Retrokvíz z podnikatelských devadesátek. Znáte „kontroverzní podnikatele“?
Abyste v tomhle kvízu uspěli, nemusí vám být devadesát jako nám. I když v něm připomínáme osoby, které byly známé a aktivní v devadesátkách, většina z nich vydržela déle. Anebo jsou pořád živé jejich kauzy, protože pomalu nemelou jen boží mlýny. Vyzkoušejte si to. Nejen Mrázek, Krejčíř, Kožený…

V rokenrolu se říká, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je doopravdy nezažil. Na některé stránky podnikatelských devadesátek by člověk taky rád zapomněl. Třeba na módu pytlózních fialových sáček. Ale především na některé podnikatele. Nebo na to, že jsme obohatili i cizí jazyky o tunelování, resp. tunnelling jako výraz pro vyvádění peněz z firmy.
Co se dá dělat. Na spoustu věcí jsme nebyli připraveni. O kapitalismu jsme měli nejasné představy, nerozuměli jsme reklamě, marketingu ani investicím. A neměli jsme připravené zákony.
To samozřejmě vedlo k tomu, že se prosadili i lidé, kteří uměli chodit po hraně legality nebo i daleko za ní – a že přitom měli přístup k politikům, že požívali jistého respektu a vážnosti. Jistým pozůstatkem té doby je, že dodnes málokdy čtete o někom, kdo při podnikání krade nebo podvádí, že je lump. Vždycky jedině kontroverzní podnikatel. A to i tehdy, když se v novinách nemusíte bát, že by vás lump žaloval za poškození cti, protože jeho lumpovství už uznal soud.
Ale ruku na srdce, často samozřejmě opravdu nevíme.
V devadesátých letech zkrátka ležely různé příležitosti na ulici a zvednout je mohl kdekdo. Ten, kdo byl chytrý. Ten, kdo měl čuch. Ten, kdo měl kontakty. Ten, kdo měl ostré lokty. A někdy třeba i jen ten, kdo měl dost kuráže nebo málo rozumu. Někdy to byli lidé pracovití. Někdy možná jen divnopodnikatelé, lidé zmýlení nebo zmatení.
A někdy šíbři, veksláci, podvodníci, gangsteři. Někteří žili nenápadně, jiní svoje peníze dávali na odiv. Někteří podnikali v mezích zákona, ale divně, některé dostihly soudy a tresty. Kontroverzní podnikatelé. Znáte je všecky?
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu