Články na téma: charita

Budeme v černých číslech, věří majitelka Moseru. Firmu vytáhla z devadesátek
Menší sklárny krachují a volají po státní pomoci. Karlovarský Moser ale zatím prochází krizí s hlavou vztyčenou. Jeho majitelé budují rodinnou firmu a chtějí rozjet i nadaci. „I když mohla být krize, z obchodního hlediska se nám daří velmi dobře,“ říká v novém Finmagu spolumajitelka Kateřina Zapletalová.

Společenská odpovědnost v domácím byznysu. Jak pomáhají české firmy?
Ke konci roku si na nějakou tu dobročinnost a charitu vzpomene skoro každý. Nejlepší je ale pomáhat průběžně a celoročně. Přečtěte si, kde se angažují zástupci byznysu v Česku.

Kde z jednoho dolaru uděláte sto? Tahle investice má skutečně smysl
Vánoce jsou obdobím, kdy řada lidí myslí i na jiné. Myšlenka dávat je zkrátka duchu Vánoc vlastní, z čehož těží i řada charitativních organizací. Tahle slavnostní chvíle je tak i skvělým časem přemýšlet nad tím, kde lze pomoct nejvíc a především nejefektivněji. A to nejen lokálně, ale i globálně.

Stačí šest miliard? Tady je máte! Musk spustil pokleslou hru na hladomor
Zlomek peněz nejbohatších lidí světa by stačil k tomu, aby přestal být na planetě hlad. To se dnes na internetu může dozvědět každé malé dítě. Elon Musk, čerstvě označovaný za prvního v žebříčku světových miliardářů a za vůbec nejbohatšího člověka v celé historii, si to ale úplně nemyslí.

Špičková medicína se nedá dělat od–do, říká přední český hematolog
Dělat špičkovou akademickou medicínu znamená věnovat tomu významnou část života, nejen pracovní dobu. „Od–do se dá dělat dobrá medicína, ale nedá se tak dělat ta špičková,“ říká v rozhovoru přední český hematolog Jan Starý.

Na obranu miliardářů-filantropů II
Pokračujeme v krasojízdě ze včerejška. Když se vám nelíbí, kam dávají peníze politici, máte šanci je vyměnit. Když se vám nelíbí, kam je dá Bill Gates, v příštích volbách si nového nezvolíte.

Projekt Obědy pro děti nakrmil už pětadvacet tisíc školáků
Návrh koaličních stran platit dětem v mateřských a základních školách obědy ze státní kasy rozvířil v minulých týdnech bouřlivou diskuzi. Jak se na snahu politiků dívá Ivana Tykač, zakladatelka neziskového projektu Obědy pro děti, a co vedlo k podpoře dětí, respektive rodin v nepříznivé finanční situaci, ji?

Charita ano. Ale zodpovědně
Každý rok před Vánoci vás zavalí maily, telefonáty i procítěné komentáře facebookových přátel, kteří vás přemlouvají, abyste přispěli na dobročinný účel. Čím se při zvažování všech těch proseb řídit?

Kašlete na víčka. Vzrušující svět efektivního dobrodiní
Se zachraňováním životů je to jako s rodinnými nákupy: utrácejte tam, kde za svoje peníze dostanete nejvíc, přesvědčují efektivní altruisté. Kde přesně to podle nich je? Dozvíte se v aktuálním vydání tištěného Finmagu. Ukázku přinášíme i na webu.

Změna klimatu okem hurikánu
Když se stane katastrofa, nějakou stovku po kapsách vždycky najdeme. Přispět ale dvacetikorunou na opatření, která by mírnila následky katastrof příšítch? Efektivní altruista Peter Singer o úrodě rekordních hurikánů.

Láska a polopravda: dvojsečnost dobročinnosti
Charita směřovaná do třetího světa je jistě bohulibá věc. Má ale i svůj rub. Její marketing zkresluje hrubě obraz zemí, do kterých míří.

Náš kmen: Indiáni ze Zeleného pekla
Rok 1904, čas ničivé povodně na horním toku řeky Paraguay. Český cestovatel Alberto Vojtěch Frič se jako jeden z prvních bělochů sbližuje s obávaným kmenem Čamakoků. Okouzluje ho půvabná indiánka Lorai, zvaná Černá kachna. Příběh jako z románu. Překvapivé naplnění najde o sto let později.

Dělejte dobro lépe
Filozof William MacAskill kritizuje hnutí Fair trade nebo farmářské trhy a doporučuje efektivnější způsoby ochrany lidské důstojnosti a kvality životního prostředí.

V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého
Ať mi už nikdo nevykládá o vyspělé a humanistické Evropě: v jejím středu jsem viděl informační a právní vakuum poválečných měsíců.

Viktor Orbán se zasloužil o humanitární samosprávu
Zkušenosti a kontakty ze spontánní pomoci uprchlíkům v Budapešti a v Röszke se ještě můžou hodit.

Investujte almužny s maximálním výnosem
Morální filosof Peter Singer správně připomíná, že nezáleží na tom, jak moc se pro druhé obětujete, ale jak moc jim reálně pomůžete. V jeho vrcholně efektivním světě ale není místo pro odpočinek ani pro hřejivý dotek.

Nikdy to není buď – anebo
Teplí versus tradiční rodiny, uprchlíci versus nemocné děti, ženy v šátku versus ženy emancipované: mohli bychom konečně přestat vytvářet falešná dilemata?

GIVT: Nakupujte pro dobrou věc
„Chceme, aby lidé při nakupování na internetu nemysleli jen na sebe. Náš start-up pomáhá financovat neziskové organizace, malé sportovní kluby nebo třeba divadelní soubory, které by jinak na peníze dosáhly jen ztěžka,“ popisuje Peter Páluš jednu z myšlenek, na které stojí jeho internetový projekt GIVT.

Andrej Kiska: „Prezidentování“ je otcův největší neziskový projekt
„Když vidíte, jak moc je systém zkorumpovaný, dojde vám, že je potřeba změnit celou strukturu. A to jde jen v politice,“ říká syn slovenského prezidenta Andrej Kiska mladší.

Za mrkví na klacku k lepším zítřkům
Mají dobročinné organizace využívat ve svých kampaních lidskou chamtivost a stádnost? Uri Gneezy a John List tvrdí, že ano.

Winton trčí ze záplavy prefabrikovaných hrdinů
Jubilant rozeznal dobro a zlo v mimořádně nepřehledné situaci, jednal efektivně, ne efektně, a navíc: nepodělal se ze sebe. Třikrát bravo.