmíme zapomínat, že poptávka ze strany penzijních fondů bude pro akcie jen podpůrný prostředek. Daleko větší roli samozřejmě bude tak jako vždy hrát makroekonomická situace ve střední Evropě a hospodářské výsledky jednotlivých firem. A tady žádné zázraky čekat nemůžeme. Takže i nadále platí, že české akcie se hodí spíše pro dlouhodobé dividendové investice.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (43)

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství... Více

Související témata

akciedividendydůchodové spořenípenzijní fondypenzijní připojištěnípenzijní reformapenzijní společnostipodílové fondypražská burzasociální pojištěnítransformované fondyúčastnické fondyvýnosy

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo