Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

SPAC aneb Prázdná schránka na burze. K čemu je a proč by vás měla zajímat?

Vojtěch Boháč
Vojtěch Boháč
16. 3. 2022
 6 254

Na Burze cenných papírů Praha se aktuálně realizuje úpis prvního SPAC ve střední a východní Evropě. Víte ale, co to vlastně je? Dnes se na tento způsob úpisu a investice podíváme blíž.

SPAC aneb Prázdná schránka na burze. K čemu je a proč by vás měla zajímat?
SPAC pomáhá firmám rychleji na burzu (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Zkratka SPAC pochází z anglického spojení Special Purpose Acquisition Company. Jedná se v podstatě o „prázdnou“ schránku, do níž byly vloženy finanční prostředky investorů, aby se spojila s jinou firmou, a pomohla jí tak vstoupit na burzu. Jinými slovy je to alternativa k tradičnímu primárnímu úpisu akcií (IPO).

V poslední době je navíc velmi využívaná. V letech 2020 i 2021 se například ve Spojených státech zalistovalo pomocí SPAC víc firem než přes tradiční proces IPO. A i když se dosud SPAC upisovaly hlavně v USA, několik desítek se jich realizovalo také v západní Evropě, především v Nizozemsku.

S prvním pražským úpisem přichází finanční skupina WOOD & Company. S akciemi prvního SPAC na pražské burze by se mělo začít obchodovat na regulovaném trhu Standard v průběhu dubna.

Úspěšnost úpisu za pomocí SPAC silně závisí na týmu sponzora. Ten musí hlavně správně identifikovat cílovou firmu.

​Co je to SPAC?

Základní princip úpisu pomocí SPAC je poměrně jednoduchý. Takzvaný sponzor, který je organizátorem procesu, vytvoří prázdnou firmu, do které vloží nejen své peníze, ale i ty, které vybere od zkušenějších investorů. Následně ji zalistuje na burze a vyhledá vhodnou cílovou společnost, se kterou se SPAC po souhlasu investorů spojí. Tím bude společnost uvedena na burzu a její akcie se stanou obchodovatelnými.

Kde koupit akcie?
Shutterstock

Jak vybrat akcie a kde je koupit? Návod pro začátečníky

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy od expertů.

Hlavní výhoda tohoto způsobu vstupu na burzu pro cílovou firmu tkví především v tom, že je oproti standardnímu IPO rychlejší a jednodušší. Pro investory zas může SPAC být zajímavým produktem, kterým mohou doplnit své portfolio. Může nabízet slušné zisky, ale také ztráty. Právě proto je tento produkt považován za poměrně rizikový a doporučuje se hlavně zkušenějším investorům.

Úspěšnost úpisu za pomocí SPAC silně závisí na týmu sponzora. Ten musí, kromě získání kapitálu od investorů, správně identifikovat cílovou firmu. Pokud najde takovou, kterou trh pozitivně ocení, investor může realizovat zajímavé zisky. Může se ale také stát, že nově upsané akcie oslabí pod cenu nákupu cenných papírů původní „prázdné“ schránky a investoři se dostanou pod hodnotu své původní investice.

Ve hře je i možnost, že sponzor nenajde vhodnou firmu, anebo že investor v hlasování o spojení schránky s cílovou společností sloučení neschválí. V tom případě sponzor vyplatí peníze investorům zpět.

Sponzoři prvního středoevropského SPAC věří, že se jim podaří najít vhodnou cílovou firmu, kterou trh příjme kladně.

​První SPAC v Praze

SPAC ke vstupu na burzu vyžívá stále víc firem, z poslední doby například ta, která stojí za sociální sítí bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pomocí „prázdné“ schránky se na newyorskou burzu chystá vstoupit také společnost Allwyn Entertainment českého podnikatele Karla Komárka, která se dřív jmenovala Sazka Entertainment a v České republice vlastní sázkovou kancelář SAZKA.

Máte ve svém portfoliu SPAC?

Výjimečnost SPAC od WOOD & Company pak spočívá v tom, že bude upsán přímo na burze lokalizované v regionu střední a východní Evropy. Na jeho realizaci se podílí také mezinárodní poradenská firma Oaklins, která má s podobnými transakcemi předchozí zkušenosti. Založila například schránku, pomocí níž vstoupila na amsterdamskou burzu firma CM.COM zabývající se telekomunikačními technologiemi a cloudem. Oaklins spolupracovala také na čtyřech SPAC procesech na milánské burze.

Sponzoři prvního středoevropského SPAC věří, že se jim podaří najít vhodnou cílovou firmu, kterou trh příjme kladně. Zároveň chtějí nabídkou tohoto v České republice nového investičního nástroje ukázat, že je zdejší kapitálový trh na úpis této schránky připraven. A doufají, že se jim podaří pražskou burzu zatraktivnit poté, co ji několik titulů opustilo, nebo se opustit chystá.

Kam dál? Investice na Finmagu:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
23
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Vojtěch Boháč

Vojtěch Boháč

Studuje magisterský obor ekonomie na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci vedlejší specializace se věnuje statistice a kvantitativní analýze. Ve společnosti WOOD & Company... Více

Související témata

akcieinvesticeKdo hýbe miliardamiMiliardy v pohybuportfoliopražská burza
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo