Nový Finmag. Novější než běžný nový Finmag
Právě vyšlo nové číslo vašeho oblíbeného magazínu. Má novou šéfredaktorku a novou tvář. Je pěknější na pokoukání, čtení zůstalo. A ti dva lidé na úvodní fotce, i když to dobře maskují, to jsou největší žraloci v českém nakladatelském byznyse. Jako fakt.
„Nechceme pouze vyhrávat ceny, ale otevřít časopis čtenářům z řad profesionálů a reálného byznysu,“ říká nová šéfredaktorka Adéla Vopěnková. Ale samozřejmě dalším cenám, jako dřív dostala Petra Dlouhá nebo Peter Bednár se určitě nebráníme a snad si je i zasloužíme. A budeme rádi za zpětnou vazbu, jak se časopis v novém líbí.
Tady máte pár drobných upoutávek.
Fotky k titulnímu rozhovoru pořizoval Herbert Slavík. Jsou na nich Silke a Jaroslav Horákovi, majitelé nakladatelského domu Albatros Media. Značku Albatros známe z dětství všichni, jenže v době, kdy nakladatelství Horákovi kupovali, žilo z někdejší slávy, několika trvalek a hlavně: z Harryho Pottera. S ním prý nakladatelství stálo a padalo. A ejhle – od té doby zakvírovali Albatros pěknou řádku jiných nakladatelství a dneska je to jeden z největších nakladatelských byznysů se spoustou víc či míň úspěšných značek.
Constantin Kinský
Na výlet jsme se vydali do Žďáru nad Sázavou za Constantinem Kinským, prvním Kinským, který neumí (kvůli Gottwaldovi) skloňovat. Tedy – tvrdí to. Každopádně sklonit jsme museli my, hlavu. Před tím, s jakou vervou se někdejší investiční bankéř pustil do obnovy hospodářství po předcích a jak se mu při tom daří vracet život nejen krajině, ale i společenství lidí, které v ní žije.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Nejnovější verze letounu Zuri ze začátku letošního roku
Vzhůru a do budoucnosti se díváme se startupem Zuri Michala Illicha. Když postavil úspěšný vyhledávač Jyxo, tvrdil, že jeho konkurentem nejsou nějaké lokální vyhledávače, ale Google. Je to trochu úsměvná shoda okolností – dnes většinu svého úsilí napírá do vývoje elektrického letadla s kolmým startem, takového, co bude moct parkovat na střeše mrakodrapu a vzletí bez rozjezdu. A jedním z nejpokročilejších konkurentů je zase – firma, kterou vlastní Larry Page, zakladatel Googlu.
Marek Hudema napsal o tom, že začínající podnikatelé rádi přehánějí, když lákají investory. Vlastně asi musí přehánět, aby získali peníze na svůj projekt. A investoři – minimálně v Americe – s tím počítají, kultura fake it till you make it – tedy předstírej, že už to máš hotové, dokud to fakt hotové nebude – je tam docela běžná. Ostatně už Edison tvrdil, že bude mít pořádnou žárovku za pár týdnů – a nakonec mu to trvalo ještě dva roky. Které by nepřežil, kdyby investorům nepředložil falešné naděje. Jenže výjimečné nejsou případy, kdy se počítá jen s fází fake it, fáze make it v plánech vůbec není. Tak bacha.
Michael Durčák a Jakub Žofčák po spolupráci na velkém textu o byznyse s chilli, psali tentokrát o tom, jak se vydělává na domácích mazlíčcích. A nejen o tom, jak na nich vydělávají jejich prodavači nebo pojišťovny, ale třeba i o tom, jak na nich můžou vydělat majitelé, pokud se jim podaří vytvořit instagramového petfluencera. Nejúspěšnějších zvířátka mají několikanásobně víc instagramových fanoušků než nejúspěšnější Čech, Petr Čech. A to už se dá zpeněžit.
Dál pokračuje seriál Miliardy v pohybu, který znáte i z webu. Některé texty z časopisu se tu ostatně brzy objeví. Vypíchněme jeden, hned ten první. Michal Kašpárek se v něm podíval na zoubek oblíbenému investorskému memu, který říká, že kdyby si člověk byl místo nějakého výrobku (jasně, nejčastěji se mluví o Macintoshi nebo iPodu nebo iPhonu) býval za tytéž peníze pořídil akcie firmy, která ten výrobek dělá, mohl být v balíku. A ono to často fakt sedí. Ale přesto si tyhle moudrosti generálů po bitvách zaslouží, jak říkají lidé od akcií, korekci. Poskytl ji Michal Kašpárek.
V časopise ale samozřejmě najdete mnohem a mnohem víc. Ohlídnutí za prvorepublikovými stylotvornými fenomény Družstevní práce a Krásná jizba od Danici Kovářové. Rozhovor s castingobou režisérkou Majou Hamplovou od Mariky Pecháčkové. Pět startupů pro kuchtíky a kuchtičky od Michaela Durčáka. Příběh Tetrisu a jeho tvůrce od Jakuba Žofčáka. Analýzu, co bude znamenat zelenání automobilového průmyslu pro továrny na auta a jejich dodavatele od Vojtěcha Dobeše. Komentář od Evropské bankovní unii a hrozící ztátě bankovní suverenity od Marka Mory, viceguvernéra ČNB. Velký rozhovor o čtvrt tisíciletí stagnujícím školství, který s Ondřejem Štefflem vedla Markéta Hronová. A další a další.
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Nejčtenější články