Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Trestní oznámení na vládu. Ať víme, kdo může za to, že jsme best in covid

Petr Němec
Petr Němec
20. 11. 2020
 18 849

Advokát Petr Němec vysvětluje, proč v souvislosti s koronavirem podal trestní oznámení na členy vlády.

Trestní oznámení na vládu. Ať víme, kdo může za to, že jsme best in covid
Zdroj: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Když jsem se o svém nápadu poprvé veřejně zmínil, spousta kolegů mi psala, že to je nesmysl a že nelze stíhat vládu za politická rozhodnutí. Podle mě je to ale nepochopení toho, co většina ministrů ve své práci dělá. Většinu času dělají běžnou úřednickou agendu a úřední rozhodnutí. Ne politická. Samotný trestný zákoník dává ministrům status úřední osoby, takže i ministři můžou spáchat trestný čin úřední osoby.

Respektuji, že i při řešení epidemie vláda dělá politická rozhodnutí. Je politickým rozhodnutím, jakou strategii si vláda ke zvládnutí epidemie zvolí, ale dílčí pochybení při realizaci strategie jsou už pochybeními manažerskými a úředními. A za ta musí nést někdo odpovědnost. Pokud jsme si vybrali strategii, že v létě všechno rozvolníme, a až poroste počet nakažených, zase prudce dupneme na brzdu, je to OK. Pokud ale při volbě této strategie vláda nebyla schopna zajistit trasování, testování a na brzdu odmítla včas dupnout, nese už plně odpovědnost. A to i trestní.

Když z vašeho domu spadne někomu na hlavu omítka, vyšetřuje to policie, jestli nemohl být spáchán trestný čin. Když se na plovárně utopí člověk, vyšetřuje to policie, jestli nemohl být spáchán trestný čin. Když nedáte přednost a někoho přizabijete, vyšetřuje to policie, jestli nemohl být spáchán trestný čin. Pokud se vám doma opaří horkou vodou dítě, vyšetřuje to policie, jestli nemohl být spáchán trestný čin. A když umře šest tisíc lidí na koronavirus, tak se tváříme, že se nic nestalo? Jistě, je to epidemie, budou mrtví, ale to neznamená, že chybná rozhodnutí některých úředníků, a tedy i ministrů, nemohla vést k zbytečnému prohloubení krize.

Co je trestní oznámení

Z reakcí lidí vidím, že často nevědí, co to trestní oznámení vlastně je.

Tak především: není to nic složitého ani odvážného. „Téóčko“ podává kdejaký vesnický ňouma na svého souseda i za to, že jeho slepice víc nesou a rajčata jsou červenější. Prostě napíšete na policii nebo státní zastupitelství, že ten či onen – ale ani nemusíte pachatele znát – spáchal podle vás asi trestný čin. Klidně ve dvou větách, každý má právo dovolávat se spravedlnosti a nelze po něm chtít, aby platil advokáta, aby mu trestní oznámení pěkně vyvoněl.

Trestních oznámení na vládu prý padla v souvislosti s virem řada. Já chci dát orgánům činným v trestním řízení na stůl takové, které má hlavu a patu a není výkřikem blázna, věčného stěžovatele nebo právníka-amatéra. Tím moje práce končí. Dál už je na policii a státním zastupitelství, aby na věci řádně pracovaly. Aby ji odložily, když zjistí, že to je nesmysl a trestný čin se nestal. Nebo aby zahájily trestní stíhání a třeba věc nakonec dopracovaly až k soudu.

Moje trestní oznámení si celé můžete přečíst na webu Neovlivní.cz.

 

Co jsem viděl

Pokud Česká republika v počtu nově nakažených na sto tisíc obyvatel vystřelila na pomyslný vrchol celoplanetárního žebříčku – ano, je to zavádějící, diktatury zřejmě skutečné počty tají a chudé země přehled vůbec nemají – a na to atakovala stejnou pozici i v počtu mrtvých, je zcela na místě, aby věc prošetřovala i policie.

A já se domnívám, že můžu ukázat na několik konkrétních pochybení, která vedla k tomu, že se situace vyvíjela hůř, než mohla. Neříkám, že to jsou ty hlavní problémy, ale mi stačí ukázat i jen na dílčí pochybení. I ta stačí k tomu, aby mohly být odpovědné osoby potrestány. Mnohdy to tak i bývá, že se u velkých tragédií nepodaří zjistit, kdo může za celý průšvih, ale jde ukázat aspoň na drobnější pochybení a soudit aspoň ta. Navíc jako občan se nemůžu nikdy dostat k důkazům, ke kterým se může dostat policie, můžu poukázat jen na to, co vidím. Osobně se domnívám, že se lze domáhat policejního vyšetřování minimálně ve dvou věcech.

Případ jedna: (ne)zavedení roušek

Tou první je případ, kdy se dne 17. 8. 2020 sešla Rada vlády pro zdravotní rizika a na následné tiskové konferenci oznámila nová opatření, včetně roušek v obchodech a ve školách. Dané bylo provedeno mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 19. 8. 2020. V jeho odůvodnění se dočteme, jak se koronavirus šíří v uzavřených prostorech, že ve školách se vždycky šíří respirační nemoci a jak jsou roušky účinné.

Jenže pak se ozval premiér Andrej Babiš, že se to lidem nelíbí, a najednou Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 24. 8. 2020 nové mimořádné opatření, kterým se povinnost roušek v obchodech a školách vypustila. Důvod? V odůvodnění nového opatření se dočteme přesně to samé, jako v odůvodnění opatření původního: vnitřní prostory jsou větší riziko, ve školách se šíří respirační nemoci, roušky mají smysl. Ministerstvo nemělo novou studii, že vnitřní prostory nejsou takové riziko nebo že roušky nemají dostatečný efekt. Prostě se někdo podíval z okna a řekl si, že roušky ano, a za týden se podíval z okna a řekl si, že roušky ne.

Je to politické, nebo úřední rozhodnutí? Podle mě jde především o rozhodnutí protiepidemické. A pokud někdo během týdne otočí, aniž pro to měl pádný argument, nebo když dokonce zrušení roušek odůvodní argumenty, které ho vedly k jejich zavedení o týden dřív, musí za to rozhodnutí nést odpovědnost. Zvlášť když se ukázalo, že otočka byla chyba, a to i ve spojitosti s tím, že se řádně netestovalo a netrasovalo.

Přišla zima a s ní i nový Finmag. Co v něm najdete?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

KNIHY JSOU BYZNYS

• Jak zacloumal knižním trhem nástup komiksu? • Proč si za sebe slavné osobnosti nechávají psát knihy? • Investice do knih se vyplatí, ale pro byznys se to dělat nedá.

BYZNYS JE HRA

• Než úspěšní podnikatelé zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Kdo převezme Pradu? • Hřbitovy mají problém: Velká poptávka nepřináší víc peněz. • Kolik platů stojí byt?


Případ dvě: časování nouze

Druhý případ je vyhlášení nouzového stavu. Nouzový stav sám o sobě je zcela mimořádná skutečnost. Jeho vyhlášení předpokládá, že existuje krize, kterou je potřeba urgentně řešit. Jenže jak si vyložit, když se nouzový stav vyhlásí 30. září s tím, že bude účinný až od 5. října, respektive že omezení s ním spojená budou rovněž účinná až od tohoto data? Vláda vyhlášením nouzového stavu de facto deklarovala, že je tady katastrofa, která se musí okamžitě řešit, a že k tomu potřebuje mimořádné pravomoci. A pak dala na pět dní nohy na stůl. Proč nezavedla opatření okamžitě, respektive od 1. října?

Vyhlášení nouzového stavu, to je, jako když se u hasičů spustí požární poplach, protože na druhé straně města hoří dům. Můžou hasiči pět dní počkat, než začnou hasit, když už prokazatelně vědí, že dům hoří a spustili poplach? To by brzy seděli ve vězení. S odpovědností vlády se to má stejně. Pokud byla situace tak vážná, že se musel vyhlásit nouzový stav, pak je pětidenní prodleva skandální nezodpovědnost, která stála zbytečné lidské životy a ekonomické škody. tohle bude vláda muset vysvětlit a nebude se jí to dělat lehce. Protože volby rozhodně nebyly překážkou. Ostatně druhé kolo senátních voleb proběhlo během nouzového stavu.

Řídit stát jako tábor

Myslím, že si občané zaslouží, aby policie (ne)zavedení roušek i vyhlášení budoucího nouzového stavu prověřila. Že popsané okolnosti nasvědčují, že mohl být spáchán trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti nebo šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. V úvahu připadá i trestný čin vydírání, protože otočka, kterou v srpnu provedlo Ministerstvo zdravotnictví, je… zvláštní, věřím, že ministr Adam Vojtěch ani jeho další podřízení své týden staré rozhodnutí měnit nechtěli.

Je už jen na policii a státním zástupci, jak věc posoudí a jaké důkazy si zajistí. Ministři pochopitelně nejsou epidemiologové a vycházejí z toho, co jim dají podřízení a jiné orgány. Třeba se ukáže, že chyba byla tam. A že se chyby staly, o tom nepochybuji, nelze takovou krizi projít bez chyb. Ale jsou chyby, které jsou omluvitelné a ze kterých se můžeme poučit, a chyby, které se neměly a nesměly stát.

Babiš chtěl řídit stát jako firmu. Stačilo, kdyby ho řídil jako dětský tábor. Kdyby se na táboře někomu něco stalo, policie by okamžitě vyšetřovala. Teď má víc než šest tisíc důvodů, proč se ptát, jestli se nedalo neštěstí aspoň z části předejít.


Víc Němce!

Petr N2mec

Sucharův sloupek – komentáře Petra Němce vycházejí v každém čísle magazínu Finmag. Proti proudu. Kde selský rozum naráží na hranice práva.

Nezapomeňte, s digitálním předplatným získáváte přístup ke kompletnímu archivu Finmagu.

Předplatit Finmag hned teď
Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
7
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Petr Němec

Petr Němec

* 1984. Ostravák. Absolvent práv na Masarykově univerzitě. Nyní pražská náplava. Advokát. Majitel australského ovčáka a řopíku. Suchar. Obdivovatel tvorby Hrabala, Skácela a Alizée. Web: www.akpetrnemec.cz,... Více

Související témata

Adam VojtěchAndrej Babišcovidkoronavirusnouzový stavtrestní oznámení
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo