Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Leoš Novotný. LEO Express a České dráhy? Srovnáváte ferrari s ojetou škodovkou!

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
18. 8. 2012

V prosinci vyrazí Leoš Novotný s vlaky svého LEO Expressu na trasu Praha–Ostrava. Utká se na ní se státními Českými drahami a „žlutým“ RegioJetem. V druhé části exkluzivního rozhovoru se dozvíte, jak hodlá na konkurenci vyzrát a jak chce přesvědčit Čechy, aby pro ně železniční doprava byla na prvním místě.

Leoš Novotný. LEO Express a České dráhy? Srovnáváte ferrari s ojetou škodovkou!

Kdy se zrodil nápad, že byste se mohli pustit do podnikání v železniční dopravě?

Železniční dopravou jsme se začali zabývat v roce 2009. Viděli jsme, že už v roce 2007 tu byl jeden projekt soukromé nedotované dopravy. Tenkrát chtěli také jezdit na trase Praha–Ostrava a měli už dokonce hotové jízdní řády, ale nakonec ani nevyjeli. O rok později se našla další společnost, která se snažila o něco podobného, ale taky nebyla úspěšná. V tu dobu jsme už začali tušit, že se něco začíná dít. Viděli jsme, že se dva hráči snažili konkurovat Českým drahám a že by tahle sféra podnikání mohla být hodně zajímavá. Pak jsme všechno začali analyzovat do hloubky. Zjišťovali jsme, kolik lidí jezdí ve vlacích, jaké trasy připadají v úvahu, jaké jsou náklady, v čem se dá ušetřit, jaká je budoucnost vlakové dopravy u nás a v Evropě. Postupně nám začalo docházet, že tenhle přehlížený obor má ohromný investiční potenciál. Evropská unie navíc dává jasný signál, že chce liberalizovat železniční trh, podobně jak to už dříve udělala v letecké dopravě. Nechce tu mít jen národní dopravce, kteří se snaží udržovat monopol, mít vysoké ceny a nabízet slabé služby. To byl další signál k tomu, že se vyplatí do toho pustit.

Takže nemáte k vlakům a železnici nějaký hlubší vztah? Neměl jste například dětský pokojíček plný elektrických vláčků?

Teď už jsem si samozřejmě k vlakům hluboký vztah vypracoval. Nějaký vláček jsem jako dítě také určitě měl, ale žádná vášeň to nebyla. Nejsem z těch, kteří se pustí do podnikání v oboru, který je už dřív pohlcoval. Je to zvláštní, ale v České republice je opravdu spousta takovýchto podnikatelů-nadšenců. Já k nim sice nepatřím, ale přesto je mi to velmi sympatické.

Jaká byla geneze celého projektu LEO Express?

Projekt vzniká doteď. Každý den řešíme, co se dá ještě vylepšit. Jak ušetřit náklady, jak dopřát cestujícím co nejlepší služby. Jednáme s dodavateli, neustále se setkáváme s lidmi, co nás podporují, ale také s těmi, co nám občas hodí nějaký ten klacek pod nohy. Na začátku nám opravdu nikdo nevěřil. Moje intuice mi ale radila, že se do toho zkrátka musíme pustit. Všichni říkali, že se mám podívat na České dráhy, které fungují po celé republice, dělají to relativně dobře, ale kvalita služeb je stejně nic moc. Navíc pravidelně končí ve ztrátě i přes to, že jsou dotovaní státem. Z tohoto pohledu jde prý o ztrátový projekt, který nemůže ekonomicky fungovat. Neuvědomovali si ale, že my na to chceme jít úplně jinak. Že budeme mít nové, lepší a úspornější stroje a na rozdíl od všech státních a polostátních firem budeme efektivní v hospodaření.

Říkal jste, že vám občas pod nohama přistanou nějaké klacky. Ze které strany nejčastěji létají?

Je to celkem překvapivé, ale není to ze strany státu, jak by se možná dalo čekat, ale spíš ze strany soukromníků, kteří jsou na stát napojeni. Musím říct, že jednání s úřady, Českými drahami či ministerstvem dopravy probíhají velmi korektně. Řada firem nám ale dává jasně najevo, že tu nejsme vítáni. Že s námi rozhodně nechtějí spolupracovat. Je to ale samozřejmě jejich rozhodnutí, na které mají právo. Jim vyhovuje status quo, který my chceme naopak narušit.

Bylo těžké pro projekt LEO Express přesvědčit investory?

Lehké to určitě nebylo. Poměrně rychle jsme ale našli investory, kterým se líbila naše vize. Velkou roli sehrálo i to, že jsme se nakonec rozhodli pro zbrusu nové vlakové soupravy a odmítli využít variantu „second hand“. Sice jsme si museli počkat na výrobu vlaků dva roky, ale vyslali jsme jasný signál, že to chceme dělat pořádně.

Jak jste sháněli strojvedoucí a další klíčové technické zaměstnance?

Musím říct, že jsme ze začátku měli strach, že například strojvedoucí budeme muset konkurenci přeplácet. Nakonec to ale dopadlo tak, že k nám šli za stejných podmínek a ještě byli rádi, že se našeho projektu můžou účastnit od samého počátku. Kdybyste si mohl vybrat, jestli budete řidič ve firmě, která jezdí s ojetými škodovkami, nebo s novými ferrari, tak taky nebudete dlouho váhat. Zaměstnancům se navíc líbí naše vize, že budeme představovat štiku na trhu, která bude přicházet s nejrůznějšími inovacemi.

Co pro vás bylo rozhodující při výběru vlakových souprav?

Jednoduše řečeno, šlo o poměr ceny a výkonu. Rozhodli jsme se pro riskantní a mnohými kritizovaný krok, který má však velmi prosté opodstatnění. Vlaky, které jsme si nechali vyrobit, v Evropě jezdí na běžných meziměstských tratích. Nejedná se tedy o žádné rychlovlaky, které jezdí přes 300 km/h. Naše vlaky dosahují rychlosti 190 km/h, což nám ale bohatě stačí. Nechtěli jsme to dělat jako například v Polsku, kde teď kupují velmi výkonné vlaky, které ale budou mít spoustu funkcí zablokovaných, protože na tamější železnici je nejde využít. Ve srovnání s vlaky EuroCity jsme na polovině provozních nákladů, oproti Pendolinu dokonce na jedné třetině. Chtěl jsem mít zkrátka stroje sestavené tak, aby měly přesně počet matic, šroubků, transformátorů a hliníku, který se ve skutečnosti využije. V Česku je teď navíc maximálka 160 km/h, takže se naopak ještě budeme snažit prosadit zvýšení povolené rychlosti.

Kolik vlakových souprav budete mít na začátku k dispozici?

Na první trase mezi Prahou a Ostravou budeme mít pět souprav, které nás stály jeden a půl miliardy korun. Soupravy pro další trasy jsou už v jednání, ale je to samozřejmě běh na dlouhou trať.

O jakých dalších tratích uvažujete?

Strašně dlouhou dobu tady bylo lidem vštěpováno, že železnice je ztrátový byznys, ve kterém nemá cenu se jakkoliv angažovat. My jsme připraveni dokázat, že tomu tak není. Rozhodně nechceme zůstat u jedné trasy, prostor je tu mnohem větší. Trasy z Prahy do Ústí, Plzně, Českých Budějovic či do Brna jsou komerčně zajímavé. Musíme jít ale postupně, krůček po krůčku.

Hovořilo se také o tom, že byste mohli jezdit do Vídně. Je to pravda?

Ano, v našem dlouhodobém plánu to určitě je.

Kdy přibližně by se tedy mohl cestující s vašimi vlaky přepravit do Vídně?

Rádi bychom tam jezdili zhruba za tři až čtyři roky. Nejprve se ale chceme rozšířit po České republice.

V čem budete lepší než konkurence?

Vlaky konkurence jsou už dávno zastaralé. My chceme sázet na nové technologie. Cestujícím nabídneme služby na úrovni roku 2012, to si ostatní se svými soupravami zkrátka nemůžou dovolit. Bezpečnost, pohodlí, zábava – za stejnou cenu.

Jak pozorujete souboj Českých drah a RegioJetu Radima Jančury na trase Praha–Ostrava?

Vnímám to jako konkurenční boj, ve kterém se tyhle dvě společnosti přetahují o zákazníky. Jsem si jistý, že jim v prosinci pořádně zamícháme kartami. Za konkurenci ale musíme považovat především silniční dopravu. Rádi bychom lidi přesvědčili, že jezdit vlakem je často rychlejší, pohodlnější a levnější řešení. V Německu a Británii tohle už dávno pochopili.

Leoš Novotný

Po studiu na University of Warwick v Británii zůstal v zahraničí a pracoval v investičním bankovnictví. Poradensky se podílel na transakcích s evropsky a celosvětově významnými private equity fondy a institucionálními investory, kteří investují ve střední a východní Evropy. Postupně pracoval na projektech ve Velké Británii, Rakousku, České republice, Polsku, Rusku, Rumunsku a Číně. Později založil společnost Aakon Capital a v prvních dvou letech existence společnosti investoval v několika private equity projektech necelé dvě miliardy Kč. V roce 2010 založil mj. společnost LEO Express, která je sice nejviditelnější investicí společnosti Aakon Capital v České republice, nikoli však největší.

LEO Express

LEO ExpressLEO Express, a. s., je česká železniční společnost, která se připravuje na provozování osobní vlakové dopravy zatím na trati Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava-Bohumín. Celkem na trase hodlají nabízet šestnáct spojů denně. Od konkurence se prý LEO Express bude odlišovat komfortem a vnitřním vybavením: „Rychlý a funkční internet, elektrické zásuvky pro všechny, zábavu a informace prostřednictvím unikátního vnitřního audio-video kanálu, pohodlný interiér, speciálně konstruované polohovací sedačky, dostatek prostoru pro nohy a zavazadla všech cestujících, moderní toalety,“ říkají marketingoví specialisté firmy.

LEO Express je součástí skupiny LEO TRANSPORT, která dnes sdružuje skupinu firem podnikajících v železničním a dopravním průmyslu. Majitelem a zároveň předsedou představenstva společnosti je Leoš Novotný.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

České dráhydopravaLeoš Novotný. LEO Expressosobní dopravaRadim JančuraRegioJetželeznice
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo