Články na téma: cla

Očima expertů: Jak bude bolet brexit Česko a Čechy?
Jak moc může brexit poškodit české firmy, zaměstnance a spotřebitele? Rozloučí se Velká Británie s Evropskou unií bez dohody?

Hokynář u kazisvěta
Pro české hospodářství Babišova cesta do USA úspěch nebyla. I proto, že se na ni premiér osobně nedostatečně připravil.

Očima expertů: Jak to bude s brexitem?
Brexit, odchod Velké Británie z Evropské unie, se blíží. Jak bude vypadat a pro koho bude nejbolestivější? Nemůže se stát, že k němu nakonec ještě vůbec nedojde? Ptáme se ekonomů, odborníků na zahraniční politiku i europoslanců.

Očima expertů: Obchodní války jsou tu! Jak moc nás budou bolet?
Můžou obchodní války, které vyvolává americký prezident Donald Trump, odstartovat globální krizi? A jak se týkají Česka?

Kdo ničí globální obchod? Technologie!
Je rozkol ve skupině G7 počátkem demontáže globálního obchodu? Kdo ví. Jasné je ale to, že globalizaci začínají podkopávat technologie.

Šest důkazů, že Čína se chce obchodní válce s USA vyhnout
Na hrozbu amerických cel Číňané odpověděli stejnou mincí. Do války se jim ale nechce.

Obchodní válka proti nejchudším na světě
Cla na dovoz oceli, která prosadil americký prezident Trump, nás přibližují obchodní válce. Evropská unie varuje, že má pro reakci „k dispozici celý arzenál“, Čína vyhrožuje „oprávněnou a nezbytnou odpovědí“.

Ocelová pěst Donalda Trumpa
Všechna čest, Donald Trump dokáže tvrdohlavě prosazovat svá rozhodnutí, i ta nejhorší – teď právě cla na ocel a hliník.

Kovaná ekonomie: Zaděláváme na pořádný guláš, varuje těžká váha z Washingtonu
Lukáš Kovanda cestoval do Spojených států, aby poznal zákulisí vyjednávání smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi USA a Evropskou unií. Přinášíme jeho rozhovor s Fredem Bergstenem, který poodhaluje americké motivy k uzavření úmluvy.

Nikaragujci sní o Eldorádu. Doplují tam průplavem?
Do kanálu můžete peníze vyhodit. Anebo je do něj investovat jako čínský magnát Wang Ťing.

Nevzdělanost, cla a hormonální bouře: Kořeny války
Každý poradce ve finančních záležitostech se pravděpodobně čas od času setká s klientem, který přímo a zcela vážně položí jednoduchou otázku: Bude válka?

Očima expertů: Chystá se nová obchodní smlouva mezi Evropou a USA. Komu k dobru?
TTIP, Transatlantické obchodní a investiční partnerství. Evropská unie se Spojenými státy vyjednávají dohodu o volném obchodu a investicích. Optimisté se těší na příval nového zboží i služeb, vyšší konkurenci, pracovní místa. Pesimisté se bojí vlivu lobby na vyjednávání a tvrdí, že smlouva posílí moc nadnárodních korporací. Co říkají experti, kterých jsme se na TTIP zeptali my?

Pro lidi, nebo pro korporace?
Chystaná euroamerické dohoda vyvolává vášně, i když není jasné, co konkrétně ovlivní.

Švédsko zbohatlo díky liberalismu, nikoliv socialismu: Přežít socialismus
Jak se Švédsko stalo z klasické rozvojové země jedním z nejbohatších států? Velmi často se poukazuje na to, že zde dlouhou dobu vládne sociální demokracie – a navzdory poučkám liberálních ekonomů se ve Švédsku žije blahobytně. Bohumír Žídek nás seznamuje s textem, který prozkoumává dějiny švédského hospodářského zázraku a tvrdí, že Švédové se mají dobře spíš levici navzdory, díky liberálnímu základu.

Zlatý standard? Eurostandard!
Jen krátkozrakost brání politikům v zavedení systému národních měn navázaných na euro.

O dvanácti obchodních řetězcích
V pohádce Boženy Němcové o dvanácti měsíčkách se kromě povinného morálního ponaučení, že zlo bude potrestáno, což se koneckonců dozvíme v každé pohádce, skrývá ve skutečnosti poselství o důležitosti mezinárodního obchodu.

Paul Craig Roberts: Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Demokracie je jen show...
„Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku,“ říká Paul Craig Roberts, duchovní otec hospodářských reforem za vlády Ronalda Reagana.