Překvapivé stavby Adama Gebriana: Kotva
Svého času největší obchodní dům v Československu nám za desetiletí od svého otevření možná trochu zevšedněl. Zaslouží si nový, čerstvý pohled.

Na konci šedesátých let padlo rozhodnutí postavit v Praze dva veliké obchodní domy. Jedním se stal Máj, druhým Kotva na náměstí Republiky. Z několika desítek přihlášených soutěžních architektonických návrhů vyhrál ten od manželů Vladimíra a Věry Machoninových. Adam Gebrian s týmem Mall.tv nás v novém dílu Překvapivých staveb vezme i na místa, kam se běžně podívat nemůžeme. Do podzemí, i na střechy s neuvěřitelným výhledem.
Manželé Machoninovi, kteří mají na kontě i další známé brutalistní stavby – ambasádu v Berlíně nebo karlovarský Thermal například, se snažili vypořádat se zadáním dostat na relativně malý pozemek obrovskou prodejní plochu. Obchodní dům Kotva byl v době svého otevření nejen největším obchoďákem v ČSSR, ale také pátým největším obchodním domem Evropy. Jejich řešení bylo tak odvážné, že žádná tuzemská firma nebyla s to garantovat rychlost a kvalitu, takže došlo k něčemu v té době zcela nezvyklému. Stavbu totiž zajišťovala firma z kapitalistického Západu. Nebo Severu, totiž ze Švédska.
Kotva byla v letošním roce po dlouhé době prohlášený kulturní památkou, jiné brutalistní stavby té doby to štěstí neměly, letos šla k zemi například budova Transgasu nad pražským Václavským náměstím.
Další Překvapivé stavby Adama Gebriana na Finmagu:
- Čelem k lidem: kanceláře na Palmovce
- Svobodomyslná devadesátá: Tančící dům
- U Vuittona v Paříži
- Nový Bor: Když se páří sklo a dřevo
- Nižborská Zastávka Tomáše Hanáka
- Ďáblická radnice. Ať slouží
- Hospoda Hospoda v Máslovicích
- Mánes. Radikálně krásný
- Nabušená pražská náplavka
- Brutální Kotva
- Centrum stavitelského dědictví v Plasích
- Dolní Břežany: Jiný satelit
- Bazén v Praze 4-Podolí
- Sklepácká Besídka ve Slavonicích
- Šporkovský palác. Zářez do Starého Města
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu