Protesty zemědělců mají dohru v byznysu: Rohlík končí s produkty Rabbit CZ
Největší český internetový supermarket Rohlík vyřadí produkty firem z holdingu organizátora zemědělských protestů Zdeňka Jandejska. Firmě se nelíbí neférové jednání, které majitel holdingu Rabbit CZ při protestech předvedl. „Lokální farmáře podporujeme, neférové chování ne,“ říká majitel skupiny Tomáš Čupr s odkazem na hodnoty své firmy.

„Rohlik.cz se jasně distancuje od metod, které tyto protesty zastupují. Ze svého sortimentu stahuje produkty organizátora protestů, společnosti Rabbit CZ,“ uvedla firma v tiskové zprávě. V ní odsuzuje zejména nátlakové pojetí akce formou blokády dopravy v centru Prahy.
Firma zdůraznila, že se dlouhodobě snaží o podporu malých farmářů a narovnání jejich postavení na trhu vůči větším holdingům. „Podpora, kterou poskytujeme, je založena na principech udržitelného rozvoje, férového jednání a vzájemného respektu. Není možné, aby jedna skupina držela za rukojmí celou veřejnost,“ uvedl dále Čupr.
„Navíc je také špatně, když organizátorem stávky proti současnému systému je člověk, který právě díky němu načerpal na dotacích přes dvě miliardy korun. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli na Rohlíku dále nenabízet produkty Rabbit CZ,” oznámil Čupr.
Naskladněné produkty z Jandejskova holdingu společnost prý pouze doprodá, ale nové už objednávat nebude. Zároveň však hodlá nadále podporovat malé farmáře a zemědělce, kteří Čuprem zmíněné principy dodržují.
Pondělní protest farmářů od rána několik hodin výrazně komplikoval dopravu v centru hlavního města. Po několika hodinách se k němu připojily i skupiny, které s původní myšlenkou vyjádření nespokojenosti s podnikatelským prostředím v Česku měly pramálo společného. Od protestní akce, od které se řada zemědělských asociací už dříve distancovala, nakonec dávali ruce pryč i někteří její účastníci a organizátoři.
Jeden z vůdčích představitelů protestu nicméně byl právě i bývalý šéf Agrární komory ČR a majitel potravinářského holdingu Rabbit CZ Zdeněk Jandejsek. Ten přitom rozhodně mezi malé farmáře nepatří: do skupiny spadají firmy jako Skaličan, Jatky Český Brod, Pivkovice, Drupork, Vema a další. Mezi hlavní požadavky řadil odstoupení od Green Dealu EU.
Jak přitom upozornil server Novinky.cz, firmy z Jandejskova holdingu v minulých letech načerpaly z EU víc než 2,2 miliardy na dotacích. Dohledat to lze z veřejně dostupné databáze na serveru Hlídač státu. To se jen těžko slučuje s vizí Rohlíku poskytnout podporu a ulehčit administrativní břemeno malým farmářům.
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2