Články na téma: daň z nemovitosti
Další články na téma daň z nemovitosti najdete na Peníze.cz.
Je čas zaplatit daň z nemovitých věcí 2025. Provedeme vás krok za krokem
Už máte – vy osobně nebo vaše firma – od Finanční správy zprávu s vyměřením daně z nemovitých věcí za rok 2025? Měli byste. Ale jestli ne, nevadí. Poradíme, jak výši daně z nemovitosti zjistit, a přidáme kompletní přehled: jak a do kdy daň z nemovitých věcí zaplatit, na jaké číslo účtu a jakým způsobem. Daň z nemovitých věcí 2025 přehledně.
Finanční správa posílá složenky k dani z nemovitosti. Datovkou, e-mailem i poštou
Finanční správa začala rozesílat oznámení k platbě daně z nemovitých věcí za rok 2025. Informace o výši daně obdrží vlastníci nemovitostí postupně v průběhu dubna a května, a to různými způsoby podle preferencí, které si zvolili. Lhůta pro úhradu daně končí 2. června.
Poslední dny na přiznání k dani z nemovitosti. Termíny, pravidla, kalkulačky
Na přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 je už jen několik dní. Poradíme, jak na to, zopakujeme termíny, do kdy se podává přiznání a do kdy je daň z nemovitých věcí potřeba zaplatit, vybavíme vás tipy a užitečnými odkazy.
S daněmi vám počkáme, vzkazuje Finanční správa postiženým povodní
Firmám postiženým povodní správce daní počká se splátkou nebo umožní placení na splátky. U DPH, kde se ani s přiznáním ani s hlášeními počkat nedá, se za zpoždění nebude platit pokuta ani úroky z prodlení. Případné osvobození od daně z nemovitých věcí je v rukou obcí.
Jak kurýrovat finance? Fialova vláda zkouší recepty ČSSD
Vláda ždíme daňové poplatníky, živnostníky i firmy. Zkouší zoufalé věci, které nedávno marně prosazovala ČSSD. Přesto se jí nedaří vyhrabat rozpočet z deficitů a zarazit zadlužování státu.
Budíček! Finanční správa burcuje „spící“ podnikatele kvůli daním
Finanční správa ve čtvrtek rozeslala přes 30 tisíc e-mailů a SMS zpráv podnikatelům. Upozorňuje v nich „spící datovkáře“, tedy neaktivní majitele datových schránek, na povinnost podat daňové přiznání elektronicky.

Vzít lidem a obcím a dát státu? Vyšší daň z nemovitostí očima expertů
Vláda na doporučení Národní ekonomické rady zvažuje navýšení daní z nemovitých věcí, tedy například bytů či chat v osobním vlastnictví. Krom toho by ovšem ráda přenesla její část přímo do státního rozpočtu, protože nyní jde o ryzí příjem obcí, zatímco stát nese náklady na administraci daně. Jinými slovy chce vzít lidem a municipalitám a přilepšit státu. Je to ale správná cesta?

Kdo má víc bytů, měl by platit vyšší daň? Nemovitosti očima expertů
Tuzemská daň z nemovitosti je v evropském srovnání nízká. Což pro většinu lidí není důvod ji zvedat. Důvody se hledají jinde: prý by vyšší zdanění mohlo přinést na trh víc bytů. Potěšena by jistě byla i vláda při sestavování rozpočtu.

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti
Tým, který řídí, má v důchodové komisi na starost systémové analýzy, zásluhovost a převody peněz mezi státem a rodinami. S Otakarem Hamplem jsme mluvili především o tom, koho důchodový systém znevýhodňuje a co by se proti tomu dalo dělat.

Na stáří se nejlépe zajistíte koupí nemovitosti
Máte našetřeno na stavebním spoření nebo vám leží na spořicím účtu nějaká větší částka a chcete ji před odchodem do důchodu slušně zhodnotit? Kupte byt ve studentském městě a staňte se rentiérem.

To nejhorší, co vláda může dělat
Komentátor Jan Macháček se v Dialogu ptá významných českých ekonomů na jejich názor na vládní návrhy změn v daních. Připomíná přitom, že daněmi méně sužované Polsko roste rychleji než naše země, podivuje se tomu, že se zatím nezvyšuje rekordně nízká česká daň z nemovitostí. Druhým bodem takzvaného boje se schodkem rozpočtu: jsou výdajové škrty. Vláda slibovala, že nebude snižovat platy učitelů, ale činí tak. Vzdělání je přitom pro konkurenceschopnost země klíčové. Přinášíme odpověď Pavla Kohouta.

Přestávám platit daně! Jdu dělat socku...
Autor tohoto textu roky krmil státního otesánka. O co si řekl, to na daních dostal. Stejně tak i letos. Tentokrát ale zaplaceným daním nedopatřením chyběla průvodka. Papír, lejstro... Jak reaguje stát? Nijak. A pak ještě chvíli nijak. Nejdřív si je třeba pořádně počkat, až vám naběhne pořádné penále.